Pád Bastily: Kronika revoluce

(TV film)
  • Francúzsko La Prise de la Bastille heure par heure (viac)
Francúzsko, 2020, 52 min

Réžia:

Juliette Desbois

Věznice Bastila – dnes již neexistující – byla dějištěm jedné z nejvýznamnějších událostí francouzské historie. 14. července 1789 se pařížský lid chopil zbraní a započal jednu z nejznámějších revolucí dějin... Datum 14. července 1789 se všem vrylo hluboko do paměti. Toho dne pařížský lid dobyl Bastilu, symbol absolutismu a sociální nespravedlnosti. Trvalo víc než šest hodin, než se povstalci zmocnili této impozantní pevnosti, která sloužila jako státní věznice a Pařížané ji nenáviděli. Ale co přesně se odehrálo onoho slavného dne, který přinesl víc než stovku mrtvých? Jak se to prostým, špatně vyzbrojeným obyvatelům přilehlé čtvrti podařilo? Kdo jim pomohl? A kdo bránil státní věznici, kam byli lidé zavíráni pouze na základě rozhodnutí krále? (Česká televize)

Arsenal83

Úchvatná stavba, symbol útlaku, ale v čase jej prepadnutia tam bolo len sedem ľudí, medzi nimi i úchylák markíz de Sade. Dokument nie je tak pútavý, ako by som chcel, veľa rozhovor na úkor vizualizácie, ktorá sa mi páčila skoro rovnako ako pri dokumente o stavbe Notre Dame. Na druhej strane tak podrobne dobytie Bastily, to je rovno na štúdium pre historikov, netreba nič hľadať v knihách či na internete. ()

sportovec

Tradičně skvělý dokument našich francouzských přátel prokazuje prioritní vinu vládnoucích: tam, kde není pořádek, nastává chaos, mateřské prostředí násilí, zkázy a vražd. Všechny revoluční situace nejen novodobých evropských dějin - i ostatní svět zná srovnatelná hnutí - jsou takřka vždy selháním vládnoucích. Uvážlivé reformy, naslouchání normálním průměrným lidem, jejich tužbám a přáním, kvalitní, profesionálně kvalitní a mravně na úrovni stojící administrativy, úředníci-byrokraté jsou tou nejúčinnější prevencí. Jsou i nekrvavé revoluce. Jen se o nich tolik nemluví; o to více a prospěšněji lidem slouží. ()

filmmovier

Parádní dokument o jednom z nejzajímavějších období (zdaleka nejen) francouzských dějin. Pád Bastily téměř minutu po minutě, s poutavým komentářem a skvělým vizuálním zpracováním. Dokument pořádně vtáhne a informačně je velmi bohatý. Co víc si přát? 95%. ()

Milky.

Jako dokument asi super, ale vážně nikomu nepřijde divné jak moc tam používají záběry z hry Assassins Creed? Dokonce z trailerů? A navíc tu pak z toho jsou i obrázky v Galerii? Docela by mě zajímalo jestli na to měli od UbiSoftu licenci. ()

• Ve filmu je použito mnoho záběrů ze hry „Assassin's Creed Unity“, jak je uvedeno v závěrečných titulcích. (Zlutas)