Na seznamu smrti

• USA The Terminal List
USA, (2022–2023), 15 h 42 min (Minutáž: 51–65 min)

Tvorcovia:

David DiGilio

Predloha:

Jack Carr (kniha)

Hudba:

Ruth Barrett

Chris Pratt, Constance Wu, Taylor Kitsch, Riley Keough, Arlo Mertz, Jeanne Tripplehorn, Patrick Schwarzenegger, LaMonica Garrett, Christina Vidal (viac)

Seriál Na seznamu smrti sleduje Jamese Reece (Chris Pratt) potom, co jeho četa Navy SEALs během riskantní tajné mise padne do léčky. Reece se vrátí domů k rodině s rozpornými vzpomínkami na tuto událost a vyrovnává se s pocity viny. Když však vyjdou najevo nové skutečnosti, Reece zjistí, že po něm jdou temné síly a ohrožují nejen jeho život, ale i životy těch, které miluje. (Prime Video)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (9)

Na seznamu smrti (2022)

Při riskantní misi přišel takřka o celou jednotku. Vrací se domů s protichůdnými vzpomínkami na nepovedenou akci a otázkami ohledně jejího zavinění. Ten největší šok ho ale teprve čeká. Jenže nasrali totální legendu. Osm bojových nasazení. Afghánistán, Libye, Irák. Stříbrná hvězda, několik bronzových, dokonce i medaile za hrdinství. A právě James Reece se zaměřil na svůj první potencionální cíl. Lov může začít a další jméno ze seznamu se nestačí ani rozkoukat. Jenže jak do toho všeho promluví jeho zdraví? Jde o trauma z bojů nebo přetrvávající následky poranění hlavy? Anebo se někdo rozhodl posunout medicínu a vypustil ven experimentální lék proti duševnímu PTSD? „Chlapáckých“ projektů není nikdy dost, ostatně Amazon už se poměrně vytáhnul s Jackem Ryanem či Reacherem, a zatímco start série mě úplně nestrhnul (i kvůli řadě potemnělých scén, příliš mnoho opakujících se flashbacků), postupně si mě získala. Dočkáme se cool momentů v ulicích San Francisca i následného pronásledování v divočině, což dá několikrát vzpomenout na Bergův kousek Na život a na smrt, i třeba nápaditého zúčtování s admirálem. A někde vzadu stále vnímáme jistý kritický komentář o tom, že za „mnohé“ jsou zodpovědná nejvyšší patra moci. Finální zvrat mi nesedl. Každopádně Chris Pratt je ve své zřejmě nejvážnější roli poměrně slušný. Škoda trestuhodně nevyužitého Taylora Kitsche, to samé platí pro Riley Keough, jejíž návraty se postupně opravdu zajídají, žádné emoce navíc nepřinášejí. ()

Engram (2022) (S01E01)

„Ten, kdo to na nás nastražil… možná umí falšovat důkazy, ale neumí falšovat Kalbu,“ je přesvědčený velitel Navy SEALs James Reece, který při riskantní přísně utajené misi přišel o takřka celou jednotku. Právě až na Kalbu, který ovšem návrat do Států neustál. I Reece se vrací domů s protichůdnými vzpomínkami na nepovedenou akci a otázkami ohledně jejího zavinění. První epizodu jsem nicméně přijal s rozpaky. Ono utopit ústřední několikaminutovou scénu ve tmě a zvolit i pro řadu dalších scén potemnělé interiéry? To za mě fakt není dobrý nápad. Antoine Fuqua je cítit. I když tenhle výlet doplňuje tolika flashbacky, že se to celé únavně zajídá. I postavy zatím úplně nestrhly. Na druhou stranu každý podobný „chlapácký“ projekt vítám, ostatně Amazon už se poměrně vytáhnul Jackem Ryanem či Reacherem. ()

Kódování (2022) (S01E02)

První díl nestrhnul, tentokrát je to ještě možná o trochu slabší. Reece dává ztrátu rodiny se zvláštním „přehledem“, hned se upíná na první potencionální cíl. Okolo zvláštního agenta z NCIS, který převzal vyšetřování, totiž panuje víc otazníků. Jaké verzi má věřit novinářka Katie (kterou vyšetřovatel mimochodem pustí na místo činu – vážně)? Osm bojových nasazení. Afghánistán, Libye, Irák. Stříbrná hvězda, několik bronzových, dokonce i medaile za hrdinství. Bude to stačit? Navíc s ohledem na hrdinovo nejen duševní zdraví? Jde o trauma z bojů nebo přetrvávající následky poranění hlavy? Je už samozřejmě patrné, že Chris Pratt bude bojovat proti vrstvě politicky a společensky vlivných lidí, stejně jako bude bojovat za svou pomstu. Jeho milá Riley Keough je za mě zatím žalostně nevyužitá, její návraty emoce nepřinášejí. ()

Upevnění (2022) (S01E03)

Novinářka Katie Buranek (která už ví, že smrt členů jednotky nezavinil nepřítel) se dostala ke zdravotní dokumentaci od neurologa. Reece je naplno ponořený do vyšetřování, zatímco ona i přes nesourodé verze začíná věřit té jeho. Dalším na řadě je jistý poskok Saul Agnon, kterému Reece dopřeje milosrdnou smrt. Dostane se totiž díky němu k dalšímu důležitému jménu (Steve Horn), který mezi své ovečky dělí informace a dává si zatraceně velký pozor. Přichází tak i slizoun Jai Courtney, kterého úplně (už z dob Terminátora nebo poslední Smrtonosné pasti) nemusím, ale tady zatím není špatný. Chris Pratt je ve své zřejmě nejvážnější roli velmi slušný, to samé platí i pro Taylora Kitsche, který hraje Reecova nejlepšího přítele Bena, bývalého člena SEALS, který má díky současné práci přístup k tajným informacím. Což se sakra hodí. ()

Odtržení (2022) (S01E04)

„Chci, aby věděl, kdo si pro něj přišel. Jinak to nejde!“ Krev nebo odpovědi? Lov může začít. Další jméno ze seznamu se nestačilo ani rozkoukat. A následující najde Reece v Mexiku. Jenže nádor se ozývá čím dál častěji. Klid na pláži nebude mít ani skrývající se investigativní novinářka Katie, která se dočká hned dvou nečekaných návštěv. Mnohému nicméně přichází na kloub. Třeba skrze nootropika, která měla u vojáků na misi podpořit koncentraci a celkově pomoct zklidnit organismus. A zamezit vzniku traumatu, tedy chránit před posttraumatickou stresovou poruchou. Testování na zvířatech fungovalo. Jenže… Je moc fajn, že tvůrci rozumí vojenskému prostředí. I z Pratta profesionalita vyloženě stříká, divák mu uvěří každý pohyb či výstřel. ()

Rozvrat (2022) (S01E05)

„Budeš muset zabít šest strážců, netrefit civilisty, zajmout Horna živého a zmizet před FBI. Opravdu ho potřebujeme živého?“ Minule krev, nyní odpovědi, přemýšlí nahlas Reece, který potřebuje znát souvislosti. Šéf farmaceutického Nubellumu, doktor Tedesco, má úctyhodnou kariéru, a dostal se do fáze, kdy chtěl posunout medicínu a změnit trajektorii svého profesního života. Jeho program lidské optimalizace o vizích a změnách byl, ovšem až s příchodem ambiciózních žraloků z firmy Stevea Horna došlo k přesunu k vojenským nootropikům. Smlouva s ním z nich sice udělala jedničku v léčebném průmyslu, ale zároveň šla mimo doktorovo přesvědčení. A očkování experimentálním lékem proti duševnímu PTSD už šlo za hranu, protože výzkum byl zmrazený po testování na zvířatech. Už minule tvůrci příjemně zostřili hrany. Finále v ulicích San Francisca cool, i když už hodně přitažené za vlasy. ()

Pomíjivost (2022) (S01E06)

„Při vší úctě, pane, znám velitele Reece. Sloužil jsem s ním v týmu SEAL. Ten chlap je legenda. Totální vlastenec. Tohle se mu vůbec nepodobá!“ Sledujeme důsledky bombového útoku v ulicích San Francisca, tudíž začíná pronásledování Reece v divočině, která mu bude evidentně svědčit. Ostatně mu v tom hodně pomáhají pronásledovatelé, kteří jsou místy zoufale jaloví. A Reece, ač nechal v havarovaném autě léky, ženou dopředu znovu vzpomínky na manželku a dcerku, respektive přeludy. A že na ně uprostřed nehostinné přírody bude prostor, stejně jako na armádní výcvik... Což už se přeci jenom trochu víc zajídá. Palce divák každopádně drží o sto šest. Tvůrci dají několikrát vzpomenout na Bergův kousek Na život a na smrt, kde si to v afghánských horách nesmírně (!) fyzicky zdatní a psychicky odolní chlapáci z Navy SEALs rozdali s výraznou přesilou. ()

Vyhubení (2022) (S01E07)

Katie potřebuje dopsat svůj článek a zároveň už ví, kdo je obávaným Goliášem. Reece je zpět v civilizaci, aby sejmul ty, kteří zradili nejvíc. Uvnitř vojenské základny. Znovu bude prostor na vzpomínky/halucinace, které už se nicméně trochu dost zajídají. Finále s admirálem řádně pestré a nápadité. Přešlapy nicméně nechybí, třeba taková role novinářky v sídle FBI, kdy má přístup k telefonu a notebooku…(!) Ač je mnohé viděno Reeceovýma očima: svět je rozdělený na ty hodné a na ty zlé, někde vzadu stále vnímáme jistý kritický komentář o tom, že za „mnohé“ jsou zodpovědná nejvyšší patra moci. Z Chrise Pratta, pomstychtivého robota, se stal unavený, zranitelný a především lidštější Chris Pratt, který se definitivně vrátil na bojiště. ()

Náprava (2022) (S01E08)

„Kolik času zabere říct: Zastavte misi!“ Při riskantní akci padla prakticky celá jeho četa. Záhy zjistí, že za smrtí kamarádů nestál nepřítel, bez podpory a zázemí se pustí do vyčerpávající odvety. A dostane se až do nejvyšších pater. Podle ministryně obrany denně spáchá sebevraždu až 22 válečných veteránů. K tomu je třeba přičíst sebevraždy v aktivní službě a je z toho dvojnásobek 11. září každý rok. Delší nasazení, více stresu. Bylo třeba něco udělat a letitou záležitost řešit, stojí si za svým ministryně. Finálový díl fajn, jen je škoda, že společné scény mezi ministryní a novinářkou Katie jsou poměrně neobratně uchopené. A takhle by navíc rozhovor neprobíhal. K Tayloru Kitschovi, který byl celou dobu tvůrci trestuhodně nevyužívaný, se raději nevyjadřuju. Finální zvrat byl za mě už poměrně šílený. ()

Chris Pratt o Indiana Jonese nemá zájem

Chris Pratt o Indiana Jonese nemá zájem

17.07.2022

Nahradí někdy někdo Harrisona Forda (Star Wars: Nová naděje, Blade Runner) v roli legendárního Indiana Jonese? Na tuto otázku se možná dozvíme odpověď již v pátém připravovaném filmu, mezitím ale za… (viac)