Jen na skok

• Veľká Británia I Came By

Maluje graffiti na domy, ve kterých bydlí společenská smetánka. V jednom sklepě přitom ale odhalí zvrácené tajemství a začnou se dít věci, které ohrozí jeho nejbližší. (Netflix)

Nataraja

Kdyby to někdo dramaturgicky dotáhnul do konce a rozhodl se z toho udělat film o nefunkčním sociálním systému s trochou detektivky, bylo by to výborný... tady se bohužel tlačilo na thriller... škoda ()

ezop1012

Malo to veľký potenciál, záver nie, že odflaknuty, ale zdegenerovalo to do odpadu. Spoiler: záver asi takto: násobný vrah a víťazná čierna nebojácna policajtka, pričom to cele vyznelo ako, keby vrah rozbil vedľa okno a nič viac. Ďalej to má rasistický nádych, avšak z opačnej strany, proste nová pošahaná doba. ()

LaCZik

Bílý patriarcha potajmu unáší mladé, sympatické teplé imigranty, aby je držel pod zámkem a dělal s nimi bůh víc co. Na pomoc přiběhne pitomec, ale protože je bílej a neschopnej, nechá se chytit. Nakonec vše vyřeší pitomcova máma, spolu s jeho černým kámošem a ještě černější policajtkou. Dílo opravdu jak z pohádky. Dvě hvězdy za námět. ()

Jirkacek

Když jsme si s uživatelem CommanderCZ vybírali z nabídky společnosti NETLIX film na jeden zářijový večer, padl nám oběma do oka takřka současně jeden britský snímek z roku 2022 s názvem Jen na skok. Slovo dalo slovo a tak se onoho večera tento český film objevil na obrazovce naší korejské televize. Jelikož jsem si o něm předem nepřečetl takřka nic, absolutně jsem netušil o čem to bude. A když se na začátku objevili na sprejeři, jen jsem kroutil očima, protože tenhle druh činnosti neuznávám jako smysluplnou činnost. Nicméně postupně se děj vyvinul poněkud jiný směrem a dostal jiný rozměr. Ale vraťme se na začátek filmu a je zmíněným sprejerům, jimiž byli 23 letý Toby Nealey (George MacKay) a jeho kamarád Jameel "Jay" Agassi (Percelle Ascott). Společně se vloupávali do domů nebo bytů, aby v nich  na zeď nastříkali vzkaz „I Came By“. Proč to dělali a jestli tím proti něčemu protestovali, to jsme se bohužel za celých 110 minut nedozvěděli. Jednoho dne měl Toby v úmyslu vniknout do domu soudce Hectora Blakea (Hugh Bonneville), který sice na veřejnosti působil společensky velmi dobře, ale v jádru to byl stále rasistický imperialista z koloniálním myšlením. Toby na to přišel a i když jeho kamarád s ním jít nechtěl, vnikl do domu sám a ve sklepě objevil tajnou místnost, v níž našel uvězněného muže. Jenže v tu chvíli se domů nečekaně vrátil Blake a vyděšený Toby byl rád, že se mu podařilo vše v rychlosti zamaskovat a prchnout pryč. Následně se snažil vše říci svému bývalému komplici Jayovi, ale ten o tom nechtěl ani slyšet, protože ho zajímaly vlastní starosti o těhotnou přítelkyní Naz (Varada Sethu). Toby alespoň anonymně zavolal policii, ale ta v Blakeově domě nic nenašla. Pak se mladík pohádal s matkou Lizzie (Kelly Macdonald) a rozhodl se odejít z domu. Vzápětí zamířil do soudcova domu, aby vězně osvobodil, jenže to se nepovedlo a Blake jej ve sklepě nachytal a zabil. Ano, to byl pro mne šok, vůbec jsem to nečekal. Od té chvíle začalo být vše ještě zajímavější, protože Tobyho ovdovělá matka po několika dnech zavolala policii a také se ptala Jaye, jestli něco neví. Ten policii nic neprozradil, ale Lizzie ukázal dopis, který Toby odnesl z Blakeova domu a ukryl jej doma v tajné skrýši. Tento dopis donutil policii, aby znovu navštívila Blakeův domov a když se tak stalo, skutečně nalezla sklepní vězení, o kterém soudce tvrdil, že je to místnost pro přežití. Blake pak byl sice zatčen za maření vyšetřování, ale využil své konexe, aby byl rychle propuštěn. Lizzie se tedy rozhodla sledovat Blakea a jeho dům, takže na vlastní oči viděla, jak si domů přivedl íránského žadatele o azyl Omida (Yazdan Qafouri). Blake mu nabídl, že mu pomůže získat trvalý pobyt ve Spojeném království a doma mu sdělil vzpomínky na svého krutého otce, který z něj udělal bestii. Omida soudce omámil, tomu se však podařilo z domu utéci a venku se jej ujala Lizzie, nicméně ani jeden věc nenahlásil policii, což vedlo k dalším krokům vraždícího soudce. Film ještě zdaleka nekončil, když si Blake připsal další zářezy do své vražedné pažby, ale podrobnosti už nebudu prozrazovat. Každopádně smrt dalšího člověka jsem opět nečekal a doufal jsem, že se konečně rozhýbá Jay, aby učinil spravedlnosti zadost. Jestli se tak stalo a kdo všechno zemřel soudcovou rukou, to si fakt nechám pro sebe. Předchozí komentář snad svědčí o tom, že děj byl mimořádně zajímavý, napínavý, nebyla nouze o nervy drásající scény, zvraty a nečekané události, takže jsem byl velice spokojený. Babak Anvari, autor scénáře a režisér britského thrilleru, přivedl na svět opravdu pěkné filmové dílo, které se dá jen a jen doporučit. Ale teď už nastal správný čas na jeho ohodnocení, které mi dalo zabrat, jelikož jsem nevěděl, zda si zaslouží o jednu cípatou navíc nebo ne. Suma sumárum, nakonec jsem se rozhodl udělit filmu Jen na skok čtyři skokové hvězdy ****. () (menej) (viac)

Enon

Upřímně nechápu takto nízké hodnocení. Film to není dokonalý, ani nadprůměrný ale zaslouží si například 75% a ne sotva 60. Hodina a půl byla skvělá a napínavá. V každé scéně kde sem očekával klišé se rázem stalo něco něco jiného, bylo to celkem osvěžující. Postavy byly také skvělé, měli motivaci, věřili ste jim a nedělali hloupá rozhodnutí. Pak ale přišlo závěrečných 20 minut, kde se toho stalo až moc věcí, z čehož většina byla absolutně nepodstatná jak pro příběh tak pro diváka. Zakončení bylo takové nijaké ale nejednalo se o nic strašného, jen jsem očekával vzhledem ke kvalitnímu zbytku trochu víc. Netflixu se tento film povedl, aspoň podle mého názoru. Jsou zde i dost dobře vidět peníze, které se do toho vložili, tudíž ano, skvělá práce. ()

Zagger

vedel jsem do ceho jdu, cetl jsem i par lehcich spoileru, a presto jsem byl prekvapeny... clovek si musi odmyslet ty sracky, zacatek jsem notne skipoval nez se to trochu rozjelo. Trpi to trochu na britske klasicke kokotiny v pristupu, hercich atd, ale bavil jsem se. Kazdopadne v kine uz me fakt nikdy nikdo neuvidi, na nejakou atmosferu se muzu vysrat, vyrostl jsem na cernobile televizi a pozdeji pozvykane VHS nejen z pujcovny, i Gravity jsem videl jako rozpixelovany cam a nijak mi to nevadilo, bez skipovani bych v kine umrel, snad jedine kdyby se nasla takova, ktere me bude kourit v nezazivnych a cringe chvilich filmu a nestydela se, ze vedle me sedi rodinka s deckama. A protoze uz jsem jednou nohou v chomoutu, uz se nenajde a kour u telky nebo monitoru stejne nakonec vzdycky skonci u toho ze se driv nebo pozdeji vypne film, protoze "multitaskingem" ohanejici se devcata film u sexu rusi... ()

gggggg

Film by bol dobrý, ale brzdili ho herecké výkony. Jediný obstojný herec bol Bonneville, ostatní herci môžu ísť hrať ochotnícke divadlo. Film ako taký si nevybudoval žiadnu kladnú postavu, ktorej by sa viac venoval a mala by hrdinský charakter. Ukázal nám práveže viacero kladných postáv a tie si nestihli vypracovať svoj profil. Dejovo to bolo slušné okrem záveru, ktorý vôbec nebol dotiahnutý a po tom slušnom stupňovaní tempa a atmosféry to bolo sklamanie. ()

SoulAsAGem

Hugh Bonneville je stará škola a z milého postaršího gentlemana je zde psychopat a já to naprosto zhltla. Thriller si na nic nehraje a nesnaží se vás nijak svést z cesty. Sazí co mu přijde pod ruku, je to prosté a vy jen nečinně přihlížíte, jak to padá jako mouchy z jara. Děj odsejpá, 1. půl hodinu se snažíte takticky přijít věcem na kloub, ale nakonec, se to ukáže jako ztráta času vzhledem k upřímnosti k divákovi a přesto za mě-ne předvídatelné. Překvapivě nízké hodnocení. ()

Tempter

Stereotypy vyvracíme novými stereotypy. Tenhle scénář snad napsala umělá inteligence na zadání nějakého osvíceného hlupáka. Nedal jsem odpad jenom proto, abych mohl napsat toto varování... Kdysi byly na NF filmy, ale to už je hodně dávno. Paní Schrodrové je mi upřímně líto. ()

sophianne odpad!

Bílí a bohatí jsou tu ti zlí, zatímco černí a levicoví jsou ti dobří. Je mi líto, tenhle paskvil jsem nedokoukala a nemůžu si pomoct, fandila jsem tomu soudci, ať ty aktivistické zmrdy sejme. ()