Pyramidy

(TV film)
  • Veľká Británia Pyramid
Veľká Británia / Nemecko, 2002, 58 min

Píše se rok 2480 před Kristem a v této části Sahary nespatříte nic než přesýpající se písek. Ale to vše se má brzy změnit. Až sem na lodích připlují tisíce mužů ze všech provincií starověkého Egypta, až nalámou miliony tun kamene a dovlečou ho na pouštní pláň, aby dokázali zázrak a postavili podle tajného plánu hrobku svému králi Chufewovi (dříve užívaný přepis jména: Cheopsovi). Více než 4000 let považovali lidé tento nejstarší a současně jediný dochovaný ze Sedmi divů světa za jedno z největších mystérií naší planety. Nyní před vámi sejmeme roušku tohoto tajemství. Výsledky nejnovějšího historického výzkumu a nejmodernější vizuální technologie umožní vrátit se zpět v čase a podívat se na Velkou pyramidu v Gíze očima mužů, kteří ji vybudovali. Vybrali jsme si proto jednoho z nich. Není to skutečná historická postava, nicméně události v tomto příběhu Velké pyramidy vycházejí z dochovaných záznamů. Počínaje jeho cestou na místo stavby, přes oblečení, které nosil, až po nezměrné množství práce, která mu byla uložena. Jmenuje se Nakht a toto je příběh jeho života a Velké pyramidy... (oficiálny text distribútora)

HappyDeath

Nehodlám se hrabat v tom, jestli si BBC zvolila dobrou nebo špatnou teorii pyramid. Každopádně myslím, že ten dokument, je skvěle udělán. Je to přímo takový politický tah...aneb jak to udělat zajímavé pro lidi, kteří o daném tématu nic neví a u dokumetů s normálně nudí. Prolínání příběhu s vyprávěním, přímo luxus! ()

Edit13

Opět skvělý dokument z dílny BBC odhaluje jak se stavěly pyramidy. Boří mýty o tom, že dělníci byli otroci, líbí se mi i náhled na tuto stavbu z pohledu obyčejného dělníka v lomu, později vedoucího stavby. ()

Jaromír

Vyprávění z pohledu dělníka je fajn, ale není to naprostá špička, na kterou jsem u BBC zvyklý (i když rozhodně je to silný nadprůměr, který je pěkně vysvětlený, názorný, se spoustou animací a jiných "vychytávek"). ()

blekekeke

Nebudu řešit reálnost technologických postupů stavby (ta římsa z malty a hlíny byla hodně vaklatá), ale snímek. Ten je na rok vzniku působivej a zajímavej. ()

fooggyy7 odpad!

Hezky se na to dívá. Nezasvěcený žasne. Možná dobrá pohádka pro děti - něco jako Bible. Autor zde prezentuje pouze svůj absolutně nepodložený názor, anebo podložený hloupými britskými egyptology před asi 100 lety. ()

filmovyfan

Tenhle film výborně přibližuje nejen díky počítačové animaci vše okolo velkých egyptských pyramid. Hodí se jako pomůcka pro vyučování do škol, ale není problém se na to podívat jen tak doma. ()

kiwing

Pěkně natočené, avšak zarazilo mě několik věcí. Jednak to bylo to,že náš hlavní hrdina i přes 17 let stavení nesestárl ani o kousek (až na poslední záběr), ale především pak to, že zde byla prezentována jen jedna teorie jakým způsobem se pyramidy stavěly. Ostatní (čím dál více uznávavější) nebyly ani zmíněny (nemyslím tím přistávací plošiny goaldů:) ). V poslední době se hodně diskutuje o tom, že ty kvádry netěžili a netahali až k pyramidě,ale pomocí chemické reakce si je vytvořili už u pyramidy... ()