Ruský Alcatraz

(TV film)
  • Česko Ohňový ostrov: ruský Alcatraz (viac)
Nemecko, 2018, 50 min

Ve věznici na ostrově Pyatak v ruské Vologdě tráví svoje doživotní tresty teroristé, těžcí zločinci a vrazi. Pevnost na Ogněnném ostrově byla původně postavena v 16. století jako klášter, ale po revoluci v roce 1917 byla přebudována na “gulag” pro nepřátele státu, z kterého se později stala přísně střežená věznice pro nejtěžší zločince. Christoph Wanner je vůbec prvním západním reportérem, který mohl natáčet život trestanců na ostrově prokletých. (TV Spektrum)

Psycho.R

Nevěřil jsem jediné věci, co se tam říká. Je az do očí bijící, jak je popis chodu věznice účelově zkreslený. Uvěznění teroristé? Nerikaji tak ted v Rusku Ukrajincům? ()

ostravak30

Komentář uživatele Psycho.R je trochu přízemní. Nemyslím si, že všichni vězni jsou Ukrajinci. Že by v Rusku neměli žádné vrahy nebo teroristy? To je asi blbost. A pokud někdo ubodá chlapa nebo vytrhne vnitřní orgány ženské, tak ať s ním zacházejí klidně jako se psem. Nutno říct, že kdo sledoval cyklus Za mřížemi: Nejkrutější věznice světa tak musí objektivně uznat, že Pyatak v ruské Vologdě nevypadá oproti všem epizodám výše zmíněného seriálu procházka růžovým sadem. Slušná koupelna, klimatizace... Samozřejmě je nutno říct, že žádná západní televize se zatím k natáčení zde nedostala, takže je otázkou, co všechno nebylo řečeno a nebylo ukázáno. Ostatně lidskoprávní organizace si stěžovali i na vězeňská zařízení v Bulharsku nebo USA a nic se nezměnilo. Proč by mělo tady? A závěrem dodám ještě jednu kontroverzi. Tvůrci tvrdí, že ve věznici existuje kastovní systém, jeden z vězňů to popírá. Jak ale na tuto informaci přišli filmaři nevysvětlí. ()

Sa.sa

Ano takto má vypadat věznice pro doživotně odsouzené... Správně to řekl ten zástupce, že jsou tam za trest a je to lepší než trest smrti... No musím uznat, že ta věznice byla dosti moderní a na opravdu hodně drsném místě... Sláva Rusku... No myslím si, že ty naši zasraní Sluníčkáři by si měli vzít příklad jak věznice má vypadat... Je to vězení né hotel... ()

sportovec

Zajímavý pohled do tváře současného ruského vězeňství. Zajímavý je už fakt, že se tam západní televizní štáb dostal. Nasnadě je otázka po povaze současného putinského režimu. A odpověď na ni není snadná ani jednoznačná. ()