Film prináša príbeh Mirky (Dorota Pomykala), ktorá má po šesdesiatke a do dôchodku jej ostávajú dva roky a ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Hlavná hrdinka sa ocitne v zúfalej finančnej situácii a rozhodne sa preto svoj problém vyriešiť tak, že prepadne banku. (sochoking)

sochoking

Takmer dokonalá škandinávska depka od našich polských susedov, ktorá prináša príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Mirka je ženská po šesdesiatke a okolnosti ju donútia k zúfalemu činu. Za bieleho dňa sa rozhodne  prepadnúť banku s malým kuchynským nožíkom! To som nevedel, či sa mi to sníva asi rovnako, ako aj tej pani za prepážkou v banke. Absurdných situácii je vo filme ešte pár. Prvú polovicu filmu som sa cítil dosť nepohodlne, lebo som naozaj netušil, čo od hlavnej hrdinky (ako aj od samotných tvorcov filmu) očakávať. V druhej polovici sa film stal trochu "akčnejší" a ja som sa uvolnil a začal si ho užívať. Povedal by som, že ide o taký smiech cez slzy v niektorých momentoch. V situácii, v ktorej sa ocitla hlavná hrdinka, je medzi nami isto veľa, ktorí riešime podobné sračky, problémy či iné vnútorné boje. Kvôli tomu môže hroziť kurevská depka a treba sa na film teda psychicky dobre nastaviť. 80% ()

Raf

Film se zaobírá negativními fenomény stáří jako je vzájemné odcizení po dlouhých letech společného života, nedostatečná komunikace v rámci rodiny (o některých věcech se prostě nemluví), s rostoucím věkem k tomu úměrně rostoucí naivitou (lidé v pozdním věku často ztrácí krok s překotně se vyvíjejícím světem, rezignují na jeho novoty a stávající se nezřídka oběťmi doby i těch, co jejich nevědomosti a naivity zneužívají), finanční nesoběstačností a nevzdělaností ... Nepochybně zajímavé téma ... Je určitě dobře, že jsou takováto témata zpracovávána a na tyto problémy je upozorňováno. Nevadí mi takto depresivně laděné snímky, nicméně musím se přiznat, že pro mě osobně bylo zpracování poněkud nezáživné. Uvítal bych určitě lépe zpracovaný závěr, s nějakým citelnějším katarzním vyústěním, který by ve mě zanechal daleko více než jen to, že jsem tvůrcům vděčný, že toto téma zpracovali. ()

3497299

Geniální. Možná trochu akademický přístup k tématu, ale ve své působivosti, promyšlenosti a smyslu pro detail nemá chybu – jak scénáristicky, tak herecky. ()

Awer

Excelentní feministický, empowering snímek o příliš neatraktivní ženě, aby byla obvyklou hrdinkou filmu a vůbec se o ni někdo zajímal, pročež se propadá do stavu nesrozumění se svým okolím a nakonec, přechodně i sebou samou. V mnoha ohledech tedy podobné Zešílet, s tím, že tady je opravdu mistrně vedená ta linka tiché, vybledlé přehlédnutelnosti, zvlášť oceněníhodná vzhledem k až provokativnímu obsazení hlavní hrdinky válející "popovou" herečkou. Sílu snímku přidává založení na skutečných událostech a to, když si uvědomíme, že skutečná lupička o natočení svého příběhu vůbec nestála a děj je vlastně ještě přikrášlen. Opět odvážné, protože to film otevírá kritice z obou stran barikády ("feministické žvanění", ale zároveň "nefeministické eufemismy" vynechávající fyzické násilí a dovádějící příběh k tichému, leč dost zřetelnému somewhat-happy endu). Filmařsky to každopádně dává velký smysl - usnadňuje to nahlédnutí substanciální běžnosti obou manželů, z nichž ani jeden není na poměry naší společnosti "magor", "poděs". Ta kritická diagnóza je právě společenská, ne medicínská, a opravdu přiléhavá a precizní.. ()

soudcedredd

Asi chápu, že tento film bude mít hodně vysoké hodnocení. Bude se vyzdvihovat ztvárnění duševního utrpení ženy, která se dostala do spirály dluhů, jejích prožitků, reakce okolí a cesty, které v takové krizi volí. Nicméně...právě v tomto tématu, které ostatně není nijak objevné, není žádná z dějových pasáží nijak rozvedena. Vztah s manželem, synem, sestrou, důvody jejího počínání, vnímání. Děj bych označil za plochý, povrchový, postavený jen na dlouhých "rádoby" uměleckých a dramatických záběrech vnitřně hárající hrdinky. Prostě vzít scénář a za kamerou říct: "Hele Dorka, vstávej pomalu, útrpně vzdychej a bude to cool." Zkrátit stopáž tak o 50 minut a bude to lepší. Za mě 62% ()