Jeen-yuhs: Trilogie o Kanye Westovi

• USA Jeen-Yuhs (viac)
USA, 2022, 4 h 39 min (Minutáž: 89–97 min)

Réžia:

Coodie, Chike Ozah

Scenár:

J. Ivy, Coodie

Kamera:

Coodie, Danny Sorge

Hudba:

CTZN Chance

Kanye West, Jay-Z, Coodie, Donda West, Funkmaster Flex, Mos Def, Talib Kweli, No I.D., JB Marshall, J. Ivy, Greg Lewis, Consequence, Tarrey Torae, 88 Keys, Damon Dash (viac)

Když se protnou osudy vycházející hvězdy a filmaře, začne natáčení, které potrvá přes dvacet let. Kanye West a jeho kariéra v intenzivním, komorním dokumentárním seriálu. (Netflix)

Rise.Fall

Ano, všichni ho známe. Kanye je: "rapper, genius, voice of the generation and man who loves fishsticks". :) Čekal jsem od dokumentu asi víc. První dvě epizody jsou hodně zaměřený na jeho začátky, chybí mi tam bohužel některý zásadní věci, který si člověk může leda domýšlet a rád by je tam viděl. Celkově je tam i dost minimálně zvláštních věcí, který jsem úplně z logiky situací a věcí nepochopil. V dokumentu jako takovým mi pak chybí jeho "zlatá éra" tzn. roky 2008-2011 a materiál jak vznikaly alba "808s & Heartbreak", "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" a nebo "Watch the Throne" s panem Jay-Zeem... Chápu, Coodie to bohužel v tý době netočil, ale divák o dost tím pádem přišel... Ta třetí epizoda je už prakticky ze současnosti a je to složený jako mozaika ze střípků. Pokud člověk fakt Kanyeho nesleduje dlouho a nezná každej fuck-up, kterej kdy udělal (a že jich udělal :D), tak má před sebou jen obrázky, ale vlastně netuší o co tam jde/šlo a celý snímek mu uniká. Mam to tak 50/50. Ale on je asi zkrátka takovej "materiál", že 24h dokument o něm by byl stejně málo. Bohužel dokument není až do úplné současnosti (tzn. rok 2023), takže tam chybí to "nejpikantnější"... Tím myslím události od jeho nechvalně známého tweetu "death con 3", který začal jako sněhová koule na vrcholu hory a vyústil v lavinu událostí. Jeho kecy o Hitlerovi atd. ... Napadlo mě, co by na to všechno řekla jeho máma, kdyby ho viděla a slyšela... Pak tady máme teorie o kultech, Iluminátech (co pane Jay-Z?), obětování, Kanyeho údajné nahrazení dvojníkem, říkám 24h dokument by nestačil... , ale tohle mě nepřesvědčilo. 3* Jesus walked away... ()

Stanto

Za toto dal Netflix 30 miliónov? Natáčať polovicu života Kanyeho Westa a zostrihať z toho túto nudnú cestu za slávou muselo zabrať veľa editovania. Som veľký obdivovateľ a sledovateľ Kanyeho kontroverzného života a preto je pre mňa nepochopiteľné, ako sa z takého parádneho "materiálu" dá zostrihať táto ukecaná, nudná, o ničom nehovoriaca 3 epizodová zlátanina. Kameraman Coodie je sympaťák, ale teda toto sa fakt nepodarilo. ()

Equilita

Mohli by sme hodiny polemizovať o tom, či je Kanye skutočne génius a práve tento dokument mapujúci jeho život posledných cca 20 rokov, nám môže napovedať správnu odpoveď. V prvej epizóde vidíme Kanyeho úplné začiatky, kedy produkoval beaty pre raperov v malom štúdiu, pritom čo sa sám chcel stať raperom, no nikto v ňom zatiaľ tento talent a potenciál nevidel. Kanye bol ale tvrdohlavý a ambiciózny chalan a tak sa presťahoval zo Chicaga do NYC a išiel si tvrdo za svojím snom. Objavia sa tu aj krásne zábery s jeho mamou Dondou, ktorá ho vždy podporovala ako sa len dalo a určite aj vďaka tomuto vplyvu bol Kanye taký neoblomný. Chodil po vydavateľstvách, púšťal ľuďom svoje tracky, no každý ho viac menej ignoroval. Keď nemal do beatu nahraný vokál, vytiahol strojček na zuby z úst a zarepoval ako pán. V druhej epizóde vidíme prakticky celú cestu k vydaniu prvého štúdiového albumu The Collage Dropout. Od autonehody, kde utrpel na trikrát zlomenú čeľusť, nezaháľal ani počas rekonvalescencie v nemocnici a ešte so zadrátovanou sánkou zarepoval song, ktorý neskôr púšťal napríklad aj Pharellovi Williamsovi, ktorý bol z toho hotový. Celá epizóda končí ikonickou ďakovnou rečou na cenách Grammy, ktoré vystrelili jeho kariéru do inej galaxie, čo môžeme pozorovať v poslednej tretej epizóde, kedy už Kanyeho evidoval snáď každý a to vďaka jeho kontroverznému životu a spôsobu vyjadrovania sa. Každopádne čakala som, že sa tretia epizóda povenuje trochu viac jeho najlepším albumom, zostala som sklamaná a aj mierne znechutená, pretože sledovať 97 minút Kanyeho šialenstvo, kedy človek nevie, či za neho hovorí a koná bipolárna porucha alebo on sám je minimálne aspoň trochu mätúce. Coodie síce pekne a podrobne zdokumentoval Kanyeho rané začiatky, ktoré sa zmestili do prvých 3 hodín, zbytok ale nestojí za reč. Keďže som koment spisovala postupne po každej epizóde a ešte som nevedela, že tá posledná bude takto odfláknutá, beriem späť čo som napísala v prvej vete, pretože tu sa o dokumentovaní niekoho života počas 20 rokov nedá hovoriť. Amen ()

Marze

Treti cast je nejturbulentnejsi a tak to ma byt. Nejde ani tak o charakterovou studii ,ale poctu raperove tvorbe. Spis nez o drama se tvurci zajimaji o Kanyeho vize. Pohled do zakulisi. Nikdy jsem nevyslel, ze tenhle mor rap a hip hop hudby se k nas z Ameriky tak masove rozsiri. Rikal jsem si proc se zajimat o tuhle egoistickou megahvezdu. ()

Hwaelos

Prokousat se prvními dvěma díly je tak trochu křížová cesta (jo, ta paralela s vlastním sebezbožštěním se tu hodí). Je to dlouhé, trnité a únavné. Třetí díl zařazení mnoha záběrů ospravedlní, a především dá divákovi kvalitní insight do toho, co se děje v Kanyeho hlavě v posledních letech. Jestli nakonec něčemu dokument slouží, tak je to poučení, že nemáme Westa ani zbožňovat, ani zatracovat, ale spíš litovat. ()

• Netflix za práva na distribúciu dokumentu zaplatil 30 miliónov amerických dolárov. (Real Tom Hardy)
  • Tento dokument měl mít původně premiéru na filmovém festivalu Sundance v roce 2022, ale událost byla zrušena kvůli pandemii covid-19 a událost byla pořádána pouze digitálně. (KGBelik)