Druhá světová válka v barvách: Cesta k vítězství

Invaze do Itálie (E05)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Invasion of Italy
Veľká Británia, 2021, 52 min

Spojenci doufají v rychlé vítězství, a tak v září roku 1943 vpadnou do Itálie. Brzy ale narazí na tuhý odpor a celá akce se s velkými ztrátami neúnosně protahuje. (Netflix)

Frajer42

V invazi do Itálie je více než kdy dříve vidět skutečná motivace USA pro vstup do války. Poněkud mě překvapuje, že jsou zdejší průvodci zmatení a šokovaní z toho, že záměrem USA nebyl boj proti nacismu. Proč by ostatně nějaký stát poslal své vojáky umírat na cizí kontinent v rámci nějaké nezištné pomoci - to by musel být věru šílený. A tak si zde USA dodnes buduje svůj vliv, který už se přiblížil nebezpečně blízko ruských hranic, a tak se děje, co se děje. Vynikající epizoda, která dává nahlédnout na obrovsky zakořeněnou mafiánskou síť v Itálii. Dává nahlédnout na hornatou krajinu, kterou lze skvěle využívat k obraným účelům a stává se při dobré organizaci pro útočníky takřka nedobytelnou. Ale hlavně dává nahlédnout na stíhací závod mezi USA a Británií, který vyústil v jedno z největších fiasek spojenců během 2. světové války. [80 %] ()