Každému, co mu patří...

• Taliansko A ciascuno il suo (viac)
všetky plagáty

Za vraždou z vášně v přímořské vesnici odhaluje mladý profesor politický atentát. Každému, co mu patří začíná lovem, při němž je zastřelen záletnický lékárník Arturo Manno a jeho přítel, doktor Antonio Roscio. Zatímco maloměšťácké smýšlení chápe násilný čin jako vraždu z vášně, levicový profesor Laurana, ztvárněný charismatickým Gianem M. Volontem, vede pátrání na vlastní pěst jiným směrem. Laurana postupně rozmotává spletitou síť poměrů a intrik, které vesnici vládnou, a za na první pohled obyčejným mordem odhaluje politické pohnutky. Sám se přitom dostává do hledáčku atentátníků a podléhá nebezpečnému šarmu femme fatale Luise Rosciové, vdově po zavražděném Mannovi.

Morální patron a klasik italského filmu, Elio Petri, získal za svůj snímek Každému, co mu patří cenu za scénář na canneském festivalu roku 1967. O čtyři léta později obdrží Petri Oscara za nejlepší cizojazyčný film s Podivným vyšetřováním. Nedlouho nato, roku 1973, si už tentokráte z Cannes Petri odnáší hlavní cenu za snímek Dělnická třída jde do ráje. Každému, co mu patří dobově zastupuje odvážnou kritickou sondu, namířenou nejen proti mafii a zkorumpovaným politikům, nýbrž také církevním představitelům. (Česká televize)

Brylin

Inteligentní krimi ze Sicílie 60. let, která nabízí nejen přesvědčivé herecké výkony (velmi se mi líbila Irene Papas) pod kvalitním režijním vedením Elia Petriho, ale především důmyslně budovaný příběh a zajímavý zvrat na závěr, který jen potvrzuje, že italský jih patřil mafii. Cena za nejlepší scénář z Cannes 1967 a pěkné čtyři hvězdičky. ()

Matthew01

Velký nástup, postupné gradování a na konci filmu zakončení, které byste čekali opravdu jen na Sicílii 70. let. I přes stáří tohoto snímku, má co říct. Film perfektně šlape a ukazuje pravou tvář a hlavně sílu sicilské mafie. 85% ()

Jakupb

Itálie je cítit každým coulem. Povedený mafiánský námět, který ač klasicky rozehraný, dospívá k velkolepému finále. Rok natočení je pro dnešního diváka malinko na obtíž (mnohdy přežité záběry kamery, hudební dokreslení, které prakticky chybí, když se však přihlásí o slovo, dá to velmi HLASITĚ najevo). Přesto z filmu dýchá krásná nostalgie... Stopáž je tak akorát. Odcházel jsme s dojmem řádně odvedené filmařiny. 70% [MFFKV 5.7.2014] ()

gizi

Průměrná sicilská mafiánská podívaná, kde Volonté dobře hraje naivního profesora, kde Irene Papas okouzluje, ale to je tak vše. Dobrý zážitek snižuje špatná kvalita filmu. 60%. ()

the_weaver

Súdiac podľa príbehu a prekvapivého zvratu to mohol byť ozaj dobrý film - keby výkon väčšiny hercov nepôsobil tak amatérsky až detinsky a keby tvorcovia zrýchľovaním filmu v každej, čo i len trochu dôležitej scéne, z toho neurobili grotesku. Byť autorom predlohy, tak ma určite trafí šľak.↵  Ešteže sa z filmu dá vziať aspoň ponaučenie, že dôkazy sa nosia na políciu, nie príbuznému podozrivého!↵  Najviac ma však zaráža, ako mohla porota v Cannes tak ignorovať názov filmu, a napriek tomu mu udeliť ocenenie za scenár. Jedine, že by v origináli herci viedli omnoho hlbokomyseľnejšie dialógy, než v českom dabingu. ()

Vyjola

Uhrančivý G.M.Volonté a dobrá zápletka. Jako páteční noční film vynikající. Takhle to určitě nechodí jen ve filmu a jen na Sicílii..někdy lepší nevědět. ()