Betonová utopie

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Concrete Utopia (viac)
Promo

Po devastujícím zemětřesení je Soul téměř srovnán se zemí. Jediná stojící budova je bytový komplex Hwang Goong. Přeživší této živelné katastrofy se proto vydávají právě do Hwang Goongu, kde hledají pomoc. Ovšem Young-tak (Byeong-heon Lee), vedoucí rezidentů Hwang Goongu, odmítá do komplexu příchozí vpustit. Na pomoc Young-takovi přichází policista Min-sung (Seo-joon Park) a jeho žena Myeong-hwa (Bo-yeong Park). (mikki089)

Promo

POMO

Od korejského vyslance na Oscary bych s tímto námětem a obzvláště teď, pár let po brilantním Parazitovi, čekal sofistikovanou společenskou satiru. Ale Concrete Utopia je pouze technicky vymazlená postapokalyptická žánrovka s běžnými konflikty mezi postavami a kýčovitým závěrem, snažícím se o přímočaré dojetí bez předešlého budování vztahových emocí. Jako blockbuster pro masy jistě funkční, už samotný Byung-hun Lee je velký herecký tahák, ale i to spíše jen pro asijské publikum. [Sitges FF] ()

Goldbeater

Poté, co devastující zemětřesení postihne Jižní Koreu, v troskách zničeného Soulu zůstává stát jediná budova, která slouží jako bytový komplex pro střední třídu. Přeživší z celého okolí musí velmi brzy svést boj o to, kdo se do tohoto posledního útočiště dostane a kdo ne. A hned máte recept na sociální satiru, která příští rok může reprezentovat Jižní Koreu v boji o Oscara. Prvky satiry jsou zde ale chvílemi vyhrocené do tak absurdních sfér, že to z filmu dělá prakticky komedii, jejíž vykonstruovanost ohledně chování postav v krizové situaci působí více na sílu a uměle, než aby připomínala reálné lidské pohnutky. A tahle tonální i žánrová rozkročenost, která je korejským filmům často vlastní, tomu bohužel dělá medvědí službu. S tímto tématem bych mnohem víc uvítal seriózněji pojatý katastrofický survival, který by se zabýval reálnou logistikou přežití v postapokalyptickém světě a který bych jako divák mohl brát vážně. Tohle jsem vážně brát moc nemohl. [Sitges 2023] ()

iXtr3m3

Dostal som sa k tomu len a len kvôli Badland Hunters, ktorý je akože neoficiálne pokračovanie a súvislosť tam naozaj je, ale len v jednej budove, ktorá zostala stáť po ničivom zemetrasení, ktoré navyše v Badlant Hunters radšej ani extra neopisovali, pretože to za zhliadnutie fakt nestojí, stratené vyše dve hodiny času, nič viac, nič menej, čo na tom, že po technickej stránke je to ok, to sme od Kórejcov už zvyknutý. ()

EvilPhoEniX

Těšil jsem se na pořádný katastrofický Blockbuster s největší JK hvězdou Lee Byung-hunem a dostal jsem nezáživné a unylé utopické Drama, kde jsem vyloženě nudou trpěl. Samotná katastrofa se zemětřesením zabírá ve filmu ani ne 5 minut, ten zbytek se soustředí na skupinu přeživších v bytovém komplexu, kde řeší nezajímavé věci. Když už, tak jsem doufal, že se to přehoupne v temný Survival, ale ani to ne, za mne nejhorší film z Jížní Koree letoška. Nahajpované nic. 3/10. ()

Filmmaniak

Čekat běžný katastrofický thriller je v zásadě chyba. Dvacet vteřin digitální destrukce a několik záběrů na sutiny budov tu slouží jen jako vějička pro vyprávění alegorie o rozpadu společnosti a morálky v reakci na nenadálou krizi, při níž se lidé začnou odkopávat jako sobci, pokrytci a bezcitná monstra. Aby ale ta alegorie mohla jakžtakž fungovat, tak scénář ohýbá přes koleno všechno ostatní. Absurdní je už myšlenka, že po strašlivém zemětřesení, které srovná se zemí celý Soul, zůstane jeden jediný panelák zcela netknut. Nijak se neřeší miliony mrtvých, nikdo neřeší ztrátu příbuzných či přátel, nijak se neřeší situace ve zbytku Koreji (natož ve zbytku světa). Příběh se izolovaně soustředí pouze na dění v domě, kde okamžitě dojde k vytvoření třídního systému, kdy jsou přeživší rozděleni na vlastníky bytů a na ty, kteří o své bydlení přišli, a jsou tím pádem verbeží odsouzenou v krutých mrazech k umrznutí v rozpadlých ulicích. Do příběhu jsou pak násilně naroubovány všechny možné neduhy společenské nerovnosti jdoucí ruku v ruce s kritikou kapitalismu (mezi rezidenty je kupříkladu zvolen velitel, což okamžitě po pár vteřinách vede k vytvoření korupčního úplatkářského prostředí). Naprostou kuriozitou je pasáž, v níž vlastníci bytů nelítostně vyženou z domu všechny ostatní, čímž je de facto pošlou na smrt, a pak uspořádají sami pro sebe venkovní slavnost s karaoke a s hostinou ze zásob, které vyrabovali z pozůstatků nedalekého obchodu, jehož majitele zabili. Sympatizovat tu lze jen s jednou ženou, která jako jediná z rezidentů uvažuje eticky, a tak je dobře, že film velkou část příběhu i s většinou podzápletek pojímá z jejího pohledu. Jinak je to ale manipulativní konstrukt jak hrom. ()