Dokumentárny seriál o zlatej generácii slovenských architektov, ktorý je svojim vizuálnym štýlom rozprávania určený hlavne mladému divákovi. Séria dokumentov predstaví divákom slovenské architektonické diela zo 60. a 70. rokov minulého storočia, ktoré svojou kvalitou ďaleko presahujú slovenský, či dokonca stredoeurópsky kontext. Ich autormi boli vtedy mladí, progresívne uvažujúci architekti. Po rokoch je ich názor na vlastné dielo prekvapivo moderný a pre diváka nečakaný. (RTVS)

lena60

Zhlédnuté díly: Dušan Kuzma - Památník SNP (Banská Bystrica) 4*, Martin Kusý a Pavol Paňák - Slovenské národní divadlo (Bratislava) 4*, Vladimír Dedeček - Vysoká škola zemědělská (Nitra), ČEZ Aréna (Ostrava - Vítkovice), Slovenská národní galerie (Bratislava) 5*, Marián Marcinka - Základní škola (Prievoz - Bratislava), dále školní budovy, nábytek ve školách - katalogy , spolupráce se ženou Milicou Marcinkovou 4* ()

Illioplius

Nádherný počin o najlepších slovenských architektoch 20. storočia a ich ikonických dielach. Krásne vizuálne i hudobne spracované, kvalitný výber protagonistov a priblíženie témy bežnému divákovi. Mimoriadne cenné je zachytenie viacerých z týchto osobností slovenskej architektúry za ich života, resp. na sklonku ich životov. Jedinou škodou je kratší formát, ale to len preto, že každý diel je tak pútavý, že by mohol byť pokojne aj dvakrát taký dlhý. Seriál nejde informačne príliš do hĺbky, skôr sa snaží navnadiť diváka, ukázať mu krásy vybraných diel a ďalšie prípadné štúdium je už ponechané na ňom. A je to v poriadku; myslím, že takto to je správny prístup. ()

Hwaelos

Ikony jsou počinem, který bych rád viděl i na naší straně hranic. Ohlédnutí za mimořádnými díly brutalistní architektury a bruselského stylu, je něco, co navzdory jisté módnosti tématu v posledních letech, stále potřebujeme. (Byť jsem zaslechl, že něco se chystá okolo Vladimira518.) Série jako taková je bezpochyby zajímavá, byť trpí nedostatkem koherence a stylového sjednocení. V posledních letech stále častěji vznikají dokumentární seriály, v nichž každý díl točí jiný tvůrce. Uznávám, že je to skvělá příležitost pro mladé režiséry, ale zároveň pak divák nevyhnutelně dostane produkt, kde bude každý díl jiný - v duchu "hit'n'miss". Viděné díly: Dušan Kuzma 3*, Iľja Skoček 4*, Ivan Matúšik 2*, Ján M. Blaha 4*, Vladimír Dedeček 4*, Viera Mecková 3*, Ferdinand Milučký 4*, manž. Ondreičkovi 1*, Štefan Svetko 4*, Pavol Merjavý 3*, manž. Marcinkovi 4*, Kusý a Paňák 4*. ()