Mária Terézia

• Maďarsko Mária Terézia (viac)
Česko / Rakúsko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Réžia:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (viac)

Recenzie používateľa mira007 k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2017) (S01)

Díky prvním třiceti minutám jsem to málem nedokoukal - unylá sterilní formalistní bezemoční kostýmová přehlídka doby a jedné uječené rozmazlené Marie Terezie. Potom to začne mít trochu náboj - intriky, válčení, komtesy, chudí špinaví poddaní ( kontrast k nažehlené telenovele, která z toho místy dýchá, ) takže dám čtyři hvězdy 1) historická výprava, exteriéry, interiéry 2) tv pomník Marie Terezie asi první a celkem důstojný ( historické nepřesnosti neberu - to si dohledám v knihách) 3) respekt k mezinárodní spolupráci 4) herecké obsazení PS: Zahraniční režisér svlíká herce o sto šest ( klobouk dolů před Stivínovou) což je v kontrastu s českou tvorbou zarážející ()

A Woman at War (2019) (S02)

Historický film dle skutečnosti s velkou výpravou ( která sice vedle amerických filmů působí hodně sockózně ) dosahující vrcholu produkčních možností naší ČT i s výpomocí koprodukce, takže teoreticky bych měl plesat blahem, protože film s těmito parametry oceňuji nejvíce. Jenže ... nevadí mi, že události velkých bitev jsou pouze hlášeními v kanceláři panovnice, protože ukázat nějakou bitvu by vystřelilo rozpočet na pětinásobek, ale prostě výsledkem za ty peníze je kostýmově hezká podívaná v krásných lokacích, ale žánrově to hraničí mezi telenovelou a slabým politickým dramatem. A to se mi zdá zatraceně málo nato, že to je životní story jedné z největších panovnic naší historie. PS: Přesto se mi zdá druhá série o chlup lepší. ()

Season 3 (2021) (S03)

Výpravná přehlídka kostýmů a lokací, která má vyšší přidanou hodnotu pro fandy politických dramat kombinovaných vztahovkou. Ikdyž stokrát psali, že na závěrečnou část nejsou peníze, nakonec se zadařilo a řekl bych, že z těch tří sérií patří tohle mezi tu kvalitnější polovinu ... pátý díl označený III. Namaskovaný Kotek vypadal spíš jak po kalbě než na padesát pět a pak  Ursula Strauss vypadala spíš jako jeho matka, Pauhofová třicet let nestárne a z mladých byl přesvědčivý Aaron Friesz jako Josef II. a vidět Sabinu Rojkovou jak se líbá s nahou Janou Kvantikovou byl sice estetický zážitek, ale bál jsem se, že to je nějaký laciný trik režiséra Dornhelma poplatný dnešní době jako poslední šance, aby diváci nepřepínali, ale podle dochovaných dopisů Izabely Parmské to je historicky asi i doložitelné. Asi stejně jako zbořená manželská postel v prvním díle. ()