Zoo

• angličtina The Zoo
Rodinný / Dráma
Česko, (2022–2024), 210 h 34 min (Minutáž: 56–67 min)

Michaela Pecháčková, Eva Salvatore Burešová, Veronika Freimanová, Marek Taclík, Sabina Laurinová, Jana Švandová, Šimon Bilina, Robert Urban (viac)

V seriálu Zoo jsou hlavními hrdinkami mladá dědička sklářského impéria Sidonie Anna Novotná a chůva v rodině soudce Viktorie „Viki“ Janečková. V hlavních rolích se představí Michaela Pecháčková jako Sidonie a Eva Burešová coby Viki. Tyhle dvě svede dohromady náhoda, láska ke svému povolání, ale i touha jít si za svými vlastními sny. Zatímco Sid místo prestižní školy v Americe uteče za svou láskou a začne, bez vědomí rodičů (které hrají Sabina Laurinová a Marek Taclík) pracovat v zoologické zahradě, Viktorie zase musí vyřešit svůj osobní život a skloubit ho se svou láskou – zpíváním. (TV Prima)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (36)

Zoo (2022)

Zábavnost tohoto seriálu spočívá v tom, že se divák baví naprostou bezradností a imbecilitou scénáristů, takže místo sledování děje (dá-li se to tak vůbec nazvat) je během sledování zaměstnán výsměchem těm největším klišé, se kterými scénáristický tým nestydí vytasit. Divácký zážitek pak umocňuje škodolibé sledování herců, kteří ty absurdní scény musejí s absencí jakéhokoli hereckého talentu zahrát. Režiséři jsou si evidentně vědomi těchto limitů, proto se vyhýbají vypjatým scénám jako čert kříži. Situaci směřující ke konfliktu tak nechají předehrát, udělají střih (aby se vyhnuli nutnosti vytáhnout z herců nějaké emoce) a následuje scéna, která jakoby následuje po konfliktu. Pokud jde o samotný děj, mám pochybnosti, zda duo scénáristů vůbec čte to, co v minulém díle napsal ten druhý. Jen tak si lze vysvětlit, že načaté zápletky vyšumí do ztracena a že v jednom díle si hlavní hrdinka úpěnlivě střeží své utajované soukromí, zatímco v dalším díle jedná tak, jako by nic netajila. Lahůdkou jsou pak ty náhody. Inu, situace, kterou by někdo neměl vidět, trvá asi 2 sekundy. A kdopak nám to v tu chvíli přichází? Ano, ten, kdo to neměl vidět. Tradičním vrcholem tvorby tohoto druhu bývají dialogy. Každý z hrdinů tohoto veledíla, má-li před sebou nějaké dilema (většinou ve vztahu k jiné osobě), musí svůj problém nejdříve rozebrat s celým svým okolím ze všech stran, a pak vyrazit vstříc dalšímu nedorozumění, které bude potřeba zas se všemi kolem rozebrat, než dojde k dalšímu střetnutí. Se všemi přáteli, kolegy a kamarády, musí své dilema samozřejmě rozebrat i protějšek. Ale zase musím přiznat, že jsem docela zvědavý, jak se největší nešťastník seriálu (mladý soudce) vypořádá s tím, co mu naložili. Snoubenku mu obtáhl jeho oblíbený barman, všichni kromě něho vědí, že zpěvačka, kterou píchá, je zároveň jeho chůva, které se svěřuje se svými patáliemi se zpěvačkou. Za debila tak je před svou mámou, nejlepším kámošem i hospodyní. A to zdaleka není všechno. Buď je všechny pozavírá, anebo musí nutně skončit špatně. ()

Cesta do L.A. (2022) (S01E01)

Jestli to pojede v lehké komediální rovině (Burešová a děti, dědička předstírající mezi kydáním hnoje pobyt v Los Angeles, ředitelka zábavně řešící čachry svých zástupců) a bude to mít tak deset dílů, tak by to jako oddechovka mohlo fungovat. Jenže předpokládám, že se asi bude desítky dílů řešit, jak sbalit šéfa soudu, v druhé linii odvrhnutí vlastní bohatou rodinou a dokázání, "jak jsem dobrá" a ve třetí linii se bude typickými novácko - primáckými intrikami řešit ředitelské křeslo... ()

Omluva (2022) (S01E02)

No jo, co s takovým seriálem? Herecký výkony jsou patřičně ochotnické, scény, ze scén, které mají být vážné, se asi papírům od scénáře samy od sebe kroutí rohy, ale na druhou stranu je to takové veselé a vlastně se na to nedívá špatně, naivní herectví Michaely Pecháčkové k té roli parádně sedí. Za povšimnutí v tomto dílu stojí především monumentální atletický výkon zloděje mobilu, ke kterému by sedla jedna známá hláška z Rychlých šípů. ()

Vůně hnoje (2022) (S01E03)

Seriál se kupodivu stále drží odlehčené atmosféry, zápletky a konflikty jsou obrácené spíše do vtipu. Jasně, že nejde o nějaké veledílo, ale pokud to tak vydrží a všechny zápletky si udrží svou komediálnější rovinu, půjde nadále o seriál, který je pro večerní padnutí do gauče a odložení mozku z hlavy neškodně příjemný. ()

Hledá se milenka (2022) (S01E04)

Takže jsme viděli všechny motivy a zápletky z předchozích dílů v mírné obměně. ()

Zázrak zrození (2022) (S01E06) odpad!

Jestli tomu dobře rozumím, tak budeme teď v každém díle řešit konflikty Anči s háďákem (než mezi nimi za 30 dílů začneme řešit něco jiného), milenku jejího otce, vztahy Evy Burešové a laciné intriky ve vedení ZOO, kde Veronice Freimanové ani Davidu Gránskému opravdu nevěřím, že jsou manažeři. Tedy, ne že bych dalším "herečkám" věřil zvěrolékařku, ošetřovatelku žiraf, právničku či tomu nešťastníkovi šéfa soudu...  Nic proti, je to ostatně výplň času při večerní lobotomii, ale z nudy už se to asi nevyhrabe. ()

Mít sestru se hodí (2022) (S01E12)

Tak jsem si zase po pár dílech přestávky dopřál trochu té zábavy pro nenáročné. Pro velmi nenáročné, musím podotknout. Děvče, se kterým se počítá jako s budoucí nejvyšší manažerkou sklářského impéria, si málem vezme nevýhodnou půjčku (naštěstí jí dá dobré rady spolubydlící, která je v exekuci). A dva týpky (z toho jeden je předsedou soudu) strašně zajímá, kdo je ta zpěvačka, která v zapadlém baru zpívá za doprovodu piana omšelé šlágry se škraboškou na obličeji. Škraboška je zřejmě velmi kvalitní, když dotyčný nepozná, že jde o holku, se kterou je ve styku (zatím tedy ne úplném) každý den. ()

První polibek (2022) (S01E13)

Máme tady osvědčený motiv každého moderního "kvalitního" seriálu. Jedna postava chce druhé něco říci, ale vždycky se do toho něco připlete a za celý díl se to nepovede. Vždycky si u toho vzpomenu na Nemocnici na kraji města, kde byly vždy rozsáhlé dialogy, ovšem doktor Blažej se stihl během dvou minut přiznat manželce k nemanželskému dítěti, opustit ji, přijít o auto, přestěhovat se a ještě se objevit u operace. ()

Náhradní otec (2022) (S01E19)

Ale jo, ta zkouška s falešným fotrem bylo příjemné zpestření té nudy, kterou si čas od času dopřeji jako večerní lobotomii. ()

Past na Viky (2022) (S01E20)

Už jsem se nějak smířil s tím, že největší uměleckou atrakcí ve městě je karaoke bar s tajemnou mladou zpěvačkou zpívající ve škrabošce v příšerných aranžích hitovky z minulého století. Ale asi bych nechtěl, abych se někdy u soudu dostal před soudce, který ve zpěvačce nepozná svou au-pairku, zatímco jeho matce (rovněž soudkyni) na to stačí pár sekund. ()

Duet (2022) (S01E30) odpad!

Tak se po několika dílech k tomuto guilty pleasure zase vyjádřím. Největší sexbombou v seriálu, o kterou se perou nápadníci, je Lucie Polišenská, ošetřovatel hadů málem úmyslně a vědomě zabije ženskou z ministerstva, že je celá modrá, zelená a vystrašená, ale ta mu tam přijde druhý den machrovat. Škrobený sucharský soudce plánuje svatbu, ale je současně takový borec, že jde po Burešové. Navzdory své škrobenosti však nikoli po té relativně normální, byť poněkud uštěpačné, nýbrž po její domnělé sestře s růžovými vlasy a kroužkem v nose. Ta se asi bude k jeho image šéfa soudu bude hodit lépe. Tajemná Lady X najednou strašně touží, aby si s ní host zazpíval duet. Syn ředitelky ZOO má s matkou pořád problém, přestože už s ní vlastně žádný problém nemá. A finanční náměstek ze zoologické zahrady snadno rozhodne, kterého pedagoga vyhoděj z univerzity nebo ke komu půjde hygiena a finanční úřad (a to v podstatě hned druhý den). A nezapomene se o tom zmínit před asistentkou, která už ho jednou podrazila. Hlavní hrdinka nadále do všeho strká nos, zejména do haďáka, který se k ní celou dobu chová hnusně (s výjimkou asi 5 sekund někdy v předminulém díle). Nakonec na mě nejcivilněji a nejnormálněji působí poněkud paničkářská snoubenka pana soudce, protože její představitelka docela umí i komickou polohu. ()

Nebezpečné SMS (2022) (S01E32)

SPOJLER: Jestli dokážu dobře vidět dopředu, řekl bych, že toho kultivovaného soudce čeká ještě spousta událostí, které jej přetvoří v rozlíceného zrůdného mstitele. Zatím zjistil, že jeho partnerka si objednala bouchače na jeho potenciální milenku, se kterou ale dosud nic neměl a nejblíž se k ní dostal, když s ní sdílel mikrofon při zpěvu. Partnerku tedy vyhnal. Poté potenciální milenku viděl v objetí jiného, a tak mu došlo, že to s tím bouchačem možná nebyl až tak blbý nápad, a tak zavolal partnerku zpátky. Jenže s tou potenciální milenkou se to vysvětlilo, takže partnerka může v příštím díle očekávat opět vyhazov. V příštích dílech na pana soudce ještě čeká zjištění, že mu partnerka zahnula s jeho oblíbeným barmanem (což byl mimochodem i ten, kdo se to muchloval s potenciální milenkou), navíc zjistí, že jeho potenciální milenka neexistuje a debila z něj dělá sympatická chůva jeho dětí. Aby toho nebylo málo, tak zjistí, že to vědí všichni kromě něho. A aby těch šoků nebylo málo, tak na něho ještě čeká zjištění, že ty dvě ženské se o něho vsadily o milion, proto o něho usilují tak vehementně. Já z toho vidím dvě východiska. Buďto se ten soudce zastřelí, anebo vystřílí všechny kolem sebe. ()

Zpátky do Ameriky (2022) (S01E34) odpad!

To ale byla nuda... Což je asi to nejhorší, co se seriálu, který je záměrně blbost a kde scénárista neví, který seriál zrovna píše a co napsal v minulém díle, může stát. ()

Je to láska, není to láska? (2022) (S01E36)

Jde o druhý typicky debilní novodobý seriál, na který občas kouknu (tím prvním byla kultovní Rodinná pouta). A krásně ukazuje všechny důvody, proč ty seriály za nic nestojí. V minulém díle při záchraně zvířete byla jedinečná příležitost nějak filmařsky ukázat, že Anča má zvířata opravdu ráda (a nejen že o tom furt mluví). A co bylo ukázáno? Nic. Jak ke zvířeti běží a pak už jen to, jak se o tom mluví. V tomto díle další odfláknutost. Anča vejde do té strejdovo špeluňky, tam sedí její máma a vše se prozradí. Místo rozehrání situace, kde by mohli herci ukázat, že třeba i umějí hrát, následuje střih. A po nějaké době se do špeluňky vrátíme a už se to jenom dořešuje. Jak pak nemají být herci učinkující v podobných seriálech všem k smíchu, když jim tvůrci ani neumožní něco zahrát? ()

Nešťastně zamilovaná (2022) (S01E37) odpad!

Takže soudce, jenž se před pár díly pochlubil tím, že má velký postřeh a pohotové myšlení, neboť to jako soudce potřebuje k práci, sice 24 hodin denně myslí na to, kterak škrábnul Alex do krku. Ještě bych pochopil, že ten rolák či toaleťák na krku Wiki při hře s dětmi ho netrkne, ale ten do očí bijící ovázaný šátek už by snad mohl, nebo ne? Rovněž je fascinující, kterak bába Novotná tak lpí na tom, aby hovory se Sid byly přes video... Pata a Mata v zoologické zahradě už ani nekomentuji... ()

Nejtěžší rozhodnutí (2022) (S01E38) odpad!

Nechci do toho scénáristům kecat, ale kam se vypařila ta sázka o milion? A fakt fotr Sid zaplatí studium nějakému vandalovi kvůli tomu, že si to Sid přeje? A fakt se z té scény s bezdomovcem nedalo vytěžit něco vtipnějšího? ()

Nesprávní nápadníci (2022) (S01E39) odpad!

I imbecilita scénáře by měla mít své meze, ovšem tento díl by se mohl ukazovat jako názorná ukázka toho, kterak dementnost veškerých papundeklových seriálů vměstnat do jednoho dílu. Takže jedno děvče narazí u svého vyvoleného na nějakou jeho bývalou spolupracovnici ve spodním prádle. Ta sice ví, že zřejmě vstoupila Haďákova vyvolená, ale jaksi ji nenapadne říci, že je lesba a jenom tam přespává. No, Haďák vidí Sid pak v seriálu jen na 2 sekundy, kdy se po ní vrhá nějakej jinej. Když ho Sid odstrčí, to už je Haďák pryč. Ten jinej se v tom seriálu samozřejmě ocitá jen kvůli této situaci a jeho metoo výpad nemá žádné logické opodstatnění. Druhá slečna ze scénáře absolvuje podobně imbecilní příhody, ale to už se mi rozepisovat nechce, jsem unaven. ()

Někdo musí z kola ven (2022) (S01E43)

Jen v duchaplném novodobém seriálu lze zažít situaci, že půl minuty necháte telefon opuštěn před nesprávnou ženou, a zrovna v tu chvíli přijde důležitý telefonát. A samozřejmě si všichni zúčastnění potřebují nechat radit ve vztahu od nějakého kamaráda. Inu, tyto berličky bezradných scénáristů asi nemá smysl nějak rozebírat. Ovšem že o tom, jaké marketingové texty se pošlou do tiskárny, rozhoduje pomocnice ošetřovatele hadů, to už je vyšší level. Stejně jako to, že veterinářce, která si běžně povídá se zvířaty, se hrošíci neobtěžují zmínit, že po nich lidé házejí kamínky. Ovšem absolutním vítězem scénáristické nesvéprávnosti je pro mě situace, kdy si Anča, která si jindy úzkostlivě střeží, aby nikdo nevěděl, z jaké je rodiny, dá s babičkou dostaveníčko přímo v kavárně uprostřed ZOO. Ještě takový dovětek, bývá zvykem se u takových seriálů smát výkonům mladých herců. Ovšem výkon Jany Švandové dokáže jít i pod tuto úroveň. Je v roli šéfky sklářského impéria důvěryhodná asi stejně jako Ota Sklenčka v roli Ramba. A ty pokusy o emocionální výlevy jsou skutečně pobavující, stejně jako fráze typu "najala jsem si ty nejlepší právníky, takže nemáte šanci", ty už jdou ovšem na hrb scénáristovi. Přesto mi tento seriál, který svou zábavnou roli plní právě v tom, že se člověk směje té celkové impotenci, bude nějakou dobu chybět. ()

Svatba s překvapením (2022) (S02E01)

Na světě je určitě řada ochotných a pomáhajících lidí. Udělejme si rozbor situace. Jedna z hlavních hrdinek seriálu má kamarádku, která chce smířit svého tátu se svou babičkou. Co udělá hlavní hrdinka? Požádá o pomoc svého kamaráda. Ten sice pomoci nedokáže, ale má kamaráda, který to pro rodinu kamarádky kamarádky svého kamaráda udělá a neváhá pro to obětovat obrovské úsilí, pečlivou přípravu a drahocenný čas. Tohle chce buď pořádnou dávku fantazie a nebo brutální dávku tvůrčí imbecility. ()

Odhalené tajemství (2022) (S02E09) odpad!

POZOR, SPOILERY. Takže nějakej zarostlej strejda v dlouhém plášti a s těžkým batohem uteče dvěma supermanům z Afghánistánu, neboť je na 5 sekund zdrží překážející elektrovozidlo. Když jdou dopadnout druhého darebáka, tak ten nasedne na elektrovozidlo na sbírání odpadu, které jede tak 15 km za hodinu, a suverénně jim zdrhne. Ozbrojeného týpka se samozřejmě vydá zadržet čtyřicetikilová Anča. Jo a ten týpek, kterého zadržela a který nemá nic jiného na práci než chodit ve 40 letech po ZOO a střílet z legrace zvířata, ještě nedávno obchodoval s jejím tátou, největším průmyslovým zvířetem široko daleko. No, a Viky už asi podesáté během deseti dílů přijde právě v ony 2 sekundy, kdy by přijít neměla. Ale to bychom důsledky nedorozumění nemohli sledovat dalších 10 dílů. A jako bonus se nám Háďák, který se celou dobu chová k Anče jak hovado, hrozně pohorší, jak mu mohla tak lhát :-D :-D :-D Jsem na rozpacích. Plýtvat nadále drahocenným časem na sledování takového skvostu, byť tak činím z ryzího potěšení ze sledování cizí tvůrčí bezradnosti? Ale připravit se o takovou dávku imbecility? ()