Barbaque

• USA Some Like It Rare

Je docela fajn mít malé řeznictví ve městě ve Francii (točilo se v Le Havru). Manželé Pascalovi jsou docela v pohodě, ale pak začne konkurence řetězců tlačit, militantní vegani prudí jak umějí, takže kšefty jdou od desíti k pěti a začíná to zlobit i mezi manželi. Sofie (Marina Foïs) místo sexu raději kouká na televizní seriály a jednoho dne naštvaný/nadržený Vincent (Fabrice Eboué) jistého obzvláště agresivního vegana praští a zabije, No jo, ale co teď? V černé komedii Fabrice Ebouého je řešení nasnadě. Naporcovat, vykostit a rozprodat. K čemu to ale povede – budou zákazníci nadšeni z nové nezvyklé chuti, nebo policie zjistí, co se vlastně stalo? (Peabody)

ricci.s

-„Ty si mi dal ľudské mäso?“ -„Vegánske. Sú to bylinožravce“. Podarená kanibalská komédia plná vtipných hlášok a krvavých porcovačiek. Funguje humor, funguje gore, funguje chémia medzi hlavnými postavami, ktoré sa rozhodnú zaloviť si na otravných vegetariánov, čo prospeje nie len obchodu, ale aj ich manželstvu. Mne táto „iránska šunka“ chutila. A chutiť by mala aj morbídnejším divákom, ktorí ku spokojnosti nepotrebujú intelektuálne filmové umenie. Škoda len, že tvorcom došli v závere nápady, takže to ukončili až príliš povrchne. ()

darkrobyk

Policista:  „Až ty grázly chytíme, naděláme z nich sekanou!" Není třeba, řeznictví se o ně postará samo. Černohumorná komedie pobaví, i když byla možná zamýšlena i jako společenská satira. Každopádně představa farmy na vegany, co je budete posílat na pastvu a dojit....je stejně zábavná jako jejich lov. Ostatně honu na vegany si divák užije požehnaně. Jeden by nevěřil, jak vtipná může být likvidace bližního. A když ji ještě prostřiháte s vhodně zvolenými záběry zvířat na lovu, pak je o zábavu postaráno. Pravda, film nejspíše ocení cynici, ale to už je věc druhá. Rozhovory o kanibalismu, bohatých, peprné výrazy a výborný výkon představitele Vincenta. A odhodlání někoho sejmout jistě není pro běžného člověka jednoduché. Zdejší obsah si totiž vymýšlí - Vincent nechtěně sejme prvního vegana autem, proto zabít dalšího není pro něj vůbec snadné. Držel jsem jim palce do poslední chvíle, ale asi málo. Jo a íránské vepřové není to samé co irácké, i když obě začínají na i. ()

Morholt

Pokud se vše odehrávalo v rovině řezníci vs. vegani, bylo to v pohodě. Alespoň po nějaký čas. Hláška následovala hlášku, došlo i na porcovací gore a při honu na vegany jsem se od srdce zasmál. Jenže i hlavní devíza filmu časem poněkud vyčichla a to především z důvodu nadužívanosti. A pak se ukázalo, že kromě navážení se do lidských býložravců film nic moc jiného nenabízí. Díky poměrně sporé minutáži to zase tolik nevyniklo, ale i tak bylo těch hlucých míst víc, než by bylo zdrávo. Každopádně i tak se jedná o záýbavnou jednohubku, byť s troškuz promrhaným potenciálem. 60% ()

pornogrind

Velký překvapení. Parádní černohumorná hororová komedie s příchutí lidskýho masa. Tohle se mi trefilo do nálady. Bavil jsem se od začátku do konce. Plno nezapomenutelnejch hlášek. A u scény "Allah akbar" jsem se málem pochcal. U filmu jsem si nemohl nevzpomenout na vynikající "The Green Butchers" z roku 1993 kde šlo taky o lidský maso. K 13.11. 2022 má tenhle kousek 6 pěti hvězdičkovejch hodnocení. Já si myslím, že je to hodně málo. A zaslouží si jich daleko víc. Takže na vážkách mezi 4 a 5 hvězdičkama volím plnou palbu. ()

JASON_X

Íránské vepřové... moc roztomilá zápletka. Jen být tvůrce, přitlačil bych víc na pilu. Když už kanibalská komedie o lovu a "výrobě masa" z veganů, tak pořádně krvavá a ještě víc nekorektní a crazy, tady bylo znát, že monsieur Eboué (scénář, režie i hlavní role) se často krotil a prostřednictvím své filmové postavy i jakoby nesměle moralizoval. A jeho žena našeptávačka, taková francouzská Lady Macbeth, byla sice ukázkově amorální a psychopatická bestie, ale bohužel jenom na papíře, její představitelka se na svou roli příliš nehodila. S typově jinými herci a odvážnějším (šílenějším) scénářem by se dal na takový výživný námět natočit mnohem bizarnější nářez. Ale asi to nebylo úmyslem a i ve své polovičatosti je tahle komedie příjemně morbidní a samozřejmě na hony vzdálena obvyklým středoproudovým komediím. A propos Jeunetovy Delicatessen znáte? ()