Carl Brashear (Cuba Gooding Jr.) sa narodil ako syn chudobného černošského roľníka na americkom juhu. Jeho otec Mac (Carl Lumbly) nechce, aby syn celý život trpel núdzou ako on, ale naopak, aby sa vzdelal a niečo dosiahol. Najväčšiu perspektívu v 40. rokoch minulého storočia mu mohla poskytnúť iba armáda, rasová nerovnosť však vládla aj v nej. Carl sa dá naverbovať k námorníctvu, stane sa najskôr kuchárom, potom sa osvedčí ako záchranný plavec, ale jeho sen je stať sa potápačom. Na každom kroku sa stretáva s otvorenými rasistickými predsudkami. Napriek tomu sa ako prvý černoch dostal do elitnej školy pre potápačov – záchranárov v Bayonne neďaleko New Yorku. Nie je bojovníkom v poli, ale expertom záchranárom. Jeho nadriadený veliteľ Billy Sunday (Robert De Niro), známy drsný muž, však nie je z Carlovej prítomnosti v jednotke nadšený, dáva mu to poriadne pocítiť a šikanuje ho. Carl sa však nevzdáva a sám sa aj vzdeláva. Hoci je preukázateľne najlepší, odopierajú mu odmeny, chcú ho dokonca utopiť, ale Carl prekoná všetky príkoria a stane sa prvým černošským veliteľom potápačov. Neskôr sa ešte raz ocitne tvárou v tvár diskriminácii, keď príde o nohu a majú ho prepustiť zo služby. Tentoraz mu však pomôže práve bývalý veliteľ Sandy, ktorý presvedčí sudcu, že Carl môže službu vykonávať aj naďalej. Medzi mužmi sa zrodí vzácne priateľstvo... (TV JOJ)

Lukoboss

Je to vcelku dobrej film s válečnou tematikou a výborným hereckým obsazením. Problémem je až moc velká pohádkovost, přestože je to podle skutečné události. Všechno je až moc dokonalý, všechno dobře dopadá, nenastane žádnej zásadní zvrat, nic. To je škoda, protože jinak by tenhle snímek měl našlápnuto mnohem výš. Stejně tomu ale dám 3,5/5. ()

igi B.

Příběh ještě opravdovějšího člověka než jsme čekali! Hoholywoodština jak se patří černí i bílí bratří, uklohněna snažně snožmo k uronění slzky zase jednou nad osudy ryzího emerickýho kluka černýho (nenene, afro-americkýho!) starýho, završeny jenž byly naféroffku v NOVÉM americkém námořnictvu... Ano, to je ta naše ryzí Amérikááá! A sakra Kůkí, to dáš, dvanáct rozhněvaných kroků uděláš a uděláme se zase jednou u kasaštyku, famfáry zahrajou famfarónům, potlesk klaka, z hrdel se lyne slastný mužný vzlyk, vždyť je to americký námořník! . . . Blablablablabla... Tož tak, dvě hvězdy námořnický se sebezapřením (jedna teda za vše to tvůrčí podbízivé pinožení a druhá za statečnou nedostatečnost Robertka s fajčičkou jak od Pepka námořníka ;o), protože je to jen film, že... Vojska pozóóór! Nazdar! . . . Nasrat? - - - - - (Poprvé viděno 23.11.2011 /s ponorkovým čudlím dabingem/ na >tv beznoha< , hodnocení 3232., očividně beznoživý jigizlivý komentář zde potopený jako stotřináctý - 24.11.2011) ()

jenik71

Co ti amíci mají pořád s tím utiskováním barevných... Kolik už na tohle téma bylo natočeno filmů a kolik ještě asi bude ? Už mě to přijde unavující. Robert De Niro je můj oblíbený herec a i tady je výborný. Jeho role velitele je skvělá, bohužel zůstal úplně sám. Ostatní jen průměr, stejně jako celý film. ()

SallyZen

Určitě je mnoho lepších životopisných filmů než tenhle, ale i přesto bych byl radši, kdybych tento snímek viděl v červené barvě. Patří tam. Sice to je typicky životopisná zápletka, plná zklamání, vnitřního boje(tady černocha, který je obětí rasismu) a mnoha dalších faktorů, které doslova "oblbují" mozek. Ale, tady mě to nezklamalo. Ba naopak. Velice mě tento snímek zaujal. A s tím, že Cuba Gooding Jr. předvedl podprůměrný výkon nesouhlasím. Nadprůměr určitě. 80% ()

OG_Swifty

Hodně podhodnocený film inspirovaný skutečným hrdinou Carlem Brashearem. Sice nic nevynalezl nebo nevymyslel, ale pro svou zemi odvedl hodně práce a především bojoval proti okolnostem, což by většina lidí včetně mě asi nezvládla. Film samotný není kdovíjaký trhák, ale Cuba Gooding Jr. to zahrál dobře a celý film pak stojí i na fantastickým De Nirovi. Taky tam hraje sexy (tehdy) Charlize Theron. ()

• Knihovna, do které jde Carl Brashear (Cuba Gooding Jr.) studovat, je původní Carnegie Library postavena v Portlandu ve státě Oregon. Cvičiště potápěčské školy bylo natočeno na řece Columbia, podél hranice státu Oregon a Washington. Město v pozadí se jmenuje Longview a nachází se ve státu Washington, USA. Podél břehu v Longview lze vidět papírnu Weyerhaeuser. (Posheidon)
  • Carl Brashear zemřel 25. Července 2006 ve věku 75 let. Film byl tedy natočen ještě během jeho života. US NAVY na jeho počest pojmenovala zásobovací loď třídy Lewis and Clark - USNS Carl Brashear (T-AKE-7), která vstoupila do služby 4. března roku 2009. (Posheidon)
  • Carl Brashear sloužil půl roku v námořním doprovodu prezidenta Eisenhowera. (duklak2)