Biggie: I Got a Story to Tell

Dokument se vzácnými záběry i velmi osobními rozhovory vzdává hold rapperovi, který si říkal The Notorious B.I.G., a sleduje jeho cestu od dealerství až na rapový trůn. (Netflix)

Tomas_PO

Keďže rap vôbec nemusím, pozrel som to len na odporúčanie známych a veruže neľutujem. Výborný dokument, ktorý musí byť pre fanúšikov žánru a The Notorious B.I.G. menovite doslova kultovkou. Množstvo raritných záberov, keďže už vtedy boli videokamery a 'brotherz in the hood' ich nosili všade so sebou, dokumentuje v podstate celú Biggieho kariéru. Tvorcovia si však dali námahu a vyspovedali nielen New Yorkskú partiu, ale zašli aj do Jamajky, rodnej krajiny jeho mamy. Celý dokument pôsobí veľmi dôveryhodne, úplne otvorene sa rozpráva o kradnutí, drogách a dílovaní. Zrejme aj preto, že po smrti sa o tom rozpráva ľahšie. Autenticky pôsobí aj vymenuvávanie a zábery z konkrétných ulíc v Brooklyne. Stačí si len kliknúť na google maps, odrátať dve dekády a preniesť sa priamo do ulíc. Smutne to slávny záver je poňatý skôr sentimentálne, ako investigatívne a venuje sa mu pomerne málo času. Možno aj preto, že na túto tému sa popísalo, ale aj sfilmovalo veľa, len som to nevidel. Musím dohnať. Prekvapila aj úzka spolupráca s Puff Daddym. Celkový dojem z Biggieho bola jedna veľká sympatia, aj keď hraje prachatého rappera. A dokonca má aj zopár songov, ktoré sa mi, ako ortodoxnému metalistovi, páčia. Ltt a je to za plných 5. ()

petrsponar

Jako velký fanoušek poctivého old school jsem si tohle nemohl nechat ujít, jakožto dokument o Biggiem skvělý, sice uspěchaný, ale skvělý, ale jedno mínus to má, vše co tu bylo řečeno už vím z jiných dokumentů, rozhovorů i filmů, takže nic nového, Biggie je pořád mým druhým nejlepším raperem na světě, hned po Tupacovi. 8/10 ()

Stevexes

Dokument se zabyva predevsim jeho zacatky a ukazuje na socialni tezkosti zivota v Brooklynu, a co to znamenalo, kdyz se mu podarilo prosadit. Nektere zabery jsou poklady, jinak je to ale takovata dnes klasicka dokumentarni tvorba, kdy se stale dokola opakuji ty same nekvalitni zabery, a clovek posloucha par mluvicich hlav a voiceover, a ceka a ceka, ze se jako dozvi neco zasadniho. ()

rublik05

Přestože je mi tento hudební styl na míle vzdálený a o Christopherovi Wallaceovi jsem jsem prakticky věděl jen to, že byl zastřelen, vrah nebyl nikdy vypátrán a jeho vražda je dodnes předmětem mnoha spekulací. Nedávno jsem však měl možnost shlédnout snímek City of Lies, který se tématem jeho smrti zabývá, a proto jsem se rozhodl mrknout na tento nový celovečerní dokument o životě tohoto ikonického rappera a hvězdy své doby. Jelikož je však Netlix čím dál tím víc poplatný dnešní době a současný trend nejmenovaného rasistického hnutí protlačuje kde se dá, tak jsem se obával, zda se nebude většina snímku točit okolo rasismu a podobných věcí, což se nakonec kupodivu nestalo, tvůrci se bohudík zaměřují výhradně na život daného interpreta, bez nějakých zbytečných odboček. Na první pohled mě zaujala spousta dobových fotografií a nahrávek, takže si divák dokáže docela přesně představit, v jakém prostředí Christopher vyrůstal a vlastně i žil. Potěšila i spousta rozhovorů s rodinnými příslušníky, ale i s kolegy z branže nebo s jeho přáteli a také rozhovory z různých médií. To vše pomáhá utvořit si tak nějak ucelený obraz o osobě Christophera Wallace, o jeho životní cestě a podmínkách, v jakých žil. Tvůrci nezapomněli zmínit ani ty diskutabilnější témata, jako třeba kriminální minulost či spory s jinými osobnostmi hudebního průmyslu. Jinak je dokument zpracován vskutku pečlivě, určitě zaujme i širší publikum, než jen fanoušky či obdivovatele. Já osobně jsem se však místy docela ztrácel, posloupnost děje občas trochu drhla, nebylo snadné jednotlivé scény zařadit do dobového kontextu. Na druhou stranu oceňuji střízlivou stopáž, takže plusem je jednoznačně minimum nudných momentů a příjemné tempo. Mohlo to dopadnout mnohem líp, ale o žádnou hrůzu se nejedná a fanoušci budou jistě spokojeni. 7/10. ()

F_Sanchez

Na to, že tvůrci asi měli přístup k množství soukromého filmového materiálu "ze zákulisí", jsme se v konečném důsledku dočkali povrchního, skoro až wikipedického, přiblížení života a smrti tohoto rapového velikána. Čekal jsem, že to půjde víc do hloubky a dozvím se něco bližšího a osobnějšího o jeho soukromém životě, ale skutek utek. ()