Pod maskou legendy

(festivalový názov)
  • Česko Mezi dvěma vrcholy (viac)

Svetoznámy horolezec Alex Lowe tragicky zahynul v roku 1999 v lavíne na himalájskej Šiša Pangme. Jeho najlepší priateľ a spolulezec Conrad Anker zázrakom prežil – a potom sa oženil s Alexovou manželkou Jennifer a pomohol jej vychovať troch synov. Keď po 17 rokoch objavia náhodní lezci Alexovo telo, jeho syn Max sa rozhodne natočiť intímny portrét o svojom otcovi a o tom, ako sa rodina vyrovnávala s jeho smrťou. Kým bol v skutočnosti legendárny horolezec v kruhu svojej rodiny? A ako vnímala verejnosť a blízki priatelia nečakaný romantický vzťah medzi jeho manželkou a najlepším priateľom? Jeden z najlepších filmov minulého roka zachytáva okrem iného aj emočne a fyzicky náročný návrat rodiny pod Šiša Pangmu, aby sa s Alexom naposledy rozlúčili. (Hory a mesto)

swenyx

Dokument o horolezci Alexu Lowovi, který umřel v Himálajích v lavině. Jeho kamarád Conrad to ale přežije a po nějakém čase se ožení s jeho ženou a pomáhá jí vychovávat děti. Řekl bych že dokument nemá tolik záběru a místo toho se záměruje na interview a pozůstalými, což mi většinou vadí, ale tady to dost dobře fungovalo a mě se to líbilo. ()

Marze

Castecne rodinna terapie, castecne slzopudny film o osamele familii. Pokus dokumentarne uchopit smrt otce, ktery vedl osobni boj mezi rodinou a jeho vasni pro horolezectvi. Nic tu nepusobi prirozene, ale nastesti neni tenndence k senzacechtivosti. ()

tnp101

Jako ozdravná terapie určená pozůstalým po Alexi Loweovi to asi splnilo svůj účel. Osobně jsem se ale nejednou cítil nepatřičně. Každý máme nějaké těžkosti a to poslední, co bych chtěl, je tahat do toho s sebou náhodné kolemjdoucí, v tomto případě diváky. Nepůsobí to moc jako film, co má člověku něco dát, spíše jej má emočně vyždímat. Některé věci by z mého pohledu měly zůstat v rodinném kruhu a neměly by se dávat takhle na odiv. Už jen z podstaty, že je někdo schopen se v těžkých životních momentech natáčet, to nepůsobí moc dobře. 60% ()