V kruhu koruny

• Veľká Británia The Hollow Crown (viac)
Veľká Británia, (2012–2016), 14 h 29 min (Minutáž: 112–140 min)

Scenár:

Rupert Goold, Ben Power, William Shakespeare (divadelná hra) (viac)

Kamera:

Zac Nicholson

James Purefoy, Tom Hughes, Rory Kinnear, David Morrissey, Lucian Msamati, Patrick Stewart, Adrian Schiller, Tom Goodman-Hill, Clémence Poésy, David Suchet (viac)

Recenzie používateľa bloodcountes k tomuto seriálu (4)

Richard II (2012) (S01E01)

První věcí, nad kterou jsem se zamyslela, je rozpor mezi květnatou renesancí v extázi, kdy Shakespeare své dějiny píše a syrovým strohým středověkem, kdy se slovy šetřilo. S tímhle člověk nic nenadělá, musí to přijmout, ale potom se mi nutně musí stát, že sleduju Shakespeara a ne anglické dějiny. No co, prostě je to Shakespear. Jenomže v tom je další háček. Já jsem čítávala Shakespeara v kvalitních překladech, takže to byly opravdu orgie mistrného slova, z nichž čerpám dodnes. Titulky ovšem zůstaly někde na půl cesty, místy zavane Shakespearův duch a místy je to suchý neinvenční překlad, jen aby divák věděl, o co jde. Škoda. Kdyby si někdo dal práci a nadaboval to s kvalitními herci a v kvalitním překladu, dalo by to myslím divákovi diametrálně jiný prožitek. Budu ale hodnotit film jako takový, v originále a tam bylo všechno v nejlepším pořádku, nádherně výpravné, věrohodné, uvěřitelné.Herci (kromě Bena W.) se v rozporu s mluvou chovali a tvářili skutečně stroze, minimalisticky, středověce, někdo by mohl říct prkenně. Díky tomu neměli moc co hrát a opravdu jako prkna občas působili. Kromě vynikajícího Bena Whishawa bych chtěla pochválit ještě Patricka Stewarta a Lindsay Duncan. Tento film má co říct i dnes a i když to není nic akčního, je silný svou hloubkou. ()

Jindřich IV. (1. díl) (2012) (S01E02)

Výborná adaptace, je to život sám, jako bych sama stála v té páchnoucí uličce u hostince a poslouchala Falstaffovo chvástání. Téma je pochopitelně chytlavější a děj víc odsejpá, než v Richardovi II., takže je divácky vděčnější. Herecké výkony (tentokrát úplně všech postav) jsou vynikající, přestože Hiddy mezi nimi absolutně vládne jako pravý kralevic:) (Tady bych opravdu chtěla blahořečit castingu, protože nevím o lepším Halovi, než je Tom:) A už mi zbývá jenom druhý díl, což je mi skoro až líto:) ()

Jindřich IV. (2. díl) (2012) (S01E03)

To, že v tomto dílu je už přespříliš Falstaffa, který mě osobně děsně leze na nervy, není vina tvůrců filmu, takže to pominu. Jinak opět skvělé dílo, nemám co vytknout. Výkon Toma Hiddlestona je opět úžasný a skoro jsem se zamilovala :) ()

Jindřich V. (2012) (S01E04)

Z celé série jsem viděla tento film jako první. No já vím, že to není nejšťastnější, ale riskla jsem to, drze sebejistá, že Shakespeara a dějiny Anglie přeci jenom trochu znám. Navíc jsem si před několika dny pustila rozhlasovou hru téhož názvu, tak jsem to chtěla mít pro porovnání hned za sebou:) Takže Jindřich V. ve finále. Velkolepé a skvělé. Hrdinské a tragické, jak jinak:) O filmu i o titulcích platí to samé, co jsem napsala k Richardovi II. Tom Hiddleston je vynikající herec, roli si vyloženě užil, ostatní si už vlastně moc nevybavuju, jenom mě šokovalo, že Yorka hrál černoch, to jsem vůbec nepobrala. Tak a teď už mi zbývá jenom prostředek kruhu :) ()