Mária Terézia

• Maďarsko Mária Terézia (viac)
Česko / Rakúsko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Réžia:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (viac)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2017) (S01)

Mám obrovskou radost, že se z Marie Terezie nestala jen velkolepá dramatická fraška, kterou by pravděpodobně předvedl Hollywood. Čtyři televize vložily své peníze do správného projektu a odměnou je velkolepé dílo, které plní svůj účel a je skvěle natočené. Kromě skvělých hereckých výkonů, kostýmů a hudby, sledujeme osudy nejen této panovnice, ale i lidí kolem ní. Mnohdy na několika drobných rozhovorech závisela celá řada věcí. První představitelka mi byla velmi sympatická a i Vojta Kotek svou roli zvládl skvěle. Mohu je dodat, že takových filmů je třeba mnohem víc a jsem rád, že jich přibývá. Přeci jen dějiny - a teď budu mluvit výhradně o Češích, českého národa jsou plné dramatických událostí a nesmírně zajímavých postav, takže doufám, že tohle inspiruje nejen ČT, aby v historických filmech pokračovali. ()

A Woman at War (2019) (S02)

Plný počet hvězd jsem si schválně nechával na pokračování filmů o slavné panovnici. Protože to je ještě o malinko lepší než úvodní film. Dramatičtější především. Opět chválím herecké výkony, i druhá představitelka Marie Terezie zazářila a znovu je mi velmi sympatická. Přiznám se že celou řadu věcí jsem o ní nevěděl. Myslím, že hodně Čechů tušilo donedávna akorát tolik, že zavedla povinnou školní docházku. V kombinaci s hudbou, skvělými výkony, ale i propracovaností i několika menších postav skoro do detailu jsem se opravdu bavil a nenudil.Zvláště bych pak chtěl ocenit kameru, která je mimořádně povedená. A tak jen dodám, že budu doufat, že historických filmů bude v českých luzích a hájích jen přibývat. Vždyť kolik máme zajímavých postav, které se zapsaly do historie. A naše minulost je doslova bohatá na dramatické události. Filmaři si ovšem vybírají jen ty z dob komunismu. Chápu, že mnoho lidí tak Marii Terezii nehodnotí na maximum, ale já to beru jinak. Mezi historickými filmy patří tato mini série k nejlepším. Nemám co bych jí vytkl, tak proč nedat max. ()

Season 3 (2021) (S03)

A to se jinak tolik právem kritizované Čt zase něco povedlo. Celá série o Marii Terezii je stejně tak veliká jako byla ona panovnicí. A všech pět filmů bych si dal s chutí znovu. Pravdou jest, že první půlka o milostných problémech Josefa mě až tak nezajímaly. A obecně se kromě známých věcí, které M. T. a později Josef (toleranční patent) zavedli, moc o jejich vládě nedozvíme, rozhodně bych uvítal víc věcí než ty z učebnice. Místo toho sledujeme ve druhé polovině stařičkého Františka Štěpána, umírněného, smířlivého, ale též velmi moudrého, který měl dar vést svou ženu správným směrem citlivě a bez emocí. Všechny představitelky historické panovnice svou úlohu zvládly perfektně. Vojta Kotek se vyhrál do bezvědomí a ukázal, že velké role zvládá. Zahrál téměř geniálně. S tím úzce souvisí i masky, které též vypadají famózně. Tvůrci si, stejně jako ve všech předchozích dílech, dali záležet na precizní kostýmové práci. Film je opět výpravný až oči přecházejí. A to se dostáváme k hudbě. Skvělá, přesně se hodící k podobnému tématu, prakticky geniální. Marie Terezie si svůj výpravný film zasloužila a dostala ho. A pokud se obrací v hrobě, pak se jedná o nadšené tetelení. Škoda jen, že podobný film nedostanou třeba T. G. Masaryk nebo Karel IV. ()