Klenoty s vůní benzinu

Česko, 2022, 3 h 59 min (Minutáž: 26–27 min)

Zdaleka ne každý národ se může pochlubit tolika nápady, vynálezy a objevy, kolik se jich zrodilo právě v českých hlavách. K významnému odvětví, které Československo za první republiky proslavilo po celé Evropě, patří automobilový průmysl. Je pravda, že po první světové válce byla republika v tomto odvětví ještě popelkou, ale značky Tatra, Škoda, Praga, Aero, Jawa, Wikov nebo Walter se během dvacátých a hlavně třicátých let začaly dynamicky rozvíjet. V rámci různých originálních technických a designérských řešení si Česká republika vydobyla přední místo v rámci celé Evropy. Nový dokumentární cyklus České televize Klenoty s vůní benzínu mapuje historii známých, ale i méně známých českých automobilek. Nejkrásnější automobilové skvosty v pořadu představí herec David Suchařípa. (Česká televize)

sskrblik

Jízdu autem s dobrou hudbu považuji za osvobozující událost. V dnešním světě elektrických kur-vítek, kterých je na-yeah-báno ve voze více než by bylo třeba, jsou tyto vozy doslova zjevením. Jak funkčně, tak mechanicky. Byť sám vlastním dvojkovou oktávku a Suzuki Swišť. Dneska se každý ohlídne za pěkným veteránem více než za současnou masovou automobilovou produkcí. A já bych tuzex rád jednoho dne nějakého pěkného veterána vlastnil. Veteráni auta mě vždy zahřeji na srdci. Když je spatřím naživo či v televizoru zapředu blahem jako kocour. Tento dokument zobrazuje stručný a výstižný přehled českých automobilek a u žádného dílu jsem se nenudil. Pastva pro oči co našinci uměli zhotovit bez bázně a Zagorky. ()

• V polovině 21. minuty je zmíněna kauza prototypu Tatra V470 jako předobrazu VW Brouk, kvůli čemuž spolu vedly obě automobilky spor. Ve skutečnosti ale typ V470 neexistoval, jedná se o V570, a tedy o chybu v komentáři. Kauzu hned v zárodku utnula okupace, v poválečné době ovšem znovu ožila a skončila v r. 1965 mimosoudním vyrovnáním. (hippie2222)
  • V tomto dílu lze spatřit vůz, který se objevil v seriálu Chalupáři (od r. 1975), konkrétně v epizodě Svatba (1975). Jedná se o Laurin & Klement Voiturette typ A z roku 1907. (sator)