Obdobie staviteľov Notre - Dame

(TV film)
  • Česko Katedrála Notre Dame a její stavitelé (viac)

V stredoveku sa v Paríži zrodil jeden z najslávnejších gotických chrámov na svete: Chrám Matky Božej - Notre - Dame. Od jej výstavby prešlo už 7 storočí. Tvorcovia dokumentu vám pomocou najnovších technológií priblížia úskalia a fázy výstavby tohto mimoriadneho diela gotickej architektúry. (RTVS)

Tempest

Moc hezký dokument o katedrále Notre Dam a jejich stavitelích. Skvělý nápad byl ten, že vypravěčem je samotná katedrála. Nádherně jsou ukázané veškeré změny, kterými katedrála během staletí prošla. Musím smeknout před lidmi, kteří strávili celý život budováním nebo úpravami této nádherné stavby, přičemž málokdo z nich mohl vidět stavbu v celé kráse po jejím dokončení. Nikdy jsem v ní nebyl, ale až se někdy dostanu do Paříže, tak určitě jednou z mých zastávek bude tento stavební monument. ()

GrooteLulu

..není to možná nejhezčí svatostánek v Evropě, ani ve Francii, ale pro pařížský lid má nedocenitelnou hodnotu, stejně, jako kdejaký malý kostelík pro své místní v Le Horní-Dolní.. mě osobně se při prohlídce interiéru zdála bez "genius loci", houf turistů si obejde oblouk tam a zpět, kolem svíček a skleněných vitráží a jste hned zpátky venku. Exteriér je ovšem úchvatný a jako Quasidomo naříkám na ty bídníky, co zapálili tento skvost, rok po mé návštěvě, kdy jsem strávil noc spánkem na zemi u břehu Seiny u úpatí Notre Dame... ()

progression

Vynikající dokument o První dámě mezi katedrálami. Její historie je nesmírně rozsáhlá a vyvážená kombinace animovaných záběrů, historických fakt, dobových záznamů i historických objevů činí z tohoto dokumentu opravdu strhující podívanou plnou velice zajímavých poznatků o lidech, kteří se na výstavbě, rekonstrukcích i záchranách katedrály podíleli. Fascinující podívaná napříč časem, historií Francie, jednotlivými stavebními styly i lidskými osudy řadí tento nevšední dokument mezi nezapomenutelné. ()

Arsenal83

Najprv som si nebol istý tou animáciou, nebol som tomu naklonený. Ale potom som to celé pochopil, bez toho by to ani nešlo ukázať históriu Notre Damme v celej farebnej kráse, v akej sa postavila. Dnes holé bezfarebné múry, no pôvodne boli všetky sochy farebné. A vraj temný stredovek... Jednoducho úchvatný zážitok aj v súvislosti s tou hŕbou skvelých faktov, ktoré sa tu o dejinách mimoriadneho umeleckého diela dozvedáme. Až by som povedal, že v tomto dokumente nevyšla ani sekunda nazmar. ()

LenkaAK

Už poněkolikáté jsem mohla objevovat nádheru katedrály Notre Dame. Poprvé v románu Viktora Huga, poté několikrát osobně a teď i v dokumentu. I když jsem si myslela, že o katedrále už vím leccos, stále je co objevovat. Asi největším překvapením byly barevné sochy. Jednoduše krása středověku! Vysoce kladně hodnotím formát dokumentu - animací historických postav, které ožívají při stavbě katedrály. A samotným dokumentem neprovází nikdo menší než katedrála sama. Ke konci je krátce zmíněn také požár z roku 2019. ()