Samuelova pouť

• Lotyšsko Samuel's Travels (viac)
všetky plagáty
Lotyšsko / Belgicko, 2021, 85 min (Alternatívna 81 min)

Sam je cizinec, ztracený v nejodlehlejším koutě východní Evropy, na okraji bájného lesa. Daleko od domova hledá svého biologického otce Lagzdinse. Po menší autonehodě se seznámí s dcerou chovatele prasat jménem Kirke. Pokud chce přežít, musí přehodnotit své priority. Kirkeina pohostinnost je jen zástěrkou k tomu, aby ho zajala a udělala z něj otroka na farmě. Sám, bez znalosti jazyka a nepřetržitě připoután k prasatům se mladík snaží přizpůsobit novému životu a pomalu získává sebedůvěru, která by mohla vést ke svobodě a opravdové lásce. (Cinemax)

kolemjdouc

Ponurá atmosféra - spíš mi to připadlo že to má mít nějaký biblický podtext.V reálném životě by to asi takhle nefungovalo.,Ale nechat tak pěknýho chlapa válet ve hnoji ,to fakt nebylo hezký! :-) ()

Renfield

Samuel hledá otce, Kirke zase zaběhnuté prase, oba ovšem potkávají osud? Samuela bude nutné lehce přesvědčit, ale on tu správnou cestu (nebo přímo pouť) nakonec s pomocí prasečího průvodce jistě najde. Hudba, ale i hlas vypravěče působí jako z filmů Larse von Triera. I z tohoto důvodu jsem měl pocit, že film chce být něčím víc, sdělit nějaký odkaz. V mém případě však zůstalo u bizarního (snad) podobenství, s až nečekaně povedenou kamerou, které vlastně takhle v sobotu o půlnoci svůj účel splnilo. ()

spawnxp

Celkem podivná záležitost... chvílema špičková kamera (rejža dělá reklamy - je to vidět), tý krve je tam taky dost, jakoby celý "lotyšsky" pochmurný, ovšem atmosférou dost podobnej estonskej "Listopad (2017)" je opravdu lepší... ()

darkrobyk

Komedie? Sociální drama je to! A tragédie! I když... Samuel z velkého města hledá otce tam, kde ještě vládne středověk. Setkání s Kirke, která hledá zaběhnuté prase, se mu stane osudným. Pro vidláky je pouze levnou pracovní sílou, a tak je nahý připoután řetězem v prasečáku, čímž je ponížen na úroveň prasat. Protože je ale silný a svalnatý, dělají si na něj zálusk majitelé sousední farmy, jelikož v něm vidí rovněž levnou pracovní sílu. Jenže Kirke a její otec mají ještě jiné záměry, zatímco Samuel přemýšlí, jak utéci. Jméno Kirke odkazuje na bájnou řeckou kouzelnici, která proměnila část Odysseovy posádky v prasata. Postupně tak divák zjišťuje, že jde hlavně o hledání štěstí, lásky a zázemí, tedy domova. Průvodcem Samuela na jeho strastiplné pouti plné překážek je mladé prase, co mu na začátku zkřížilo cestu. Výborný vizuál, některé obrazy jsou krásné. Snímek lze chápat i jako podobenství. Nechci přímo psát, že jde o artový film, ale s běžným divákem se může minout. ()