V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

slunicko2

S výhradami hra pro základní školy, pro některé pobuřující, pro skoro všechny ostatní mimořádně blbé. 1) Vystupují zde hrdinný 81letý dědeček, který se nebojí vmést fašistům do tváře, co si o nich myslí, mudrlantská 78letá babička, která co neví, to nepoví, vychcaný podnikatel 36letý Honza - chlápek, který nechce nikomu pomáhat, ale zato na konci by kolaboranty střílel, 41letý dlouhovlasý tlustý kapoun bez vlastního názoru na cokoli, 50letá zodpovědná učitelka - matka, která chrání své děti, přemoudřelý 16letý Marek, jenž při fašistickém řádění nedokáže potlačit úsměv a konečně nejmladší 10letý synek, který se asi dost nudí, ale statečně to nedává najevo. Rodina si dělá legraci z úkolů i navozených situací, což je trapné. Pozvedněte číši, sejdeme se v Říši. Ještě trapnější jsou okamžiky, které rodina bere vážně. Ve mně by se, sousedko, krve nedořezal..._____ 2) But if you thought reality television had reached the boundaries of imagination and good taste, a show that went on the air in the Czech Republic this month has opened up a whole new frontier, píše Rick Lyman v nytimes.com. Lépe bych to neřekl. ()

Bonaparte.

Strašnej hybrid něčeho na pokraji geniality a tragičnosti. Jako hraný dokument s prostřihy autentických záběru a perfektním vypravěčským hlasem by to fungovalo. Jako Reality show je to prostě DIVNÝ. ()

sofiapetra

Dávám tři hvězdy - bylo to totiž nakonec mnohem lepší a vlastně i vkusnější, než jsem si uměla představit. Rozhodně v televizi dávají mnohem větší pitomosti. Velkou výhradu mám ale k názvu - to slovo "dovolená" nebylo jen zavádějící a nabíhající si na kritické vidle, ale celý projekt tím byl i celkem zbytečně dehonestován. ()

Kosmik

Osobně si myslím, že se o zas tak velký paskvil nejedná. Je to pokus o určitou formu, jak současným mladým lidem přiblížit jedno z nejhorších období novodobých českých dějin. Nejen dokumentárními filmy z dobových archivů nebo debatami typu Historie CS. Je samozřejmě nemožné, aby účastníci byli během natáčení nějak fyzicky týráni, či dokonce likvidováni, což může v někom ve spojení se slovíčkem dovolená v názvu pořadu vyvolávat pohoršení z dehonestace skutečných obětí 2. sv. války. Na straně druhé je to jediná možná cesta, jak alespoň trochu přiblížit dnešní mládeži tehdejší dobu. Ten projekt se nedá přesně zaškatulkovat. Není to dokudrama, ale ani reality show, protože o vývoji příběhu nerozhodují diváci. Je to velmi zajímavý experiment, který má vyvolat diskuzi a nevadí, pokud i vyvolá kontroverzi. Protože pak se o projekt začne zajímat více lidí, kteří začnou o něm diskutovat. A budou diskutovat i o době, kterou popisuje. Začnou se o ni zajímat. A to je to, o co podle mě tvůrcům hlavně šlo. ()

Jonash87

Reaity show jsem nikdy moc nemusel, ale tenhle nápad doplněný reáliemi mi nepřišel tak zlej. To "sehrání" už je slabší, a pořád nevím, zda to je fakt jen soutěž, nebo slabší seriál. (Viděn jen 2. díl.) ()

rakovnik

Námět slušný, zpracování otřesné. Název odpovídá tomu, že se jedná o hraní si na dobu protektorátu. Účastníci prostě vědí, že se jim nic nestane (Proč asi muži odvedení gestapem nesměli nikomu říci, kde byli? No kde asi, dva dny na hotelu v Beskydech.), takže se chovali jako rádobyhrdinové, pro diváky spíše jako hlupáci či velcí naivkové. Škoda, že se o usedlost nestarali i přes zimu, to by bylo aslepoň zajímavější. Věřím tomu, že kdo se díval, jistě si našel mnoho světlých okamžiků, reálie té doby si člověk pamatuje lépe, když je "zažije". Nicméně, když otěže děje převzala moderní rodina, bylo zle. Překvapilo mě, jak zvládl starost o venkovské stavení a zemědělské práce dnešní teenager. ()

Nach

Zajímavé připomenutí historie i její prožití, kdyby... Kdyby to vše hlavně ve druhé polovině nebylo tak okatě hrané. To, co pak hlavní protagonisté zažívají, jednají, by ve výsledku skončilo jejich minimálně deportací či likvidací. I tak jsem ale ve výsledku za tento projekt potěšen. Přece jen jsem takovou reality show od České televize nečekal. 60% ()

mike007

Mně se tento počin Zory Cejnkové velice líbil. Zajímavou formou bylo připomenuto, jak zlá doba to tehdy byla. Sympatická rodina Dočekalových - Lustykových má u mě obrovský palec nahoru za to, jak ty dva měsíce společně zvládala čelit všem těm situacím, které pro ně v projektu vymysleli, a také že dokázala vydržet bez těch všech vymožeností dnešní doby. Muselo to být pro ně velmi náročné. Skvělou práci odvedli i herci, především Petr klimeš v roli gestapáka a Vlaďa Polák jako obchodník, který vždy pobavil svými proktektorátními vtipy :-) ()

mr.filo

K této reality show jsem přistupoval spíše skepticky - dle ukázek osazenstvo protektorátu působilo spíše jako banda ochotníků, která to vzala jako dobrý výdělek a formu rekreace. V reálu se však daří přenášet nerozhodnost, neschopnost a emoce protagonistů (samozřejmě každý se před kamerou nedokáže chovat nenuceně, ale moc to do éteru nekřičí. Uvěřitelné reakce tedy přechází až na diváka. Každopádně po prvních třech epizodách se nehodnotí, ale poslal bych tam krásné 3 hvězdy. ......... EDIT: Po druhém i třetím díle shledávám, že úroveň napínání diváka si epizody dokáží zachovat. ///zkuste se cítit jako v protektorátu, když kolem vás každodenně krouží několik kamer a musíte dělat rozhovory do kamery. ()

kocik1 odpad!

A toto má být co jako? Pokus České televize vysmát se lidem, kteří protektorát zažili? Ještě že to neviděla moje maminka.... Těžko bych jí vysvětlovala pokušení fandit němcům, aby celou tuhle šarádu vystříleli:-( ()

otík

Nápad s touto dokureality show rozhodně není špatný, osvěta života v době protektorátu jakbysmet. Realizace byla taková, jaká byla, mně to nevadilo, zásadně neupoutalo, výrazně nezaujalo, ale také nenudilo. ()

Mr.Ripley

Rozhodně se nejedná o natolik urážlivý pořad, jak se diskuzích proklamuje. "Dovolená" v protektorátu je dramaturgicky nezvládnutá bublina, jež ztroskotává na příliš filmovém provedení a chování aktérů (ehm, reality show, haló?). Na papíře to jistě znělo naprosto bombasticky a ojediněle, ovšem výsledek je tupý a neskutečně nepřesvědčivý. ()

RonaMidu

bod za to hospodářství,jinak hrát si pro peníze na protektorát mi přijde na rozdíl od táborových her na indiány hodně trapné...ne,snad to ani neuráží,ale husinu jsem měla ze všech,jak z neherců,tak z herců - ani reality show,ani hraní,jen jedna velká křeč.......(měla,ne mám,neb nejspíš nedokoukám,pořád jsem bláhově čekala,že se to vyvine jinak nebo co)....a vůbec :-/ ()

LadyPupu odpad!

Formát docu reality, který ČT fakt nevyšel. Nemluvím o politické korektnosti, ale celkově o zpracování, ochotnicky hraných scénkách atd. Celé to působilo trapno-směšně. Jedno prvenství to má, je to asi jediný televizní pořadu z produkce ČT, kterému se podařilo dostat na titulní stranu New York Times. ()

Kri-kri odpad!

To se tak jednou někdo z vedení ČT rozhodl, že protekčně vypomůže své známé famílii k snadno vydělaným penězům a ještě je proslaví na obrazovce. Stačí když si pár týdnů zahrají jakousi táborovou bojovku, že jsou jako pronásledováni gestapem a za přispění málo známých divadelních herců a ochotníků budou do kamery dle scénáře předstírat a přehrávat strach a nejistotu tehdejší doby. Které hovado po lobotomii vůbec přišlo s tím, že veřejnoprávní TV má držet krok s komerčními a krmit diváky těmito stupiditami?! Jediná realityšou, která by za něco stála by byla, kdyby vybraní soutěžící předstírali, že žijí v letech 1347-53, produkce by je ovšem skutečně nakazila dýmějovým morem, uvrhla do přísné izolace a vyhrál by ten, kdo by nákazu přežil (pokud by tedy nevychcípali všichni).:-) Na to bych koukal se zaujetím, to by byl boj o život a o smrt a ne tohle trapné divadýlko. ()

Eleanor05

Hodnocení této reality show je pro mě značně problematické. V první řadě stojí otázka, zda je vůbec správné dělat reality show z jednoho z nejčernějších období v lidských dějinách...? Pokud přistoupíme na to, že má tato show ukázat, jak byl tehdejší život těžký, potom nesplňuje účel. Rodina VÍ, že je to jenom "JAKO", a že se jim tudíž vůbec nic nemůže stát a to je jádro celého problému! Je přeci něco jiného, když žijete s vědomím, že za sebemenší nesplnění nacistických pravidel můžete být na místě zastřeleni, anebo se vám prostě nic nestane, ať uděláte cokoli. Tedy celý punc "reality" pak na Dovolené v Protektorátu pozbývá smyslu. Vrcholně trapné jsou potom okamžiky, kdy k rodině na návštěvu přicházejí herci a sdělují jim zprávy "zvenčí", a rodina předstírá, jak je to hrozné, a že nevědí, jak to celé může skončit... Jediná věc, v čem je show alespoň trochu obohacující, jsou pravidla a zákony, jimiž se musí rodina řídit, protože takto do detailu se většinou život obyčejných lidí za války neřeší ani ve škole, ani ve filmech. Nemám důvod dávat "odpad", protože mě tato reality show zdaleka tak nepohoršuje, jako některé místní diváky, a dokonce se musím přiznat, že mě ve své zvrácené trapnosti občas docela baví... ;-) ()