Malou vesnici v Anglii obsadí na celý den mimozemšťané. Po probuzení obyvatelé zjistí, že mnoho žen ve městě otěhotnělo. (SkyShowtime)

filmmovier

O děsivých a démonických dětech je tenhle seriál především, a právě proto mohl snadno ztroskotat už při jejich obsazení. Sehnat otravnou a příšernou omladinu totiž jistě není žádný problém, tvůrci ale naštěstí byli rozumní a při volbě malých ďáblů měli šťastnou ruku. Mladí lidé hrají totiž náramně a příšerní sice jsou, ale zato jsou příšerní správně. Opravdu není problém mít z nich respekt a nějaká ta nepříjemná husí kůže se při jejich sledování také dostaví. Zejména díky nim je atmosféra celého seriálu (od třetí epizody dál) velmi příjemně mrazivá a výborná píseň znějící při závěrečných titulcích ji jen podtrhuje. Mládeži navíc přihrává pár známých a spolehlivých dospělých tvaří, takže v tomto směru je vše v pořádku. // Rozjezd celé knižní adaptace je velmi pozvolný. Pilot až na pár momentů řešících hlavní zápletku moc nezaujme a hodinová stopáž mi přišla poměrně úmorná. Po tomto nezbytném úvodu se ale seriál parádně rozjede a vygraduje do velmi slušného a napínavého finále. Ačkoliv hned v úvodu jsem měl ze seriálu pocit zbytečného natahování (což by nebylo vůbec nic nového), naštěstí velmi rychle vymizel. Jednotlivé epizody nakonec velmi příjemně utíkaly a já jsem si užíval každou z nich, 7/10. Více zde, ()

prezdivaka

Sci fi je můj oblíbený žánr a tak se mi už před dávnými lety dostala do ruky novela Midwichské kukačky. V 80. letech jsem potom viděl v kině Ponrepo Britský film z roku 1960 Vesnice prokletých. Pod tímto názvem byl film promítán. I originál je Village of damned - tedy vesnice. A Midwich je zde vylíčen jako malá vesnice s malou školou. Později tento název změnili. Bezdůvodně, protože i Carpenterův remake se jmenuje zase Village of damned. Má to svou logiku, protože je jen málo žen v malé vesnici plodných. V seriálu je tohle celé hozeno přez palubu. Je to už větší městečko, které by správně mělo mít (když už najdeme jako jednu z budoucích maminek asi 18 letou dívku) stovky žen schopných otěhotnět. Také by asi nemělo jednu malou školu a nelogičnosti se vrší. Správně to popsala Anet21 - v té novele není materiál na  šestihodinový seriál. A bohužel tato ustrašená politicko korektní doba velí scénáristům psát nepravdy a používat floskule. Hned dva páry jsou tudíž rasově smíšené, přičemž v Británii bych čekal spíše Asiaty. Děj se zaplétá do čím dál větších nelogičností - bylo by to na mnohem delší článek, ale jedna za všechny: děti jsou v určité chvíli schopné číst myšlenky, když se soustředí. Nebo alespoň odhalí lež, ale to seriál používá, když se to zrovna hodí. Stejně tak pro uspokojení přecitlivělého diváka vybere jedno z dětí, které prozře a přidá se k lidem. To už je úplný nesmysl, který popírá to, že jde o děti z vesmíru - kukačky, které mají se Zemí své plány. Lidská povaha a city jsou jim cizí. Podobných lapsů je tam opravdu mnoho a seriál tak kolísá od vysloveného béčka k průměru. Nesmysl je i pětačtyřicetiletý přeživší z prní generace kukaček. Nevíme jak a proč přežil a jak se dostal do Británie z komunistického Sovětského svazu, jak se dostal na svou vysokou pozici ve vládě, přičemž právě na tohle by byl v rozvleklé sérii čas. ()

Mamlas

Určitě zajímavý námět. Ale seriál? A 7 dílů? Vždyť z nich 4 jsou zbytečné, jen tam matky opečovávají své (ne)potomky a dřístají blbosti pořád dokola. A v těch zbylých epizodách zaujme v každé tak 10 minut a zbytek je jen vata. Kdyby to bylo celé jeden 40minutový díl nějaké povídkové sci-fi série, tak budiž, ale takhle? (12%) ()

majo0007

WAU! Rekord! - behom prvých s01e01 18minút (fakt som to stopoval) uvidíte na anglickom country - vidlákove, 3 zmiešané kanáriky zmiešanej color... Už len keby to bolo v Londýne je to na pováženou, tam v sedlačine je to len do plaču! Midwich má 11.000 obyvateľov. Kedy ste napr. v Prachaticích stretli nejakého negra?! Wyndhamova poviedka pojebaná spredu dozadu! ()

Anet21

⚪Vytvoriť z relatívne krátkej novely seriál je ,,scenáristická samovražda," tu na ČSFD používam tento termín už niekoľký raz (a nie, že by ma to tešilo).⚪Obávala som sa, že seriál neposkytne dostatočnú diverzitu, našťastie Briti nesklamali a vytvorili skoro 90% zmiešaných rasových párov, ktoré sú očividne už zaužívaným štandardom a nikto inak v západnej spoločnosti ani nežije. Veď ok.⚪Samotná premisa je jednoduchá, ale efektívna, nemožno povedať, že by sa z nej nedalo vyťažiť množstvo strašidelných scén, tu to však (predlohu som nečítala) autori poňali skôr ako akúsi sociálnu drámu s prvkami hororu, pričom dôležitejšie sú motívy partnerstva, materstva a podobne a hororový žáner zostáva na okraji (neviem, nakoľko je to takto aj v knihe, ale nepredpokladám, že sociálny rámec prevažuje ten scifi hororový).⚪Dej teda vypĺňa množstvo často zbytočných dejových odbočiek, množstvo postáv pôsobí nefunkčne, prvé časti sa neskutočne naťahuje stopáž a je potreba všetko divákovi ako hlupákovi vysvetliť, a dokonca sa objavia aj logické lapsy (v uzavretom dome uniká 12 hodín plyn, sú v ňom dve osoby, pričom jednak dom za ten čas nevybuchne, a jednak zomrie len jedna osoba, druhá bez problémov prežije). Šlape sa i po literárnej predlohe, keďže v niekoľkotisícovom meste je plodných asi len 10 žien a deti nevyzerajú rovnako, nie sú mŕtvolne mimozemsky bledé (niektorí sú totiž černosi) a ani nemajú konštantne zlaté oči.⚪Pár aspoň ako-tak strašidelných momentov sa v seriáli nájde, samé o sebe však celé dielo pôsobí ako samoúčelná nuda, ktorú nie je problém neustále pretáčať a divákovi aj tak nič neujde. Autor by asi nebol najšťastnejší.⚪ ()

• Městečko s názvem Midwich na mapách nenajdeme, je smyšlené. Natáčení probíhalo ve městě Amersham, které se nachází v hrabství Buckinghamshire v jihovýchodní Anglii, jen 27 mil od Londýna. (Martrix)