Hořká komedie autora Petra Zelenky a režiséra Zdeňka Zelenky z roku 1991 je víc drama než komedie. Titulní hrdinka paní Hrabětová (Jiřina Bohdalová) je přesně ten typ člověka, jemuž se říká "žena z lidu". Trochu domovnice, trochu dobračka. Trpí komplexy, že nikdy nemohla o ničem a o nikom rozhodovat. Až jednou dostane příležitost - a vyroste. Sama ve vlastních očích. Z malé ušlápnuté ženičky s myšíma, ulekanýma očkama se stane vášnivá "lavina". Na pohled zmatečná a neregulovatelná, v hereckém podání ovšem velmi přesně ztvárněná, protože i chaotické výbuchy hořké komediálnosti umí jedna z nejoblíbenějších českých hereček zahrát opravdu výtečně. (oficiálny text distribútora)

roswelll

Příjemná a vtipná komedie ze života. Dnes už takové životní situace vidíme zřídka, protože partaje se skoro neznají a jeden o druhého se moc nezajímají. Vynikající Jiřina Bohdalová ukázala, že tyto typy žen jí sedí a umí je zahrát velice lidsky, přirozeně a přitom vtipně. ()

zdepapepa

Občas trochu šílené, ale všemi místy z toho prosakuje život, resp. zkušenosti z něj. Drbny, zavilí komunisté, omyly v komunikaci, odposlouchání, hádky, usmiřování, moudra, alkohol, všechno možné. Pokud budete chtít, určitě by se v tom dal najít nějaký podtext nebo pěkný psychologický profil, mě se ale tenhle ryzí příklad české dramedy produkce líbil. Body navíc za příjemnou Bohdalovou, kterou většinou nemusím, model Blatné a Precision F Strike, či spíše Precision P Strike (ano, mluvím o tom, co následuje po "Vezmi si už jen takovou Stráž.") ()

NinonL

Skvělá a dobře obsazená komedie o jedné nedoceněné paní, která chtěla druhým mluvit do života. Výtečná Jiřina Bohdalová v roli rodící se domovní důvěrnice, která soudruhům sloužila do roztrhání těla. ()

Sandiego

Jeden z nejlepších výkonů Jiřiny Bohdalové dokonale ztvárňující domovní důvěrnici v době normalizačního marasmu. I přes výrazně karikaturní prvky film nakonec upozorňuje na nečekaně křehkou hranici mezi důvěrníkem a donašečem, mezi pomocí a pomluvou, dobrým úmyslem a amorálním činem. Proto mezi výbuchy smíchu občas lehce přeběhne mráz po zádech či se člověka dotkne smutek. Přechody mezi těmito polohami jsou obdivuhodně lehké a dokazují, že Petr Zelenka již ve svých začátcích vyčníval svým talentem a přesnou ironií. ()

blackrain

Koncert pro Jiřinu Bohdalovou. Takovou podobnou ženskou osůbku z lidu máme u nás v baráku, takže se samozřejmě nemůžu ubránit porovnávání a vyšlo mi z toho, že ty dvě jsou naprosto stejné. Ještě štěstí, že doba je už dávno jiná. Trošku mi bylo líto pana Somra, když mu z Karlštejna zbyla jen troska. ()

topi

Takhle to prostě chodí, ukázkový tip maloměšťáků, mistrovsky zahraný Jiřinou Bohdalovou a Josefem Somrem. " Ty tady jenom sedíš a smrdíš! " " No dovol? " " S tím lepidlem! " Tahle porevoluční televizní komedie má neuvěřitelnou sílu, jak do hloubky, tak i do komičnosti. Parádní kousek! ()

veronikav

Úžasná komedie s výborným obsazením . J.Bohdalová -obyčejná -ale konečně :-) strašně důležitá. J.Somr - spokojený usedlý tatík, který byl ve Stráži :-)) Nádherná ukázka typických sousedských vztahů :-D ()

BoredSeal

Jelikož nesnáším drbny a závist, Svědkyně je pro mě depresivní film. Stačilo by zaměnit nevhodný rozverný soundtrack za něco temnějšího a bylo by z toho drama o nebezpečné hloupé drbně. Herci jsou samozřejmě výborní. ()

rakovnik

Krásně realistický, v reálných kulisách konce šedivých osmdesátek, nabitý hereckými hvězdami, s parádní pointou...to jsou perly toho průměrného televizního snímku - komediálního dramatu či dramatické komedie. Příjemný zaháněč pracovně týdenní noční, či víkendově polední nudy, ale pro mě nic více. ()

Rodriguez

Svižně, vtipně a uřvaně pojatá komedie o jednom rozvodu, svědkyni a její výpovědi, která se nakonec nekonala. "Ty tady jenom sedíš a smrdíš. No dovol. S tím lepidlem." 50% ()

dr.fish

Ani tu nejblbější bábu není dobré zesměšňovat, či jinak si z ní dělat dobrý den. Každý člověk totiž touží po tom být důležitý a uznávaný a někdo pro to udělá úplně cokoliv. Třeba zrovna v touze pomáhat. Bohdalová ve "své" typické roli hysterické fúrie. Výborné vedlejší role a závěrečné poučení. 70% ()

sator

Nebýt tradičně oblastního herectví Freimanové, tak je to skvost , takhle jenom nadprůměr...Bohdalka nehraje, ta prostě taková je :-) ()

otík

Velmi podařená televizní komedie Zdeňka a Petra Zelenkových se švihlou sousedkou Bohdalkou, "rozvádějící se" dvojicí Preissem a Freimanovou a výtečným Josefem Somrem v roli naprosto normálního manžela. Ke konci to sice malinko ztratí dech, ale i tak jde o velmi vtipnou a zábavnou hodinku. ()

farmnf

Zprvu jsem myslel, že se jedná o další realistický film s Jiřinou Bohdalovou, co hraje sama sebe, tedy blbku. Závěr vás přesvědčí o opaku. Olda Vlach: Nejedná se o spolupráci, jedná se jen o informace....o názor... ()

noriaki

Někdy před půlkou filmu jsem si pro jistotu zkontroloval, kdy Svědkyně vznikla. Ale opravu ne, tohle by nikdo před revolucí nenatočil. A kdyby natočil, tak by to nikdo nevysílal. Navzdory úsměvné zápletce se nejedná o komedii. Pokud ano, tak leda o hořkou, protože na paní Hrabětové v podání vynikající Jiřiny Bohdalové není nic komického. Naopak trefně ukazuje, kam až může dospět lidská závist, pomluvy a zhrzenost. Zmíním ještě skvělého Josefa Somra a taktéž skvělého Viktora Preisse. ()