V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

KubaJ54

Krásně zpracovaný film, který se ale neskutečně táhne a až ke konci si tvůrci uvědomí, že májí za sebou 2 h dílo a děj se posunul pouze malinko naproti tomu, co mají v plánu stihnout, takže nahodí neskutečné tempo a většinu děje dožene za 30 min a boom konec filmu a čau. Navíc ke konci filmu dochází k razantní změně v charakteru z jedné z postav a vy jen nevěřícně koukáte a nechápete, kde se to v něm bere. Opravdu škoda, protože jinak jde o skvělý film, který jsem si neskutečně užil. ()

F4nt4stic4

El Pelegrino: Podoba filmu se mi nelíbí, příběh je v knihách lepší, zbytku (režie,kamera,...) nerozumim. Najs El Matador des Pelegrinos: hodně písku, příběh sem nepobral, ale z vizuálu sem si trochu učůrnul, nebo to bylo z toho že ten film má 166 minut, kdo ví. Takže milé děti vyčůrat pomodlit a připravte se na biblickou alegorii u který se skvěle usíná. U jedničky sem myslel, že to bylo nedostatkem akce, ale dvojka mi tohle tvrzení jednoznačně vyvrátila. Plebobijec: Vůdčí herečky byly příliš ošklivé až na jeho mámu. Také byl příliš dlouhý samotný film, příběh mohl být odehrán v menší časové době.  Fantom Burák: Dva dny jsem nespal, takže jsem se těšil na pohodlný sedačky. Tři a půl hodiny kvalitního spánku. Jedničku jsem neviděl. ()

Fonnel

Duna je pro mě kultovní, knížku řadím mezi top co jsem přečetl, a to že jsem toho přečetl dost. Film je po audiovizuální stránce neskutečný a spoustu záběrů jsem si při čtení tak nějak představoval. Ale je tu jedno velké ale. Chápu, že aby se z toho nestalo blábolivé drama bylo potřeba příběh zjednodušit - mentati, Alia, Sardaukari, ale musela vypadnout i Guilda, která je jednou ze tří hybných pák společnosti? A to s Chani mělo byt jako co? Zendaya zjevně měla dost jednoduchou roli - budeš se na každém záběru mračit. Celkově mě vadila zásadní genderová nevyrovnanost. Podle mě kniha sama osobě je genderově vyrovnaná, ale zde je v zásadě každá osoba která zásadně ovlivňuje chod žena. Chudák Paul je vlastně jenom nesvéprávným produktem své matky. A fremeni? Že by si v takovém společenství holčičky dovolovali otevírat hubu proti svým vůdcům, ať už je to Stilgar, nebo ctihodná matka? Těžko uvěřit. Nechápu tu nutnost se podbízet dnešní době a kvůli tomu pokazit tak skvělý film. Po dějové stránce zklamání. ()

Kjube

Jako film je to parádní, klobouček Denisi Villeneuveovi. Jako sci-fi už mi tam něco chybí, a to i přes opravdu detailní zpracování předlohy. Když srovnáte Duna: Část druhá s knihou nebo s filmem Duna z roku 1984, pochopíte více svět, politiku a hlavně TO koření. A co ta vesmírná gilda? Prvnímu dílu jsem to mohl odpustit, protože jsem věřil, že takové detaily dostaneme v druhém filmu. Druhá Duna se tak dá interpretovat zjednodušeně jako boj dobra se zlem. Nicméně věta: "He, who controls the spice, controls the universe." nebyla dle mého názoru dostatečně vyjádřena, a to i když píšete o jaké vizuální orgie šlo. V knize považuji scénu v "gladiátorské aréně" za vrchol, což se ve filmu opravdu povedlo. Pro doplnění, proč považuji starší film Duna z roku 1984 za lepší sci-fi je zejména kvůli scénám z vesmíru a setkání s gildou. Nebudu se dále rozepisovat, protože by to chtělo koření a taky místo ve správní radě CHOAMu. ()

Sh33va

Spoiler varovanie  DV je vyborny reziser, chyba vsak putavy scenar. Audiovizualny skvost, no duch Duny absentuje. Zasadne dejove linky uplne vynechali, alebo ich urobili pre "jednduchsich" ludi... Motivacia a vyvoj postav rovnako ako v jednotke su skoro nulove. Vsetky dolezite veci su nechane nech si domyslia divaci. Zasadny doraz sa dava na cirkevny fanatizmus, a skoro ziadny na vesmirnu politiku, korenie, Imperatora. Postavy robia rozhodnutia, ktore bez psychologickeho podlozenia stracaju hlbku a v zlomovych momentoch na mna posobili chladne a bez emocii. Co je obzvlast skoda, pretoze v knihe bolo vsetko dokonale podlozene a v priestore 5 hodin dvoch filmov, sa dalo vsetko podrobne vykreslit. Hlavne prva polovica tohto filmu (narusanie dodavok korenia) zabrala hodinu no dala sa skratit do 15 minut. Pri com klucove prvky Duny absolutne chybali, konkretne: 1. Vesmirna guilda a navigatori: maju vo vesmire monopol na vsetok obchod a cestovanie no vo filme ani zmienka 2. Mentati: najblizsi radcovia vsetkych rodov aj imperatora, opat ziadna zmienka 3. Chani a Paul mali dieta, ktore neskor zabili Sardaukauri ked znicili Siech, co ich vztah este viac utuzilo, namiesto toho sa tu hadali lebo Chani neverila Paulovi... 4. Postava Chani: v knihe absolutne podporovala Paula, a pre mier v galaxii chapala politicku svadbu s Irulan a zohrala rolu konkubiny a matky Paulovych deti (naslednikov) 5. Weiring way: Tajny Benegesseritsky sposob boja ktory ovladal Paul, umoznujuci v boji docasne obrovsku rychlost (kratky teleport), a prave preto bol Paul neporazitelny Fremenmi.  Takto uplne davalo zmysel preco vyzvat Stilgara nemalo zmysel, lebo NIKTO z nich by nemal sancu. Vo filme bol iba Paul zrazu top bojovnik, bez nejakeho vacsieho podlozenia. 6. Casovy skok: Trvalo niekolko rokov ked Paul potom ucil Weirding way Fedaykinov, ktory si potom vedomosti dalej rozosielali medzi sebou, az vycvicil celu armadu a prave vdaka Weirding way a dlhemu treningu zacali porazat Harkonenov aj Sardaukarov! V tomto filme to vyzera akoby miliony Fremenov iba sedeli na juhu na zadku kym im drancovali planetu, pri tom ju mohli vdaka svojim velkym poctom hocikedy ovladnut. Paul ich nenaucil nic, iba na nich raz nakrical, ze ho maju pocuvat, lebo Benegesserit priniesli proroctvo :D 7. Paulova sestra Alia, ktora v knihe po casovom posune uz mala 2 ci 3 roky a prave ona zabila barona, co potom zasadne ovyplvnilo jej postavu a samotny Arakis v dalsich castiach 8. Vylakanie imperatora: v knihe prave tym specialnym sposobom boja dokazali narusat dodavky az navigatori a bene Gesserit videli buducnost kde bola ohrozena dodavka korenia, a prave tym donutili cisara aby konal, isiel vyriesit problem na Dunu... Vo filme mu.. napisali list :D  9. Na konci ked Paul nie len porazil Sardaukarov a Harkonenov, ale mal moznost znicit produkciu korenia a ten kto ovlada korenie ovlada vesmir, preto navigatori, imperator, ani rody Landsraatu nemali na vyber a automaticky uznali Paula za noveho imperatora. ()

Amberjack

Musel jsem si trochu nechat rozležet v hlavě, čeho jsem byl v IMAXu o minulém víkendu svědkem. Mám dojem, že jde o nejlepší film posledních deseti, patnácti let. Pro mě bez problémů dosahuje laťky nahozené některými Nolanovými filmy, Rivaly od Rona Howarda. Dost nebezpečně se blíží i těžko sesaditelné trilogii LOTR od Petera Jacksona. Zpětným pohledem musí divák docenit i první díl Duny, který má momentálně výrazně nižší hodnocení (82 %), ale jako první část dvojfilmu prostě bude fungovat. Dohromady s plánovaným třetím pokračováním půjde nejspíš o audiovizuální zážitek, který tu dlouho nebyl - pokud to teda nedojebou. Villeneuve se zatím netváří, že by se třetího dílu zhostil, což by byla škoda... Jinak ve druhém filmu z prostředí nehostinné, pouštní planety Arrakis funguje snad úplně všechno. Nemám žádné výhrady, což se mi dlouho nestalo. Možná jen role lehce otravné Chani mohla být trochu upozaděna, tyhle maskulinní divoženky jsou prostě opruz, ale předpokládám, že s ní mají nějaký plán do třetího pokračování, tak uvidíme. Každopádně pojetí Duny II tak trochu jako souboj islámských extrémistických mentálů s vybledlými, násilnickými fašistickými kriplo-imperialisty mi dost sedlo. ()

HighInTheSky

Bylo bylo 5 hvězd...ale dám 3. Jednu odebírám za Zendayu, 12 letého nepohledného chlapce, který je schopen dvou tupých výrazů tváře. Každý záběr s touto bytostí byl utrpením. Naprosto nechápu proč se tvůrci vyžívají v obsazování takových neslaných, nemastných, plochých bytostí u kterých nevíš co je to skutečně za pohlaví. Nedá se tomu věřit jediná emoce. Kdyby tu postavu oddělali tak tomu zatleskám. A jednu hvězdu odebírám za překotný ač zdlouhavý děj, nijakost soubojů, absenci napínavých scén... chybělo mi tajení dechu a být napnutý jak scéna dopadne. No... znovu se na to už spíš nepodívám. Jasně audiovizual je epesní...pokud by se vymazaly scény se Zendayou, tak bych na to možná znovu mrknul. ()

divad123

Duna: část druhá navazuje přesně tam, kde první díl v roce 2021 končil. Druhá část je, ale mnohem velkolepější, akčnější, promyšlenější, napínavější.... a vše ve filmu je naprosto dokonalé. Každý záběr je mistrovským dílem, každá věta je příkladem skvěle napsaného scénáře i knihy a každá scéna je dobře zahrána a ukazuje, jak velký herecký talent herci mají. Duna: druhá část je vrcholem dnešní kinematografie a právoplatně se zařadí mezi nejlepší filmy. Doufám že vznikne pokračování, ale i kdyby ne Duna bude vždy plnohodnotným příběhem a unikátním spojením artového snímku s vysoko rozpočtovým filmem. ()

AtemuLukas

Dobře máme tu druhou část a já jsem opět trochu rozpolcen. Chápu, že dnešní divák není tak náročný, když mu kina cpou neustálé Marvel kopie, které jsou pořád stejné. A asi díky tomu má tento snímek tak velké  hodnocení. Jako ale malý posun oproti prvnímu dílu tu je, avšak i Ty neduhy z prvního. No ale nejdříve co se tedy změnilo. Jednoznačně se změnilo tempo. To už není tak pozvolné, jako v prvním díle, ale je naopak více akční. Pro někoho dobře, pro někoho ne. Co se však nezměnilo. U prvního dílu jsem měl problém s tím, že Ty kulisy připomínaly hodně Star Wars + Stargate movie a upřímně tady jsem měl zase ten pocit. Ale budiž, to bych dokázal překousnout. Jenže tu máme pak charakter postav, které mají stejné neduhy, jako většina nových filmů. Hlavní neduh tu je ten, že mi na žádné postavě v prvním, ani druhém dílu nezáleželo, díky čemuž mi bylo jedno jak to s ni dopadne.  Což mě trochu mrzí, protože  bych to pak alespoň mohl hodnotit lépe. Co však ale snímek divákovi opravdu zkazí ta poslední třetina filmu, která mi už přišla až moc uspěchaná. Jako dle mého názoru se nejedná o masterpiece, ale spíš o grandiózní s*acku. Dávám max dvě hvězdy. ()

mapar

Typický Villeneuve, absolutní mistrovství filmového řemesla. Blockbusterová krmě nejvyšší jakosti. A tak dále v superlativech bych mohl ještě chvíli pokračovat. Vidět takový film v kině je prostě povznášející zážitek. Vyprávění obrazem na jedničku. Škoda, že v momentech, kdy je potřeba vyprávět i pomocí dialogů, Villeneuve jako vždy selhává. Tedy, není to žádná extra hrůza, jen plytkost scénáře a dialogů silně kontrastuje se zbylými aspekty filmu. Taky mě film dost zklamal jako adaptace knihy. Filmu jako takovému to nijak neublížilo, autor si prostě jen vybral motivy, které považoval za důelžité a těm se věnoval, ale bohužel tak vypustil velmi důležité aspekty (woke Chani si tedy taky mohl odpustit), a tedy pro mne zůstává jak Lynchova tak ta minisériová verze mnohem lepší adaptací. Pokud ale jdete "jenom" na kino událost roku, nebudete zklamaní. Už jsem byl dvakrát a myslím, že si ještě jednou zajdu. ()

dogzila

Epicky natočená čast Duna2. Musím konštatovať že už som nedúfal. Konečne som nemusel pozerať na nekonečnú stupídnu strielačku alebo superhrdinov. Dej ubiehal plynulo a akcie bolo tak akurat. ()

antalyan

Druhá duna mi přijde trochu přechválená, spousta postav je navzdory skoro tříhodinové stopáži nevyužitá, taky už začínám být alergický na takto otevřené konce. ()

doubravkaa

Bylo to epické a krásné. Bylo to pohlcující, ten nový zvláštní svět mě opravdu vtáhl. Černobílé scény byly až mrazivé. Byl to audiovizuální zážitek a ani mi nevadila dlouhá stopáž. ()

Valenn

Nemožné se stalo skutečností a Denis nám absolutně suverénně naservíroval pompézní a rozmáchlý audiovizuální ekvivalent orgasmu. Už v recenzi na první díl jsem psal, že je to nejlepší film z ranku scifi a fantasy od dob Návratu krále. Dvojka tuhle vysokou laťku nejen udržela, ale ještě i o trochu vylepšila. Herr Zimmer znovu rozduněl svůj repertoár a jestli za soundtrack k prvnímu dílu dostal Oscara tak tady by to mělo být bez diskuze. Je tu jen jediný aspekt, který v tomto eposu o zrození "sympatického diktátora" není dokonalý. Tím aspektem je postava Chani a její představitelka Zendaya. Zendaya neumí hrát a na roli se vůbec nehodí. Scénáristické zprznění postavy Chani je trestuhodné avšak je smutným faktem, že se to dalo čekat. Chani se sice v předloze může zdát jako pasivní postava ale v určitých aspektech je to určitě silná ženská hrdinka. Jenže to čtenář musí vnímat nuance a kontext knihy a postavy. A bohužel nuance a kontext jsou zjevně něco pod rozlišovací schopností Hollywoodu a amerického publika a všechno včetně vnitřní síly silných ženských hrdinek musí býti do diváka pěchováno silou a pod tlakem, aby všichni viděli jak je ten Hollywood a soudruzi v něm progresivní. A mě to pak ne že štve ale vyloženě sere. I přes tuto vadu na kráse však pozitiva jednoznačně převažují a tento snímek je jednoznačným triumfem páně Villeneuva i všech zúčastněných. A znovu říkám, že tato Dunivá duologie je to nejlepší z fantaskního žánru od Prstenovské trilogie. Snad to Denis v budoucnu doklepe do zdárného konce tím třetím dílem s podobnými kvalitami a co se týče trilogií tak konečně vznikne důstojný kvalitativní nástupce trilogie Středozemské. ()

Sardaukar

Kull wahád - jsem vzrušen! Naprosto geniální uchopení Herbertova tématu, ikdyž s drobnými odchylkami, které se ovšem dají odpustit. Herci dobře obsazení, nicméně Irulán jsem si vždy představoval jako supermodelku typu Claudie Schiffer, ale což už. Lisán al Ghaib ruleZZZZ! ()

vajico4

Epické! Ze stránky filmu tomu prostě nemám co vytknout a dokonale jsem si užil zvuk, efekty, hudbu i herecké výkony. Čekání na červa byl nádherný záběr. Jen mi prostě na pět hvězd chybí zajímavější děj, což pochopitelně filmaři nijak neovlivní. ()

BStone

Dnes konečně v kině. Duna 2 je kulervoucí audiovizuální zážitek pro všechny pravověrné fanoušky sci-fi. Podobnost s dnešním stavem světa čistě náhodná. Duna rozhodně splnila, co jsem očekával. Plný počet nedávám jen v kontextu s Dennisovým filmem Příchozí, který mě dostal o dost víc. 85% ()

Langosos

Velkolepý audiovizuální zážitek současnosti, který toho ve mě zanechal tak moc, než si to můžu představit. Spousta lidí, jako třeba i já, označoval tuhle novodobou Dunu jen za pěkný vizuál. Avšak nebýt skvělého scénáře, rozšířeného příběhu a dobře napsaných postav, tak ani zdaleka nemiluju tento film takovým okouzlujícím způsobem. Je to překrásné vizuální vyprávění, kde se slovy moc nevypráví, ale proto každé slovo co každá postava řekne má o to větší význam a podstatu v ději. Ovšem pro mě je to zcela ukázkový produkt toho, že Denis Villeneuve rozumí filmovému médiu na úplně jiné úrovni než všichni ostatní režiséři. Je neuvěřitelný, kolik toho dokázal zrežírovat právě s tak málo dialogy a jak skvěle umí předat všechny potřebný informace divákovi a kinařům čistě pomocí kamery, obrazu, hudby, zvuků a barev. Je to prvotřídní muž, který naservíroval opravdu jedinečný příběh z daleké budoucnosti. Jednoduše je to jedinečný, kultovní a zásadní příběh s precizním scénářem, který v kompletní skládačce s audiovizuální stránkou dává poslední kousky skládačky celého snímku. Je to zážitek, u kterého chcete být, který si nechcete nechat ujít a který bude dlouhé roky ještě vzpomínat..... Je to podle mě generační dílo, jaké tu dlouhé roky nebylo a dlouhé roky nebude. Díky tomu, že samotná knižní předloha nabídla, tak vyzrálý a komplexní počin, tak i tento film je silným příběhem. Příběhem, který je netradiční, který dává najevo, co vše je dobré i špatné s tímto světem. Příběhem, který varuje před hrozbami lidstva, když se na rozcestí vydá špatným směrem. Tohle je příběh a film, který dokáže utvářet díky strachu lepší svět. 10/10 ()

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

včera

Rozjuchané emoce nejsou pouze předmětem nového animáku V hlavě 2, neboť neskrývanou radost v současnosti jistě prožívají i u studia Pixar, potažmo u Disneyho. Film, v němž sledujeme myšlenkové a… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl