Na místě brutální vraždy se najde figurka z kaštanů a na základě téhle stopy pak dvojice detektivů pátrá po vrahovi, který má prsty ve zmizení dcery známé političky. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (7)

Kaštánek (2021)

Ubita, bez levé ruky, s proraženou lebkou skrze oko, pohozená na dětském hřišti. Na místě činu vyšetřovatelé najdou panáčka z kaštanů, který nese otisk prstu malé Kristine, zavražděné dcery významné dánské političky. A za čas se objeví další oběť, tentokrát bez dvou končetin. Panák z kaštanů s otiskem nechybí. Bestiální vraždy, sychravé počasí, depresivní postavy (i na straně vyšetřovatelů) a ústřední děsivá rekvizita. A už se to veze. Kriminalistka Naia Thulin chce na jiné oddělení, aby měla víc času na malou dcerku, případy ale ještě skončí u ní. Jejím dočasným kolegou se stane jistý Mark Hess. Oba vyšetřovatelé jsou uzavřenější povahy, oba prožívají určitá složitá rodičovská/partnerská období, jednají spíše na vlastní pěst. A tvůrci znovu dokazují, že synonymem pro Skandinávii je neskutečně ponurá atmosféra. Jasně, nápady u severského modelu kriminálního žánru mají své limity, nicméně když někdo umí... Tvůrci nás nakonec protáhnou četnými slepými uličkami, udrží konstantní napětí a nabídnou vlastně i uspokojivý závěr. ()

Epizoda 1 (2021) (E01)

Ubita, bez levé ruky, s proraženou lebkou skrze oko, pohozená na dětském hřišti. Na místě činu vyšetřovatelé najdou panáčka z kaštanů, který nese otisk prstu malé Kristine, zavražděné dcery významné dánské političky. Po mrtvé z hřiště zůstal malý syn a spousta otazníků. Respektovaná kriminalistka Naia Thulin chce na jiné oddělení, aby měla víc času na malou dcerku, případ ale ještě skončí u ní. Jejím dočasným kolegou se stane jistý Mark Hess. Oba jsou uzavřenější povahy, oba jednají spíše na vlastní pěst, z čehož evidentně vyplynou potíže a nedorozumění. Nepůsobí tedy nejsehranějším dojmem, ale myslím, že tohle bude zase severská kriminálka, jak ji máme rádi. Sice je to trochu obehraný model (bestiální vraždy, sychravé počasí, depresivní postavy, komunikační „poruchy“), ale když někdo se silnou atmosférou umí… ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

Její tělo se nikdy nenašlo, a ač se pachatel doznal, Hess má v případě Kristine pochybnosti. Možné SPOILERY. Konstantní napětí pokračuje, objevuje se druhá oběť a zase v její blízkosti i panák z kaštanů s otiskem prstu dcery političky Rosy Hartung. Zatímco ta se zaměřuje na restart své politické kariéry, její muž stále silněji pochybuje a věří, že rok pohřešovaná dcera žije. A zatímco první oběti chyběla ruka, druhé chybí končetiny obě. Objevují se anonymní udání na sociálku skrze zanedbávání, případně zneužívání dětí. Oba vyšetřovatelé jsou uzavřenější povahy, oba prožívají určitá složitá rodičovská/partnerská dilemata. A tvůrci znovu dokazují, že synonymem pro Skandinávii je neskutečně ponurá atmosféra. ()

Epizoda 3 (2021) (E03)

Dcera Le stále častěji nechce mluvit se svou matkou, která zase něco nestihla či nesplnila, co slíbila. Anonym upozorňuje na „špatné“ matky, což je zatím jediné pojítko vyšetřovatelů. A ve kterých případech chybovali sociální pracovníci? Evidentně mnohé pramení kdesi v dětství, vrah totiž trestá nezodpovědné matky. Momentálně si vyhlédl třetí oběť, nicméně finále už je krapet přitažené za vlasy, respektive věděl o krocích policie, navíc vše stihl naaranžovat svým specifickým postupem. Uvidíme, co za tím bude. Chování Thulin doma s přítelem nicméně také nepatří mezi nejvěrohodnější. Podzimní kulisa je skvělá. ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

Jasně, nápady u skandinávského modelu kriminálního žánru mají své limity, nicméně neskutečně ponurá atmosféra, protagonisté v čele s dánskou herečkou srbského původu Danicou Curcic a hrozivý ústřední symbol příběhu „pokračují“ na výbornou. Vyšetřovatelé se domnívají, že vrah chce ublížit političce Rose. „Zbytek“ policie si naopak myslí, že je případ u konce, Mark, kterému v hořícím domě zemřela žena a malá dcerka, má jiný názor a dá ho jasně najevo. Ostatně tvůrci diváky důkladně protahují četnými slepými uličkami. A často nahlíží právě na stinné stránky práce kriminalistů. ()

Epizoda 5 (2021) (E05)

Pro šéfa oddělení je případ uzavřený, stačí se jen pochlubit před novináři, nicméně Naia i Mark nezávazně jeden na druhém najdou stopy, které naznačují něco jiného. Rosa si „vzpomene“ na svou osudovou lež z dětství. A divák už ví, od koho tvůrci odváděli pozornost a ukazují na tu snad nejméně podezřelou postavu. S momentem překvapení přesto mohli v tomto případě pracovat o krapet lépe. Na finále se ale těším. ()

Epizoda 6 (2021) (E06)

Bestiální vraždy, sychravé počasí, depresivní postavy (i na straně vyšetřovatelů), komunikační „poruchy“. A ústřední děsivá rekvizita – obyčejný panák z kaštanů. Tvůrci nás protáhli četnými slepými uličkami, udrželi konstantní napětí a máme tu závěr. Tajemný, se silným pozadím a vlastně i uspokojivý. Docela to celé do sebe zapadá, i když v případě vraha bych na opuštěné farmě čekal větší důslednost. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD