Architektúra 58–⁠89

• Česko Architektura 58–⁠89 (viac)

Séria mapuje architektúru komunistického obdobia v Československu... Architektonické slohy po stáročia organicky nadväzujú jeden na druhý ako farby spektra dúhy. Tento prirodzený evolučný proces bol v Európe prerušený dvoma svetovými vojnami a v bývalom Československu, po komunistickom puči v roku 1948, aj zmenou politického režimu. Na tunajšie architektonickej scéne tak vzniká počas nasledujúcich 40 rokov špecifická situácia, kedy je hlavným a jediným zadávateľom stavieb štát. To má zásadný vplyv na vývoj tunajšej architektonické scény... Nová spoločnosť si vždy žiada novú architektúru. Po krátkom období stagnácie v slepej uličke nútenej doktríny socialistického realizmu prichádza fenomenálny úspech československého pavilónu na svetovej výstave Expo 58 v Bruseli. Spoločenský dopyt režimu po novej architektúre na jednej strane, obmedzené materiálové možnosti a nesloboda na strane druhej, paradoxne vytvára klímu, ktorá stimuluje tvorcov k vynaliezavosti a k originálnym konštrukčným a estetickým riešeniam. Na československej architektonickej scéne tak vyrastá postupne niekoľko generácií výrazných tvorivých osobností, ktorí za sebou zanechávajú rozsiahle a unikátne dielo... Dnešná spoločnosť má k ich odkazu problematický a rozporuplný vzťah. 30 rokov po páde komunizmu množstvo stavieb zostáva na okraji záujmu, chátrajú, sú mrzačené neodbornými stavebnými zásahmi, čaká ich demolácia, alebo už neexistujú. Napriek tomu, že v odbornej i širšej verejnosti už začala debata o odkaze tejto éry, na zodpovedných miestach štátnej správy stále väčšinou prevláda nepochopenie jej skutočného významu, čo má nezvratné celospoločenské následky. (RTVS)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (6)

František Cubr. Richard Ferdinand Podzemný (2023) (E01)

V nedávno zbourané budově Trangasu vedle Českého rozhlasu jsem byl na komentované prohlídce a líbila se mi svou originalitou a geniem loci. Zřejmě prostory zastaraly z hlediska ekonomického využití. Podobný osud asi čeká bývalou budovu ústředních telekomunikačních služeb na Žizkově. Nejmilejší budovu v tomto dílu mám "nejzásadnější" budovu padesátých let Plavecký stadion Podolí.   https://www.ceskatelevize.cz/porady/11748097773-architektura-58-89/217562263100001/ ()

Karel Filsak. Stanislav Hubička. (2023) (E04)

Dil o brutalisnu 59.-80. let. Nevedel jsem, ze slavny prazsky brutalistni nejdrazsi hotel Intercontinental, kde byli ubytovani napriklad zpevaci Michael Jackson nebo Madonna , se malem stal narodni kulturni pamatkou. V soucasne dobe je vlastnikem rekonstruovan. Dokument je k videni v archivu Ceske televize. ()

SIAL. (2023) (E05)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11748097773-architektura-58-89/217562263100005/ ()

Ivan Ruller. Viktor Rudiš. Stanislav Franc. (2023) (E06)

Budova rondo v Brně, která funguje jen jako nosič reklam. To už múžeme před jízdou po dálnici do Brna nakoukat reklamy a bude nám odpuštěna dálniční známka. https://www.ceskatelevize.cz/porady/11748097773-architektura-58-89/217562263100006/ ()

Růžena Žertová. Alena Šrámková. (2023) (E07)

Mě se ten volný prostor okolo pražského hotelu  Intercontinental ze zbourané části Josefova líbí. Dnes je naopak trend všechno zastavět a ekonomicky využít.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/11748097773-architektura-58-89/217562263100007/ ()