Tinnitus

Dráma / Športový / Horor
Brazília, 2022, 105 min (Alternatívna 101 min)

Kdyby existoval obor filmové geometrie, tento výsostně estetický útvar z Brazílie by si zasloužil přednostní zkoumání. Sportovní drama i fantaskní „body thriller“ v jednom vypráví o Marině, která závodí v synchronizovaných skocích do vody. Náhle ji postihuje nesnesitelný hukot v uších, takzvaný tinnitus. Z vrcholu kariéry padá na dno; skokanský můstek musí vyměnit za práci ve veřejném akváriu, kde převlečená za mořskou pannu zpestřuje zážitek návštěvníkům. Cesta za naplněním sportovního snu ale není zcela uzavřená… Je možné ubránit se šílenství, když vám vlastní tělo nedopřeje oddychu? A lze dostát nejvyšším ambicím, když vás trápí zbytnělé smysly? (MFF Karlovy Vary)

tomashrabek

(KVIFF 2022) Pomerne nesústredený film rozkročený medzi žánrami tak, že vyznieva plocho. Nie je to ani dobrý horor, ani dobrá športová dráma, a nakoniec ani dobrá štúdia zžívania sa s tinnitom. Ako človek, ktorý ho má, som však ocenil tých pár scén, kde mal hlavnú rolu, ich realistické vyznenie a skvelý sound design. ()

Arsenal83

Plagát, upútavka, to všetko evokovalo horor, možno brakový, ale s nádejou na možno niečo zdarné. Nakoniec to je len brazilská športová dráma, prekvapujúco nefutbalová. Tematicky ohraničený hlavne pre tých, ktorí podobným handicapom trpia a chápu preto podstatu viac. Film má zaujímavé obrázky a je vizuálne prepracovaný, ale príbehovo mi prišiel chudobný ako daňové priznanie Matoviča. ()

mh91

Film skvěle ukazující zdravotní problém zvaný tinnitus. Tenhle problém je zvukově skvěle podaný. Dále krásně vystavuje sportovní ambice profesionálních sportovců. Jedná se o vizuálně nádherný film. Film postupem času ve mě pozitivně zrál. Jedno z pozitivních překvapení ze soutěže Proxima. 75%. [KVIFF 2022] ()

J*A*S*M

Jediná střela naslepo, kterou jsem si v letošních Varech zařadil do programu jako výplň volných hodin mezi naplánovnaými projekcemi, dobře nedopadla. Za mne úplně mimo co do uvěřitelnosti konání a motivace postav. Kdyby to alespoň zklouzlo k body hororu, bizáru nebo nějaké psychologické trýznivosti, o což si námět vyloženě říká. Ale ono ne. (56th KVIFF) ()