Druhý dech

Československo, 1988, 14 h 32 min (Minutáž: 65–71 min)

Réžia:

Hynek Bočan

Scenár:

Ivo Pelant

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Abrhám, Vladimír Kratina, Naďa Konvalinková, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Miloslav Štibich, Marek Vašut, Veronika Žilková, Stella Zázvorková, Alice Chrtková, Věra Kubánková (viac)

Seriál z prostředí české vesnice. Tvůrci v něm zobrazili osudy a příběhy lidí, pracujících v zemědělství v 70. letech. Hlavní postavou je veterinář Ing. Jiří Vydra, který opouští své klidné místo na fakultě vysoké školy zemědělské, nevěrnou ženu i Prahu. Odchází na vesnici, kde přijímá místo zootechnika v nově otevíraném teletníku. Problém je v tom, že on téhle supermoderní veletovárně na telata nevěří. (Česká televize)

Honza__St.

Docela zajímavý seriál z prostředí jednoho JZD-čka. Samozřejmě v základě se pod tím vším skrývá obyčejná mýdlovka, ale to byl seriál My všichni školou povinní taky. A narozdíl od všech těch Pojišťoven a spol. to přece jen skončilo po několika dílech. Hlavní mínus je, že se to do těch JZD-ček naváží už trochu moc. Jo, i ony měly negativa (a některý se daly jednoduše odstranit), ale v základě fungovaly výborně, a všechny ty svině v čele s Havlem, co je zlikvidovaly, za to měly už dávno sedět na Mírově nebo ve Valdicích. Taky mi přijde docela divný, že do seriálu, který natáčí Hlavní redakce pořadů pro děti a mládež, jim prošla scéna znásilnění Žilkové, to je pro mládež docela silný kafe (nemluvě o tom, že pozdější hity mládeže typu Beverly Hills 90210 se tím sice taky zabývaly, ale rozhodně tam nebyly takový scény). Dyl bych tři hvězdičky, ale vzhledem k tomu, že se do seriálu jako obvykle naváží spousta antikomunistických debilů (to podstatné jméno je zbytečné, jelikož každý antikomunista je debil), tak zvyšuju na 4. "Vchází bez vyzvání..." ()

Bohdy67

Helec chtěl sem....ale po pár minutách druhého dílu sem si řekl že ikdyž mám rád seriály z téhle doby a včera dokoukal Velké sedlo, tak tohle prostě nedám... Ani Pepíček Abrhám to nezachránil. Prostředí kravína je prostě atraktivní asi jako devadesátiletá šlapka s bronchytýdou.... No more... 11% ( za snahu ) ()

Miroslav.Zac

Pustil jsem si to jen proto, že moji rodiče strávili skoro celý život v družstvu - a já ostatně skoro celé dětství. On ten seriál není vážně žádný zázrak, ale co byste taky chtěli, když je to jen o kravách o hovnech? Jediné, co mě asi vyloženě fakt štvalo, byla "slovenština" Veroniky Žilkové. To fakt tenkrát neměli po ruce žádnou slovenskou herečku a museli do její role vecpat Češku. Jinak asi jediný seriál, kde uvidíte elitu národa dojit, telit a strkat kravám ruce do zadků až po rameno. ()

nauru

Nechápu, proč má tento seriál tak malé hodnocení. Zřejmě proto, že nepovažuji za vhodné téma seriálu. Ale v minulém režimu bylo běžné dělat seriály z každého pracovního prostředí. Herecké obsazení i výkony jsou naprosto v pořádku. Seriál má spád i tvář. Lidem je zemědělství cizí, proto ho odsoudili. ()

sarahconnor

Mě se to líbilo, faktem je, že už jsem od desátého dílu skoro nemohla, některý věci se zbytečně natahovali... ale obsazení bylo skvělý. Nevim jak vy, ale Druhý dech z roku 1988 je hodný oskara v porovnání s debilitou Růžový zahrady a jím podobných výtvorů, kde bych řekla, že je zbytečný utrácet peníze za točení takových blbostí. Mám ráda filmy z té doby, připomínaj dětství. ()

samurraj

Teda dost dobře nechápu zdejší komentáře a tak nízké hodnocení. I když je to možná proto, že líným měšťákům, kteří viděli krávu maximálně na obrázku to nic říkat nebude. Ale kdo žije na vesnici a má alespoň trochu kladný vztah k přírodě, zvířatům no zkrátka životu na vesnici, tak chápe podstatu tohoto skvělého seriálu. Dneska už nikdo nedokáže natočit ty krásné filmy a seriály, co se točili před revolucí. Výkony herců typu Abrahám, Sovák, Kratina a další to je prostě skvost české filmografie. Oni se dokáží do své role natolik vžít, že člověk jim věří vše co dělají. Jako by tu činnost, kterou hrají dělali odjakživa. Dneska ve filmech a seriálech vidíme jen samé vraždy, všude jde o prachy, všude se střílí, podvádí atd., ale úplně se vytratil duch reálného života. V těch straých, krásných filmech a seriálech se řešili opravdové a běžné problémy běžného, řadového člověka a né jako dneska, kde si jedna hloupá slepice naráží zbohatlého idiota, kde ženský řeší jestli si dát tenhle a nebo tamtem čůryfuk...no prostě dneska je to katastrofální úroveň. Dneska jestli se natočí dobrej film nebo seriál, tak je to cca 1 ze sta. Dřív to bylo 99 ze sta. Takže asi tak vážení odpadkáři. HOWGH ! ()

shakewell odpad!

tak u tohodle jsem vydržel fakt krátkou chvíli... Plechová kavalerie se dá brát jako humoristický počin ale tohle je opravdu neskutečný.... ()

blazenfilmov odpad!

Klasická československá pitomost, o které jsem uslyšel až teprve nedávno a zhlédl jsem jeden díl a měl jsem chuť rozbít televizi. Koneckonců už jen název vypovídá o tom, že seriál nepřekypuje kvalitou ()

Barney

Nepovažuji to za vrchol světové kinematografie, ale když vidím, jak tu nějací dementi dají odpad jenom proto, že to bylo natočeno za těch "strašných komoušů, co žrali malé děti a každého umučili" a proto je to automaticky špatné, nezbývá mi nic jiného, než dát na protest 5 hvězdiček (viz Oskar, woody, HoneyBunny...). I když normálně bych dal asi tak 3. ()

JWK

Dojímá mě jak někteří vidí propagandu i za karafiátem v květinářství, seriál je to i díky hercům více než koukatelný, kulisa doby je pochopitelně samozřejmá. Je to zkrátka dobře natočený seriál o lidech kolem zemědělství na vesnici. O propagandě může mluvit pouze bezmozek. Vadila mi jen stopáž dílů, která se mi zdá moc dlouhá. Ale líbilo se mi to vesnické a zemědělské prostředí které je mi více než blízké. ()

kostey

Kdybyste v tom zemědělství dělali dnes, kor v živočišný výrobě, tak byste na seriál koukali úplně jinak. Mohu na to koukat stále dokola. ()

BEZHLAVY

Tak zase hodnoceni ve smyslu "o nejvetsiho sulina" vede golfista nasledovan skvelym radkem 99 atd. Tihle chlapci automaticky veci tocene za komuny hazeji do kanalu... System hodnoceni je uz jeden obrovsky bizard, kde vetsina mistni smetanky exhibuje namisto objektivniho hodnoceni, fujtajxl...serial vystihuje dobu, neni zadnou presoudruhovanou agitkou, a hlavne je predstavenim temer vsech popularnich hercu te doby-dodnes hvezd ceskeho filmu a i z revolty k mistnim intelrktualnim cypum davam 4* ()

Generi

Hodnotím po náhodném shlédnutí 2.dílu a pak po pravidelném sledování seriálu až do konce. Mně seriál zaujal vším. Námětem, prostředím, hereckými výkony, ale především uvěřiteností dialogů a popisem tehdejší doby. A divila jsem se, že jsem o tomto seriálu dosud neslyšela, jelikož Kratina byl kdysi za sex symbol. A pak mě napadlo podívat se na zdejší stránku. To byl teda šok. Černé políčko a samý odpad. Už víc krát mi přišlo, že jsem viděla asi jiný seriál. Ale ne!!! Lidem vadí krávy, komunisti, soudruzi, herci, atd. No jo, jiná generace odchovaná na počítačových efektech a slaboduchých rozhovorech . Tak jsem dala 4* jako satisfakci, jinak bych dala 3*. ()