Hrdinové legend

• Nemecko Große Mythen aufgedeckt (viac)

Arsenal83

Nemci si náhodne vybrali troch hrdinov, všetkých označili za pravdepodobne neexistujúcich, pridali pár zaujímavostí a niekedy aj chaos v miešaní reálnych a fiktívnych postáv, no hlavne dokument potreboval dotáciu, že? A ako dnes dotáciu dostaneme? Do popisu o autorskom zámere napíšeme, že v rámci histórie dávnoveku a stredoveku budeme riešiť témy ako klimatická kríza či feminizmus. A naozaj tak to je. Noemovu potopu ani nevedia vysvetliť, ale s určitosťou tvrdia, že sa z nej môžeme použiť v boji proti klimatickej kríze. Alebo Kriemhildu z Piesne o Niebelungoch dávajú za vzor boja proti genderovým stereotypom. Tož, za takých podmienok samozrejme musela byť dotácia udelená. Škoda, že zabudli ešte pripomenúť, že aj Wagner vo svojej opere Prsteň Nibelungov zaručene odkazuje na antikoncepčný vaginálny krúžok a že Kriemhilda bola v epose určite prvou aktivistkou za právo na potrat. ()

ostravak30

Legend hodných vysvětlení by se našla řada. Němečtí tvůrci si vybrali minimálně dvě nejznámější ze světa a pak Nibelungy. Co se Noeho týče, ten přesah do historie je zajímavý, ale asi by nejvíc napovědělo to, kdo příběh a Bibli napsal. Artuš pak mohl vzniknout na základě mnoha panovníků, kulatý stůl a Merlin jsou přídavky, které dodávají tomu celému šťávu. Nibelungové se pak trochu vymykají, jelikož podobných legend by se mohlo interpretovat mnoho a každá země nějakou podobnou možná má. Těch alternací příběhu samotného by se jistě našla řada. Faktem je, že mě fascinuje, jak mají historikové na všechno odpověď s ohledem na dnešní dobu. Jejich teorie jsou, a nejspíš i nadále budou jen teorie a skutečné předlohy asi nikdy neobjevíme. Některé jejich směry uvažování jsou ale na pováženou samy o sobě. A škoda, že se nikdy v podobných projektech nenajde nikdo, kdo by polemizoval. ()