Dragon Age: Rozhřešení

• USA Dragon Age: Absolution

Parta outsiderů musí spojit síly a proradnému mágovi ukrást vzácný artefakt. V sázce je totiž obrovská moc. Podle série videoher od studia BioWare. (Netflix)

M.a.t.t.

Na úplnú špičku v rámci seriálových herných adaptácií síce Dragon Age: Absolution nedosiahol, no rozhodne ani nesklamal. To že sa poctivo drží svojej predlohy a zmysluplne nadväzuje na záver tretieho herného dielu, je pritom iba plusom a rozhodne nie jedinou devízou. Príbeh je totiž atraktívne vystavaný, tempo rýchle od úplného začiatku, hrdinovia dostatočne sympatickí a má to i vcelku slušne napísaného zloducha so zmysluplnou motiváciou. Pochváliť treba aj dabing, v ktorom sa nachádza nejedno meno známe ako fanúšikom série, tak i videoherným hráčom. Najväčšou slabinou je tak hlavne to, že ďaleko viac pracuje so známymi faktami, než by sa snažil plnohodnotne predstavovať svet a jeho zákonitosti - čím sa predsa len trochu vzďaluje nezaujatému divákovi. Mne osobne to však nijak neprekáža a s čistým svedomím môžem Absolution označiť za doposiaľ najlepšiu adaptáciu Dragon Age. ()

Jeoffrey

Začnu tím, co asi nikoho moc nezajímá, ale co je potřeba hned na úvod objasnit – Dragon Age: Origins je moje nejoblíbenější hra ze všech, kterou jsem k dnešnímu dni dohrál 17x, což je vzhledem k faktu, že dohrání bez datadisků, kdy ale vše důkladně prolezete, trvá nějakých 30-35 hodin (s datadisky cca + 3-5 hodin navíc), vlastně asi solidní výkon (nebo minimálně hodně utraceného času). DLC Dragon Age: Awakening mám dohrané 4x (má to slabší příběh), Dragon Age II pouze 2x (nemám rád co tu provedli se soubojovým systémem a jak recyklují lokace) a Dragon Age: Inquisition 3x (ze série má druhá nejoblíbenější hra, ale je vážně dlouhá, což v praxi znamená, že jí mám ještě asi 2x rozehranou). Jako celek tuhle herní sérii zbožňuji obdobně jako třeba Zaklínače, The Elders Scrolls, nebo Mass Effect a proto si nenechám ujít prakticky cokoli, co z tohoto světa vyjde. Jsem zkrátka zatracený fanboy a loremaster, což znamená, že jsem si tenhle seriál užíval asi o něco víc než kdokoli, kdo o Dragon Age nikdy neslyšel a komu z toho všeho nakonec vyjde třeba jen průměrná fantasy s docela povedeným příběhem, zajímavými postavami, průměrnou animací, která má občas své až příliš dobře viditelné nedostatky, patrné hlavně při používaní CGI u některých monster (drak) a během některých soubojů, především těch, kde se používá magie. Takže jsem tu dokázal ocenit to, že mnohé potvory přesně poznávám a že autoři snad kromě oživlých mrtvol (které tu z nějakého důvodu vypadají jak divní stínoví skřeti) přesně zachovali jejich vizuál. Taky jsem poznal spoustu použitých kouzel, ocenil nahlédnutí do Tevinteru a jeho problémů, které mám opět tak nějak docela zmáknuté a doufám, že v dalším pokračování herní série půjdu i tam udělat trochu toho vlastního pořádku… Obdobně jsem hned poznal původ většiny postav, jejich rasu a classu a až na pár drobností jsem i s tímhle zdejším vyobrazením a širokou paletou, která se tu sešla, byl velice spokojen. Téma otroctví a svobodné vůle mě taky bavilo, přeci jen už v DA:O jsem za městského elfa zažil ledacos, takže mi to nebylo cizí a příjemně to se mnou rezonovalo. Stejně tak mě nemohlo hned ze začátku překvapit, že se tu mají rádi také holky s holkama a kluci s klukama, protože tohle bylo ve hrách od BioWare vždycky úplně normální a než o nějakém nutném zastoupení menšin to bylo spíš o tom, že vám vývojáři chtěli prostě dát co nejvíc rozmanitých možností, aby si ty hry užil opravdu každý anebo i jen vy, ale pokaždé třeba trošku jinak – což je smyslem RPG. A i v seriálu je vše naprosto normálně a přirozeně podané, vztahy mají logiku, je vysvětlené, nebo ukázané, jak vznikly a já jim tak dokázal fandit. Většina postav mi tu byla buď sympatická, nebo mě minimálně něčím zaujala a na poměrně malém prostoru šesti dílů se podařilo vysvětlit jejich motivace, které jsem neměl problém pochopit. Příběh byl na začátku hodně přímočarý, svižně odsýpal, ale v závěru mě některými svými zvraty dokázal překvapit. Ve výsledku – pokud neznáte hry a dáte tomu šanci, pak zklamaní asi nebudete (je to minimálně lehce nadprůměrná fantasy), ale pokud hry znáte, pak si to asi stejně jako já poměrně užijete, a i přes nějaké ty nedostatky nakonec skončíte třeba na takových 8/10 a budete zvědaví, jestli bude nějaké další seriálové pokračování (dvířka jsou otevřená dokořán), případně jestli se to, co se tady děje, v budoucnu nějak promítne do Dragon Age: Dreadwolf. () (menej) (viac)

xzajox

Seriál podľa hernej predlohy D.A. Z toho je snáď hneď jasné, že ak túto hru nepoznáte, horšie sa v seriáli zorientujete. Ja som nedávno dohral DA: Inquisition, čiže mi to dobre sadlo. Vyhnem sa písaniu hernej recenzie, poviem len, že lore v pozadí DA je výborne postavený a tento seriál z neho ťaží, čo sa dá. Dej a zápletka je fajn, no z hľadiska animácie je to len horší priemer. Privítal by som viac sústredenia na mágov, templárov, či rangerov, zlodeji sú IMO dosť Meh. Inak LGBT tématika sa dnes objavuje všade, možno tu toho mohlo byť menej, ale tento animák určite nie je pre deti < 12, takže mi to je jedno. Zážitok v pohode, ale myslím, že neznalci DA tomu môžu dať menej. Ja si asi pozriem aj ďalšie série, pripadne inú tvorbu z univerza DA. Vcelku OK 63% - 3* ()

silentname

Je treba na úvod povedať,že hernú sériu Dragon Age skutočne obdivujem. Strávil som s týmito hrami obrovské množstvo času, vytvoril svoje vlastné príbehové línie a vždy ma ohromne fascinovalo kam celý príbeh môže reálne dospieť a koľko rôznych možností vlastne celá táto séria ukrýva. "Dawn Of The Seeker" bolo pre mňa ale celkom slušné sklamanie. Na to, že som od toho filmu očakával celkom dosť, absolútne mi vyšumel z pamäte a jediné čo istým spôsobom vynikalo bolo celkom zvláštne stvárnenie animácii. Cassandra sa tak nedočkala svojho veľkého momentu v tomto filme a našťastie "Inquisition" ju postavilo do oveľa zaujímavejšej pozície. No podobne ako v prípade "Mass Effect" som bol stále otvorený tomu, aby sme sa dočkali ďalšej adaptácie tejto hernej série. Takže keď Netflix oznámili animovaný seriál, bol som vo vytržení. Pozrel som si ho síce oveľa neskôr, než som pôvodne chcel, no nakoniec som zhodnotil, že "Dragon Age: Absolution" síce nebude tým skvelým seriálom, aký som si od tohto sľuboval, no rozhodne si nemyslím, že ide o zlé dielo. Všetkým, ktorí ako svoj hlavný bod kritiky majú gay postavy v seriáli, v tomto prípade si nemyslím, že je to spracované týmto štýlom, lebo Netflix. Bioware sú vo svojich hrách téme LGBTI otvorení. Mne osobne to neprekáža a nemám pocit, že by tento seriál nejako extrémne tlačil na pílu. Postavy sú spracované okey, no ak by som mal povedať úprimne, tak za najlepšiu považujem Qwydion, ktorá dáva tomuto filmu ten potrebný humor a srdce. Každá scénka s ňou stála za to a fungovala. Ústredná príbehová línia je tiež zaujímavá a seriál si necháva čas, aby vyznela a prináša počas jednotlivých epizód zaujímavé momentky. Čo je podľa mňa ale škoda je fakt, že jednotlivé epizódy majú maximálne 25 - 30 minút. To je dosť málo na to, aby seriál bol schopný zanechať hlbší dojem. Pretože by mi vôbec nevadilo spoznať jednotlivé postavy viac, mať viacero tichších momentov, prípadne to natiahnuť, aby sme videli oveľa viac než len Tevinter. Možno som náročný, ale prial by som si úprimne mať možnosť vidieť viac než len to, čoho sme sa dočkali. No odhliadnuc od toho hodnotím celý seriál ako dobrú adaptáciu, ktorá nám pridáva viac do tohto herného príbehu. Prinesie väčšiu dávku lore, je tu niekoľko skutočne kvalitných momentov ohľadne krvavej mágie, charaktery sa dobre vyvíjajú a animácie sú solídne. Dúfam, že bude ďalšia séria, ktorá môže byť ešte kvalitnejšia a nechám sa prekvapiť kam bude Dragon Age pokračovať. Hodnotenie: B+ ()

Sharlis odpad!

Dragon age som kedysi hraval rad, tak som skusil i tento animak ked ma len 6 dielov, ale totalne ma to minulo. Chapem, ze v hre si s homosexualitou hlavu nerobili, predsa len to bola decision making hra. Ale tuto zase zo 6tich ustrednych postav 2 lesby a 2ja gejovia, to je proste prilis na mna a nechapem preco je nutne to neustale takto nasilu vytahovat, navyse v tvorbe zameranej pre detske publikum. Miesto toho mohli priniest lepsi vypravny pribeh, ktery tu stoji totalne zaprd. ()