Modlit se, poslouchat, neodmlouvat

• USA Keep Sweet: Pray and Obey
USA, 2022, 3 h 15 min (Minutáž: 46–53 min)

Dokumentární seriál o vzestupu Warrena Jeffse v církvi známé pod zkratkou FLDS a jeho neuvěřitelných zločinech. (Netflix)

Bozvav

Velmi silné téma, do kterého se dle mého mínění dalo ponořit daleko hlouběji. Nicméně jako výpověď o tom, co se děje za zdmi těchto pseudocírkevních komunit, skvělé. Dokud se ta normánlí část zákonodárců všude na světe neprobere ze sluníčkářské euforie a nepostaví se k sektám všeho druhu tvrdě čelem, budou tyto drsné příběhy stále aktuální. Modlit se, poslouchat, neodmlouvat, aneb jak si nechat vymýt mozek snadno a rychle. Že ty bláboly nacpali do hlavy dětem, které když v tom vyrůstali, tak se neměli možnost účinně bránit, to chápu. Ale jak se k tomu mohli propůjčit dospělí, kteří přišli z venku a měli možnost se ozvat? Vsadím se, že nejméně polovině z nich ( mužům zvláště) to vyhovovalo. Jak je vidět z výpovědi jednoho z aktérů, to že věnoval 14 letou dceru dědkovi ho netrápilo, ale že mu nechtěli dát třetí manželku, to mu vadilo. To není oběť, ale zvrácený jedinec, který má sedět v cele 2x2 metry. A takových mužů tam je zřejmě mraky. Tento nemravný patriarchát a konkubínismus jim zjevně vyhovuje. A matky, které nechrání své děti, prostě nechutné zneužívání víry. Tak si říkám, že speciálně Warrenovi a jeho kamarádíčkům by prospělo setkání s inkvizicí, ta by mu svého času toho proroka vykouřila z hlavy a to doslova.  Dobře udělaný dokument, který sice měl svá slabší místa, ale jako celek funguje. Za mne 90%. ()

Fiftis

Zaujímavý mini seriál. Sem tam seriál ponúkne chvíľkovú úľavu, vie udalosti odľahčiť, hoci nikdy ich nezľahčuje. Skôr ide o istú katarziu z až absurdných rozhovorov, ako to v sekte chodilo. Na tvári jednej zo žien sa objaví neskrývané pobavenie, keď líči, ako sa s ňou pokúšal mať sex muž takmer na prahu smrti a ako to pripomínalo až výjav z nejakej paródie. Na smiech to ale pochopiteľne nie je. Tým skôr, že režisérky síce vracajú hlas mnohým ženám, ktoré v sekte trpeli, ale zatknutím Warrena Jeffsa v roku 2006 nič neskončilo. Seriál nie je len vyobrazením toho, ako niekoľko neistých manipulatívnych mužov chcelo premeniť ženy na večne usmievavú a láskavú komoditu, ktorá je im vždy k dispozícii, ale aj ponorom do povahy americkej spoločnosti, kde takéto počínanie môže dlho unikať spravodlivosti. (30.7.2022) ()

psychoJoa

I když jsem příběh FLDS znala, reálné záběry i nahrávky z tehdejší doby mě naprosto uvrtaly do židle a nebyla jsem schopná se pohnout ještě dlouho po skončení dokumentu. Je to nepředstavitelné, prostě nepředstavitelné - polygamie, více matek, nespočet sourozenců, ale hlavně ta nevědomost! Mazec. Je to silný příběh a poměrně slušně odvedená dokumentární práce. ()

rublik05

Na to jak měla být tato dokumentární minisérie šokující, tak se jedná o lehce nadprůměrný a nepříliš poutavý počin, i přes více než tříhodinovou délku tvůrci spíše kloužou po povrchu, než aby šli pořádně do hloubky, žádné emoce se vyvolat nepodařilo, dobrou polovinu času jsem se extrémně nudil. Technicky je Keep Sweet na dobré úrovni, ocenil bych však mnohem zajímavější a poutavější zpracování. 6/10. ()

Skeksis

Psychopat a pedofil s výrazom retardovaného hada, pravdepodobne non-stop sfetovaný koksom z „pohanského sveta“, si postaví uprostred Texasu megabordel a ľudskú množiareň. A to všetko za pravidelné dane od jeho stáda. Potom dievčatká oblečené ako idiotky (mimochodom rovnako boli oblečené aj dospelé), vychované k poslušnosti a k zákazu rozmýšľať, rozdáva ako úplatky svojim pedofilným poskokom – vraj ako manželky. Nič tam nebolo legálne – ani manželstvá, ani polygamia, ani pedofília, ani držanie ľudí zamknutých v nevedomosti a v bludoch. Fundamentalistické mormónstvo – to už je čo? V skratke: ženy sú iba na rodenie a varenie, prípadne aj rodenie pri varení, muži musia mať aspoň dvadsať žien a tristo detí, ktoré potom zneužívajú. A hlavne musia poslúchať retardovaného hada, lebo to, čo majú robiť, mu vraj Boh nadiktoval na lístok. A musia chodiť oblečení ako kokoti a na nič nepičovať, lebo skončia v pekle! Mnohým neskôr došlo, že tam už vlastne boli. A retardovaný had syčí z väzenia doteraz, a vraj ho stále počúvajú tisíce ľudí. Aj keď bolo jasne dokázané, že znásilňoval deti na megaposteli v megabordeli zvanom „chrám“. ()