Nebývale otevřený dokument Chinaski: Každej ví kulový ukazuje, že na pozadí hudebních úspěchů, vyprodaných koncertů, vydání úspěšných alb a desítek rádiových hitů, byly také deprese, hádky, rozpady přátelství nebo nutnost vyrovnat se se smrtí kapelníka Pavla Grohmana. Režie časosběrného dokumentu, který vznikal pět let, se ujal režisér Pavel Bohoněk. Hlavní aktéři Michal Malátný a František Táborský před divákem nic netají a bez obalu popisují své tehdejší pocity a rozhodnutí. Velký prostor dostali i bývalí členové Petr Rajchert, Adam Stivín, bratři Škochové, Marpo nebo Petr Kužvart. Cenné svědectví přinášejí bývalí a současní manažeři Milan Pešík, Hana Petřinová, Marcel Vyšín z Universal Music nebo Ladislav Vajdička z BrainZone. Kariéru Chinaski reflektují i hudební novinář Jaroslav Špulák, rádio pluggerka Marta Říhová, muzikantští kolegové David Koller a Petr Janda nebo herec Zdeněk Svěrák. (Bioscop)

Luci.ye

První půlka tak jako hezky plyne, člověk se i zasměje. V druhé části přituhuje. Co přesně se mezi klukama stalo vědí jen oni sami. Je normální, že si lidi časem přestanou rozumět. Ale musí spolu komunikovat, aby to pak nedopadlo tak, že dva lidi (Malátný, Táborský) se tváří jako by nic, a zbytek skupiny se zvenčí dozví, že mají padáka. Není divu, že to Michalovi měli za zlé nejen kluci, ale i fanoušci. Mám ráda časosběrné dokumenty a tenhle se za mě dost povedl, ten vývoj skupiny i hudby je zmapován skvěle. Je třeba ocenit, že slovo dostali bývalí členové a každý si tak může udělat svůj obrázek.  Osobně mám stejně nejradši jejich hudbu cca do r. 2007. Do té doby to byly staré dobré Chinaski. ()

rigby

Na tento dokument jsem se obzvlášť těšil. Chinaski jsou mojí srdeční kapelou, znám je ještě jako mladé krásné chlapce, kteří často hrávali v Turnově na Pyrámu (ve filmu rovněž zmíněno), a prorokoval jsem jim slávu při vydání první desky, kterou jsem znal nazpaměť stejně jako druhou a třetí. I poslední. Nicméně tato témata byla kdysi jenom naznačovaná v různých médiích či rozhovorech. Konečně to tedy zaznělo na plno. A je to fakt síla. Ale každej jsme nějakej a vo těch druhých víme vopravdu kulový. ()

Crust

Pro mě kdysi značně neoblíbená kapela přišla v roce 2019 s albem 11, které obsahuje několik překvapivě dobrých písní po producentské i skladatelské stránce. Tento dokument, zabývající se podrobně celou historií skupiny, v podstatě jakoby mimoděk odhaluje, proč se to tehdy povedlo. Nejdéle sloužící členové (nebo ještě pravděpodobněji vydavatelství a management kapely) usilovali o vystoupení ze stínu takové té české majálesové kapely, ideální na Rock For People a transformaci na vyšší úroveň do podoby světově znějící skupiny - jakýchsi českých Coldplay - což se jim nakonec podařilo. To ale obnášelo zároveň vyhození poněkud nedospěle znějící dechové sekce a spolu s ní i rytmické části souboru, k němuž došlo zjevně po dlouhém období dusna, kdy spolu jednotliví členové téměř nekomunikovali a naznačuje, že za změnou nestály jen hudební, ale hlavně osobní spory. Minimálně na poli biografických dokumentů známých českých osobností a interpretů, které často jen kloužou po povrchu a netroufnou si pořádně kousnout do kyselého jablka vlastní minulosti je tento dokument ojedinělý naprostou otevřeností a až brutální upřímností vzpomínajících aktérů. ()

Trageeed

První 2/3 je to skvělý otevřený dokument mapující nejenom kapelu, ale i ducha jedné doby a české hudební scény. Škoda poslední 1/3, kde se z dokumentu stane spíš obhajoba a trochu i reklama jistého produktu... ()

DiableBlanc

Za mě emocí a inspirací nabitých 97 minut! Kapela mě doprovází víceméně od dětství, v "živém přenosu" jsem zažil jak smrt "Hrocha", tak velkou změnu sestavy ...vždycky jsem přemýšlel, co za tím bylo a kde se stala chyba ...i ze svého života vím, že se někdy musí udělat zásadní a těžká věc, která vás posune v životě, i když to znamená přijít o dobré kamarády ...další věcí je, že se znovu poukazuje na to, že v práci i ve vztazích se musí mluvit :) ()

xtraffic

Velmi emotivní záležitost. Velký respekt panu Malátnému za jeho trpělivost a cílevědomost spojenou s velkým klidem. Škoda Hrocha. Kořeny v punku mě překvapily. Hodně obratů a přesto stále fajn kapela, i když 3/4 písní se mi nelíbí. Zbytek ale osobně hraju na kytaru. Musím dat 5*. ()

Kelinej

Skupinová terapie, nebo reklama na novou tvář kapely? Asi bych se jinak na film díval jinak, kdyby jej produkoval nezávislý producent, a ne přímo Chinaski... Ale je natočený pěkně, zpovědi jdou až na dřeň a divák si aspoň uvědomí, že showbyznys jinak vypadá na pódiu či v klipech a jinak v zákulisí... (Mimochodem si vzpomínám, jak ještě v roce 2017, těsně před rozchodem, v show Jana Krause Michal Malátný oceňoval vnitřní alchymii v kapele...) ()

Hidoshito

Nejsmutnější na celém dokumentu a osudu kapely je, že první tři alba Chinaski (ještě s Rajchertem) strčí všechny ty producentsky vymazlené popové sračky "pro Evropu 2", co následovaly, do kapsy.:( Občas se nějaká hitovka urodila (přiblblý Tabáček fakt ne!), ale že bych si ještě někdy pustil a vychutnal celé album, to už se bohužel nikdy nestalo a předpokládám, že ani nestane. Malátný má bezesporu tvůrčí talent, ale jeho problémová osobnost kapelu opakovaně "rozprasila" a nasměrovala do trapných vod české popmusic, kde se docela pěkně zabydlela navzdory všem konfliktům, které ji dlouhodobě provázely. To na dokumentu oceňuji nejvíc, že se podařilo poskládat názory ze všech zainteresovaných stran. ()

Thane

Dve (v zasade) mluvici hlavy. Kapelu mam rad ale presto kolem nich nic cilene nesleduju. Presto jsem se dozvedel malo zajimavych a noych veci. Aspon teda vim proc jsou nektery cedecka tak zoufaly. Filmove nuda k uzoufani. ()