Mária Terézia

• Maďarsko Mária Terézia (viac)
Česko / Rakúsko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Réžia:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (viac)

Recenzie používateľa Big Bear k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2017) (S01)

Jo, jo, jo... Mohlo to být temnější, více pozdně barokní, méně barevné a lehce umaštěné a začmouzené od svic jako ona doba sama... Ale ruku na srdce, koukal by na to někdo? Koukal, já určitě a možná bych si i pošmákl dokonce více, ale takový evidentně nebyl zájem tvůrců. A já dodávám - bohudík. Marie Teresie si nesmírně vážím, stejně tak jejího syna. Jako správce silnic vlastním jeden z překladů patentu na údržbu silnic a zírali by jste, kolik toho do dnes platí! Jen mi chybí ta možnost - pokud někdo sype do příkopu hnůj (dnes nepořádek v podobě odpadků v plastikových pytlů, pneumatik či dokonce starých gaučů) nechat dotyčného potrestat drábem. Jak? 10 lískovkou na záda! :-). A když to bude znova, tak 20! Prostě ona, císařovna dala dohromady pro celou říši seznam předpisů, jak mají být dělány silnice, příkopy, že vjezd musí mít propustek, jak daleko může být roh domu od silnice aby do něj nemohl vůz narazit... A to jsou jenom silnice! Takovýchto předpisů vychrlila ona a syn hromady! A všechno to má hlavu a patu. Přípomínám, že je to v době, kdy se v Americe a Kanadě ještě upalovalo za čarodějnictví. Optikou dneška jsem safra rád, že jsme byli součástí říše, protože přeze všechno jsme na tom v souhnu profitovali a vlastně to tak bylo po celou dobu až do konce vládnutí Františku josefa I. Samozřejmě období po Bílé Hoře bylo drsné i léta po něm, to jsme ale časově krapet jinde. Leckdo si vzpomene na nějaký ten zákon či patent, ale jak to bylo ze začátku, když byla císařovna ještě děvče a Evropou cloumaly války systém každý s každým a do toho Osmani - nikdo pořádně neví. Já jsem velice rád, že jsme měli možnost byť populárnější formou do tohoto období nahlédnout a dovovolím si to srovnat s produkcemi BBC. Konec konců Britové točí s oblibou filmy prakticky ze stejného období a nejvíce na odbyt jdou ty z dob vládnutí královny Viktorie. Na TV film je to velice slušný počin a upřímně jsem se bál mnohem většího průšvihu. Je to výpravné, točené v nádherných lokacích, herci jsou příjemní a je to podáváno srozumitelně aby to oslovilo co nejširší část diváků, takže snad i nějaké to poznání v hlavách uvízne. Když si to vezmu dneska očima ,,nácka a xenofoba'' jak se dnes říká nám nesluníčkářům, Osmanská říše je spojenec a člen NATO, statisíce muslimů proudí do Evropy a další statisíce už tam jsou... Co proudí, ještě si je sem vozíme a kdo je nechce, má platit pokuty... Já myslím, že Marie Terezie moc dobře věděla, že Turek (a nejen on) má být za Dunají, či ještě dále, že hranici je třeba bránit a bojím se, že na toto ještě šeredně doplatíme. V hrobce se chudák musí otáčet a nejen ona samozřejmě...ale i nejeden král a císař. Za mně s filmem spokojenost ! * * * * ()

A Woman at War (2019) (S02)

Tohle jsou chvilky kdy nemám pocit zmaru. Kdy vím, že se za mé koncesionářské poplatky nevykrmuje už takhle obtloustlý Moravec, důra Fridrichová a další vykladači té jediné správné sluníčkové pravdy na kterou se má divák veřejnoprávní televize koukat. Pokračování MT mne fakt bavilo a zase po delší době jsem měl ten nevrlý pocit, že si budu muset na další díl počkat. Mimochodem to je asi jedno z hlavních měřítek dobrého seriálu, protože na ten co vás nezaujal se už příště nebude chtít podívat natož si dělat poznámku v hlavě či outlooku kolikátého že to bude. Jediné čemu jsem se od srdce zasmál byl ten bezbariérový přechod (respektive jeho bílý dlážděný signální a varovný pás) při průjezdu kočáru ,,Vídní'' těsně předtím než je milenka Fratiška ohozena jeho koly od hlavy k patě. (Jestli měl obrubník nášlap 2 cm jsem si nevšiml! .-) MT ale měla nejeden geniální patent za což ji zcela vážně obdivuji a tak třeba jí nějaký ten vídeňský SONS doporučil i normy pro bezbariérové přechody :-) ! Každopádně za mne je za 4 vozy s plátnem. Někdo může brblat, ale dodávám to co u předchozích dílů. Natočit v podstatě těžko žvýkatelné historické konverzační kostýmní drama modernější a zábavnou formou je taky kumšt ! * * * * ()

Season 3 (2021) (S03)

Takhle nějak by mohly vypadat koprodukční výpravy ČT do naší minulosti, nebo do minulosti všeobecně. Podobně jako tak činí např. už dávno BBC a která je v tomto směru zatím nepřekonatelná. Film je složen v podstatě jen ze zásadních monemtů závěrečných roků vlády MT, přesto nejde o nudné vyprávění a baví celou dobu. Výprava byla skvostná, obzvláště ten závěr mne dostal. Zas a znovu musím podotknout navzdory těžkým časům po Bílé hoře a steskům o nadvládě Habsburků, že můžeme být rádi, že nám vládla právě Marie Terezie a její syn Josef II. Nebýt jich, možná bychom byli sto let za opicemi. Nad některými patenty člověk i dnes žasne a jak revoluční to muselo být tenkrát, to si jen těžko představit... * * * * ()