Zatmenie

• Česko Zatmění (viac)

Konverzačný thriller s nádychom cynickej komédie, v ktorom zohráva dôležitú úlohu jediná autonehoda. Pre žiadneho jej účastníka nie je fatálna, možno preto k nej nikto nevolá políciu. V nepríjemnej situácii sa na pozadí temnej lesnej kulisy odhaľujú charaktery všetkých zúčastnených. A navyše sa začína stmievať... Traja muži rozpumpujú na hrane zimy mrazivú drámu, ktorá ukáže svetu tú najchladnejšiu možnú tvár. (Continental film)

BerJar

Marketing lepsi nez film. Ale bavil me pribeh a ty vozraly flashbeky, tak devet z deseti za vykon Svejdovy. Tu se vyplati dal sledovat. ()

Jamy

Tohle mě fakt bavilo. Proč se podobnejch filmů netočí víc? Štáfek super, Jackuliak dobrej magor. Půjdu klidně znova. ()

allthistime

Neurazí, překvapí. 👍 Určitě stojí za zhlédnutí (i když si pak třeba řeknete, že to je kravina), protože tohle v malým českým rybníčku rozhodně jen tak neuvidíte. ()

Simule30

Tedy na to,že je to Český film tak opravdu klobouk dolů.Prvni půlka za mě opravdu vtipná.Ale to v co se to nakonec přehouplo úplná bomba.Jistě některé náhody jsou moc okate ale v tomhle případě to ráda přehlednu.Jo a ten Štafek ty namyslene blbecky hraje opravdu dokonale. ()

dominic_joel

…môj zápis č.31: Film s nespočtom chýb aj chybičiek, s remeselnou neistotou aj schyzofrenickou víziou režiséra… Napriek tomu večerná švanda, ktorá ma nesmierne potešila a krásna žánrovka, o ktorú mohla byť možno ešte väčšia núdza, než o sci-fi (Bod obnovy). Filmu prakticky nič nechýba, nemá nič naviac, dialógová stavba (ktorá je podstata filmu je napísaná vlastne len priemerne), atmosféra kulhá na veľmi citeľnom umelom nasvietení a možno hlavná trojica nie je úplne najšťastnejšou voľbou… ale za mňa aj tak zábava, napätie, žiadna filozofia (až na toho profesora teda…) a skvelý pocit z toho, že napriek všetkému zlému by sa za podobnú jednohubku nemuseli hanbiť ani američania. Ale dosť chvály a aj sa pozriem na chyby… Jackuliaka som nikdy nemusel (možno až na Kandidáta, ale pamätníci vedia, že tam viac ako dve minúty neodohral), avšak tu mi príde s veľkým náskokom super. Zadražil je veľký krok mimo. Možno je dobrý herec, ale válanie sa v dennej seriálovej produkcií českých komerčných staníc asi neprospeje nikomu. A Štáfek je pre mňa taký český James Franco - obaja si myslia, že sú väčší sympaťáci, než v skutočnosti sú… No nič to nemení na tom, že jeho všeobecnú snahu a tvorbu relatívne oceňujem. Napriek tomu by som tu ocenil kohosi tvárnejšieho. Priemerné podanie dialógov by som odpustil, možno by dokonca nepôsobili až tak neprofesionálne, keby si film odpustí minimálne päť hluchých časových skokov, ktoré si obhajujem iba dvoma dôvodmi. Prvý je, že autor scenára nemal najlepšie nápady na oslie mostíky a tak potreboval občas vykorčuľovať touto cestičkou… A druhý dôvod bol zrejme zlý osvetlovač, ktorý teda okrem toho, že svoju úlohu celkovo nezvládol, tak sa pre istotu ani nesnažil intenzitu tečúceho toku učasu a slabnúceho svetla do svojej práce zakomponovať… A skrátka pri každej”pauzičke” ubral na svetlách o 15%, až nám z toho vznikla nakoniec noc… Čo však v týchto snáď aj hodinových pauzách robili postavy? To sa ani scenár nesnaží aspoň trochu väčšmi vygradovať, aby sme my diváci nemali pocit “však šli do karavanu, veď to boli iba herci”... Režiséra istotne ovplyvnil film Bullet train a jeho flashback orgie, škoda však je, že tento prostriedok využíva pomerne náhodilo a zakaždým inak. Niekedy je flashback zbytočný, inokedy chýba,... Niekedy je flashback nezmyselne dlhý (úprimne prvý flashback Jakuba Štáfka je ako dlhé intro na český remake Rockyho)... Zároveň je škoda, že isté veci sa nepremysleli trochu lepšie. Snaha zakrývať tvár jedinej ženskej postavy (krom Prciny) mi príde ako dosť amaterizmus, keďže… divák čo už niekedy videl aj iný film vie, že pre plot twist nebude na stole iná možná pointa, než tá ktorú už od začiatku očakáva… Možno som len hlúpy, ale nepochopil som vlastne prebúdzanie sa vo flashbackoch pána Zdražila (ktorý väčšinu filmu strávil ksichtom na podlahe), rovnako ako jeho veľmi špecifickú vzťahú linku o manželke, ktorú stretol na škole - akože pekné, stane sa… Ale nikam nás to neposunulo… Rovnako mi asi ani celá metafora so “zatmením” zjavne nedopla (alebo skôr to nič viac do seba nemalo, že?)... Celkovo mám pocit, že pôvodná verzia scenára mala pôvodne iný koniec, v ktorom by sa zverstvo napáchalo až by sa mesiačik nedíval… Ale to sa asi nikdy nedozvieme a podstatné je, že aj keby má film všetky technické a remeselné nedostatky opravené, stále to nebude titul pre každého. () (menej) (viac)

patto

vôbec toto nebolo tak zle! super- čakal som Bčkový prúser s prihliadnutím oka CZ produkcie osobné  hodnotenie Štýl - "ok dalo sa to..." ale toto dopadlo dosť dobre na možnosti a rozpočty! Stratili sa stopážov aby sa to nezvrhlo do okukanehi a neunudilo, malo to svoje čaro, herci svoje charaktery, zápletka slušná a konečne sa niekto z CZ/SK produkcie pustil aj do niečo iného ako komédia, medziľudské vzťahy (ok nech nekrivdím- životopisný, ľahká krimi). Za mňa príjemné prekvapenie 79% a 5* na podporu, že niekto ukázal, že to ide aj inak! gratulujem! ()

Fantastic

Průměrnej českej filmík, nooo. Začátek celkem fajn, něco vtipnýho tam bylo. Od poloviny to šlo z kopce a závěr byl… hroznej. Jakub, Ján, i Honza jsou ale úžasní herci a proto si zaslouží 4 hvězdy. A za Honzu Zadražila velký dík! Ten by se měl v tv objevovat častěji. ()

tein

Docela povedený film i volba herců na jednotlivé role. Výborná je hlavně volba Jana Jackuliaka, kterého jsem ještě nikde neviděl a musel jsem si jej najít (hloupé české rádoby krimi seriály nesleduju), protože jsem si říkal, že takto fyzicky odporného a extrémně nesympatického herce jsme si snad museli půjčit ze zahraničí. Jeho odpudivý vzhled macho psychopata sice dost kazí překvapení od prvního záběru, ale na tu roli se opravdu skvěle hodí a ani nemusí nic říkat či jakkoliv hrát. ()

gapa466

Prvních deset  minut mě to celkem bavilo, pak mi přišlo, že se to nikam nehýbe a začalo mě to neuvěřitelně nudit. Přišlo mi , že najednou režisér zjistil, že spoustu času promrhal, tak to chtěl nacpat do posledních patnácti minut.....jj, takový malý český pokus o Quentina Tarantina a jeho filmy mě krutě nebaví. ()

Srowbar

No, co k tomu rict. Prekvapila me vubec odvaha udelat podobnej film. Stafek hraje sebe, takze skvelej vykon. Zadrazila mam radsi na prknech, ktery znamenaji svet. A Jackuliak je pro me prizrak, snad nekdy bude hrat nekoho jinyho nez psychouse. Jinak Svejdova, velka neznama a velky prekvapeni, hrala skvele. Kubik po pohadce mile prekvapil. Scenarista je ocividne freshmeat, tak snad nesklouzne jen k ceskym romcomum a pohadkam. Dal bych 4*, ale za odvahu tvurcu davam 5.  PS: proc mi prijde, ze kazda z hlavnich postav jedna dle filozofie jednoho z trojice Kant, Hume, Akvinsky? Zajimavy. ()