Reklama

Reklama

Bolo raz jedno more...

  • Česko Bylo jednou jedno moře... (festivalový názov) (viac)

Animovaný dokumentárny film o umierajúcom Aralskom mori... Bolo raz Aralské more, štvrté najväčšie jazero na svete. Jeho tragédia sa začala s myšlienkou postaviť v jeho blízkosti bavlníkové plantáže. V očakávaní “bieleho zlata” sa vybudoval systém zavlažovacích kanálov. Rieky stratili silu, Aralské more začalo vysychať. Rybári stratili prácu, továrne naviazané na rybolov sa zavreli. Aj výskumná stanica na vývoj biologických zbraní, situovaná na jednom z ostrovov, zmizla, pretože ostrovov už niet. Len púšť sa stále rozrastá a suché soľné kryštáliky sa ligotajú na pôvodnom dne mora. Príbeh Aralského mora je o dôsledkoch ľudských rozhodnutí a činov, ktoré ovplyvnili každodenný život jedného uzbeckého mesta a jeho obyvateľov. Ako hovoril reportér Ryszard Kapuściński: „Neexistuje taký nezmysel, ktorý by ľudská myseľ nemohla vymyslieť.“ (RTVS)

(viac)

Recenzie (3)

Dikaiarchos 

všetky recenzie užívateľa

Obratně vyvedená dokumentární mapa ke kauze Aralské jezero. Plus ilustrace jednoduché poučky, že plést se do přirozeného přírodního vláknoví znamená plést se. // Přirozené vlákno ví. ()

blondboss 

všetky recenzie užívateľa

Zaujímavý, ale jemne nudný krátkometrážny počin. Odkaz je ozaj skvelý a je dobré, že takéto filmy vznikajú na upozornenie na určité veci. Čo možno bude niekomu vadiť, sú animácie, ktoré nemusia sadnúť každému, mne osobne sa celkom páčili a ubiehalo to do artovej formy, čo v zásade kvitujem. Škoda len, že to nebolo ešte viac vypiplané do detailov a že to neprinieslo trošku viac situácií zodpovedajúcich súčasnej realite na Aralskom jazere. Ako samostatný snímok to ale hodnotím pozitívne. 65 % ()

Reklama

Reklama