Úsměvná komedie o složité cestě a trampotách filmového scenáristy... Na televizní obrazovky se vrací televizní zpracování půvabné knížky K. Čapka z roku 1970, v režii J. Pokorné a s Vlastimilem Brodským coby vypravěčem a samotným autorem Karlem Čapkem. Úvodem Čapkův citát: „Na prvním místě, než řeknu byť jen jediné slovo o filmu, stůjž toto důtklivé upozornění, že zde nebude líčen žádný skutečný film, ani producent, režisér, autor, scenárista a vůbec filmový činitel, že se následující prosté líčení netýká žádné skutečné filmové společnosti, žádných kinohvězd a vůbec žádných skutečných osob“. V komedii zpracovává autor své zážitky s filmovým světem. Třikrát se autoři (E. Cupák, M. Rosůlková a R. Hrušínský) setkají s nabídkou zfilmování jejich námětu, jenže film má své požadavky, jak je jim tlumočeno. Autoři jsou vyzýváni ke změnám ve scénáři, popřípadě se dějí bez jejich vědomí, a tak ve finále svůj námět nepoznávají… (Česká televize)

D.Moore

Čtyři krátké povídky, z nichž první, druhá a čtvrtá jsou na jedno brdo a ta třetí, která se odlišuje, líbila se mi nejvíc a ve které hraje Rudolf Hrušínský, byla bohužel nejkratší ze všech. Škoda. Ale Václav Voska byl perfektní ve všech. ()

NinadeL

Roztomilá televizní miniatura podle kapitoly Čtyři filmové náměty z Čapkova eseje Jak se dělá film (1937). Jednotlivé typologie sice více odpovídají praktikám 20. let, ale Čapek se zabýval filmem dlouhodobě a měl i několik vlastních zkušeností. Kouzelné je, že Jiřina Pokorná vzala předlohu prakticky slovo od slova a využila Čapkova stylu, který už sám o sobě varioval faktický scénář se všemi těmi prolínačkami, stíračkami a zatmívačkami. ()

Marthos

Film je tvrdá řehole. Zejména pro ty, kteří jej vymýšlejí. Geniální parodie v neméně geniálním provedení špičkových herců. Část, v níž Václav Voska v roli prohnaného filmového agenta přesvědčuje Marii Rosůlkovou alias stařičkou básnířku Marii Pokornou-Podhorskou o potenciálním komerčním úspěchu jejího románku V plném létě polechtá bránici i tomu největšímu morousovi. ()

BigBang

Trochu unylá crazy comedie. Předjímá motiv filmu Trhák: citlivý autor námětu trpí při zfilmování svého díla cynickými filmovými podnikateli. Netušil jsem, že námět je od velkého p. Karla. ()

Víteček

Čtyři krát to samé. Kdyby to byl jeden příběh roztažený na celou půlhodinu nebo by se každý věnoval něčemu trochu jinému, bylo by to lepší. Takhle je to fajn, ale opakuje se to. ()