Vraždy v Midsomeri

• Česko Vraždy v Midsomeru (viac)
TV spot
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (1997–2023), 217 h (Minutáž: 88–120 min)

Predloha:

Caroline Graham (kniha)

John Nettles, Jason Hughes, Daniel Casey, Jane Wymark, Rowena Cooper, Phyllida Law, Nick Moran, Emily Mortimer, Laura Howard, Julian Glover, Trudie Styler (viac)

Recenzie používateľa Ludva k tomuto seriálu (14)

Vraždy v Midsomeri (1997)

Na detektivky moc nejsem, ale tyhle jsem si oblíbil. Nejsou překombinované ani nesmyslně akční. A John Nettles dabovaný Ladislavem Frejem je prima detektiv. Jako ve většině kriminálek se i zde objevují věci, které jsou nějak "divné", ale v těchto "midsomerovských" jsou průběžně korektně vysvětleny a všechno do sebe pěkně zapadá. Například: svědek řekně nějakou podivně šroubovanou větu. Později se ukáže, že to není např. chyba překladu, ale že to tak bylo vyřčeno z velmi racionálního důvodu, a že i (ne)reakce na svědkovo prohlášení byly naprosto v souladu s logikou vyplývající z nového pohledu na situaci. * 02/01 Stín smrti (Death's Shadow) **** [2009-02-05] Barnabyovi se chystají oslavit výročí své svatby v kostele v Badger's Drift. Bohužel tam dochází k vraždě (dekapitace indickým mečem) místního realitního makléře, který krátce předtím oznámil, že umírá na rakovinu. A jak je v Midsomeru pravidlem, není to vražda jediná. * Jeden z lepších dílů. * 03/04 Hlasy ze záhrobí (Beyond the Grave) *** [2009-02-19] Začalo to zničeným obrazem muzeu, pokračuje napadením správce muzea a (zatím) končí vraždou. Je za tím duch z obrazu? * Občas trochu přitažené za vlasy a pár faktů není vysvětlených (např. jak ta baba věděla o "obsazenosti" hrobu). Schéma trochu oživuje postava Cullyina nápadníka Nico, který je přibrán k vyšetřování v rámci studia role pro seriálovou roličku coby "druhý Troy". * 01/04 Věrnost až za hrob (Faithful unto Death) **** [2009-03-04] Místní podnikatel údajně zpronevěřil peníze vesničanů určené na rekonstrukci mlýna. Brzy poté mu zmizela manželka. Barnaby je přesvědčen, že je to únos. A kdy se dočkáme vraždy? * Pěkná epizoda, navíc vylepšená Barnabyho ochutnávkou konopných koláčků. * 01/03 Smrt darebáka (Death of a Hollow Man) *** [2009-03-23] První vražda proběhne ještě před titulky, k další dojde až za dlouhou dobu, zato však na divadle přímo před paní Barnabyovou, která se až dosud na roli němé kuchařky v Amadeovi tolik těšila. * Dávám nižší hodnocení, protože vyřešení je nějak příliš náhlé. * První ze dvou epizod s Cullyiným nápadníkem Nicholasem. * 02/02 Škrtičův les (Strangler's Wood) **** [2009-04-09] V lese je nalezena mladá žena uškrcená kravatou. Vrátil se sériový vrah, který na stejném místě řádil před devíti lety? * Vraha jsem neuhodl, ale všiml jsem si několika drobností, které mi občas pomohly určit další vývoj. Proto mě tato epizoda opět velmi bavila. Škoda jen, že nám neřekli, co psal Troy milé Sally... * 02/04 Hlas krve (Blood Will Out) ** [2009-04-19] Ve vsi se zastaví kočovní cikáni a za pár dní je jejich největší odpůrce (kterého ale nenáviděla skoro celá vesnice) zastřelen. * Tohle bylo slabší. Leccos se vůbec nevysvětlilo (kdo kradl prasata a koho při tom postřelili), zápletka byla překombinovaná a hlavním cílem bylo zřejmě ukázat, jak jsou ti cikáni skvělí. * 09/03 Hon na lišku (Vixen's Run) **** [2009-05-11] Zámecký pán zemře uprostřed proslovu. Přestože pitva potvrzuje "přirozenou" smrt obžerstvím, Barnaby cítí něco nekalého. A má pravdu, neboť druhý den závěť zemřelého shoří po žhářském útoku i s právníkem a jeho domem. * Vynikající epizoda, přehledný příběh se dobře sleduje. * 09/04 Na nesprávné stopě (Down Among the Dead Men) *** [2009-05-25] Když je zastřelen vyděrač, o podezřelé není nouze. Za jedněmi se Barnaby vypraví i k moři, kde najde spojence v bývalém policistovi. * Kupodivu to ušlo, ačkoliv podivností bylo hodně (zapojení "civila" do pátrání, okamžitý nález potopeného vraku atd.). DC Ben Jones začíná být sympatický. * 09/05 Čtyři pohřby a jedna svatba (Four Funerals and a Wedding) ** [2009-06-01] Při každoročním "naběračkovém" souboji pohlaví je přímo před Barnabyho očima zastřelen kněz. * Poněkud slabší, Barnaby mi poněkud připomněl Poirota: nechá zemřít několik podezřelých, pak z rukávu vytáhne rozřešení a já zase nevím nic (kdo tedy vlastně uhořel?). * 09/06 Venkovský život (Country Matters) **** [2009-06-13] Zatímco ve vesnici Elverton probíhá bouřlivá schůze kvůli výstavbě supermarketu, dvojice dětí najde v opuštěné pile mrtvého, kterého jsme chvíli předtím viděli v choulostivých situacích hned se třemi ženami po sobě. * Pěkný a vtipný díl. Je skvělé, že od začátku známe fakta, která se policie dozví až mnohem později, takže se výborně orientujeme. * 10/01 Tanec s mrtvými (Dance with the Dead) *** [2009-08-30] V opuštěném leteckém hangáru je v autě nalezen mladík otrávený výfukovými zplodinami. Teorie o sebevraždě však brzo vezme za své... * Chápu vrahovy motivace k první akci, ale proč se pak snažil v zabíjení pokračovat? * 10/02 Zvíře v nás (The Animal Within) *** [2009-09] Do Midsomer Deverell přijela americká neteř navštívit svého dlouho neviděného strýce Rexe. Vesničani se podivují, protože podle Rexova vyprávěni má být dávno mrtvá, ale nemohou z něj dostat vysvětlení, protože není k nalezení. Když je jeho mrtvola objevena v řece, začnou se objevovat poslední vůle. Jakou to jen hrál podivnou hru? * Standard, s lepšími i horšími místy. * 04/05 Temný podzim (Dark Autumn) ** [2009-10-11] Během ranní roznášky je zavražděn pošťák, a další noci vraždění pokračuje. * Tak tady jsem vrahovy pohnutky nepochopil vůbec. Navíc se zde objevují další divnosti: ve vsi s deseti chalupami se i přes přítomnost policejního týmu vraždí jak na běžícím pásu, vesničané se procházejí v noci sami, přestože v místě dochází k vraždám atd. * 04/06 Zkažené ovoce (Tainted Fruit) ** [2009-11-01] Umřel nějaký strejda. Jeho mladé krásné domácí anonym vyhrožuje, že "zemře jako zvíře", a někdo vykrade veterináře. * Podprůměr, nuda. Za zmínku stojí jen úplně závěrečná scéna s džemem. * 09/01 Dům v lese (The House in the Woods) *** [2009-11-15] Podezřele mnoho zájemců o rozpadlý dům v lese. * Nebýt několika zbytečných nelogičností, mohli jsme jít nad průměr. První díl s DC Ben Jonesem. * 09/02 Láska až za hrob (Dead Letters) *** [2009-12-20] Děti jdoucí ráno na karneval objeví v potoce mrtvou matku místní královny krásy, která za podivných okolností zemřela před několika lety. * Naprosto nechápu, proč se tu objevují dvojníci postav z úplně prvního dílu. Jinak celkem průměr. * 05/01 Obchod se smrtí (Market for Murder) *** [2010-01] Čtenářský klub v Midsomer Marketu není jen tak ledajaký! * Standard, * 05/02 Smrtelná bylina (A Worm in the Bud) *** [2010-01-31] Děti našly v lese mrtvou paní, přesto je později táž žena nalezena utopená v rybníce. * Výborná atmosféra, ale těsně před koncem se slibně rozjetá detektivka dost pokazí. * 05/03 Zvoní ti umíráček (Ring Out Your Dead) **** [2010-02-16] Vražd zvoníků v Midsomer Wellow přibývá s blížící se soutěží. * Dosti komediálně laděná epizoda. * 05/04 Vražedný závod (Murder on St Malley's Day) *** [2010-02-28] Během slavnostního závodu je proboden syn školního mecenáše a vnuk zakladatele Pudingového klubu. * Celou dobu se drží pěkně, tradiční škola mne nadchla, ale vlastně nevím, jak to dopadlo. Byli kromě vraha potrestáni i ti, co tahali za nitky? A kdo vlastně v tom byl (a jak moc) namočen? * 10/03 Skleněný král (King's Crystal) ** [2010-03-08] Spolumajitel sklárny tragicky zahynul v Číně, s továrnou to od té doby jde s kopce a ve vsi se začíná vraždit... * Najde se pár divností (odborový předák s flintou), ale hlavně je hlavní podezřelý skutečně vrahem, což jde jaksi proti smyslu detektivky. * 10/04 Rockerova pomsta (The Axeman Cometh) *** [2010-03-23] Při comebackovém koncertu přestárlé hudební skupiny dojde k prvnímu úmrtí... * Začátek je dost hrozný (představitelé věčně opilých muzikantů šíleně přehrávají), ale se zahájením vyšetřování se epizoda začne velmi pěkně vybarvovat. Nebyl mi jasný vztah sluhy a "profesora Higginse". * 11/02 Krvavá svatba (Blood Wedding) **** [2010-04-05] Barnaby vyšetřuje vraždu družičky na svatbě lokálního aristokrata a chystá se na svatbu své dcery. * Příjemné a logické (až na tajnou chodbu a závěrečný souboj ve stylu Návratu krále). * 11/01 Výstřel nad ránem (Shot at Dawn) *** [2010-04-18] Rodinu starosty a vojáka rozděluje křivda z hluboké minulosti první světové války. * Sice občas trochu přitažené za vlasy, ale přehledné a příjemné. * 12/02 Černá kniha (The Black Book) *** [2010-04-25] Podivné čachry se starými obrazy místního impresionisty. * Tento díl zatím nejvíc kašle na realitu. Detektivové jsou hloupí až to bolí, v klidu dělají věci, za které by je vyhodili od policie atd. Díky těmto odlehčením ale příběh celkem odsýpá. * 12/03 Pomsta špionů (Secrets and Spies) **** [2010-05-03] * Do penzionu pro tajné agenty právě přibyl nový host a zdá se, že něco ví na majitele, který dávno po odchodu z Berlína denně nacvičuje vlastní pohřeb. * Vzácná možnost poznat Barnabyho škodolibost a zlomyslnost, zejména vzhledem k Benovi. * 12/04 Chybná teorie (The Glitch) *** [2010-05-16] * IT společnost Soft Earth hodlá sponzorovat místní univerzitu výměnou za patent, ve kterém však jeho autor George Jeffers našel fatální chybu a hodlá ji pro klid svědomí zvěřejnit. Navíc nějaký "kyblíkář" po nocích polévá barvou luxusní auta společnosti. Atmosfér () (menej) (viac)

Smrť bez rozumu a citu (2017) (S19E05)

[2019-12-11] * Přitažené za vlasy trochu víc než obvykle (drony na donášku léků). Jednu vraždu zapomněli objasnit. ()