Západ slunce

(festivalový názov)

Studie charakterů a rodinné dynamiky odehrávající se v Acapulcu. Britská rodina je zde na dovolené s mladšími dětmi Colinem (Samuel Bottomley) a Alexou (Albertine Kotting McMillan), až dokud jim do cestování nezasáhne nenadálá nepříjemná událost. Když jeden z příbuzných naruší pevný rodinný řád, vyplynou na povrch překvapivé tenze a konflikty... (mac000)

JitkaCardova

Pasivně agresivní eskapismus chátrajícího bílého muže. Nebýt té obligátní berličky, kterou režisér přisune v samotném závěru, včetně náznaku, že tento stav věcí byl našemu hrdinovi znám již před dovolenou v Acapulcu, takže část diváků po diagnóze sáhne, jako by mohla vysvětlovat jeho chování, fungovalo by to ještě mnohem silněji, a vlastně dokonale, protože rakovina na tom, co je zač, nemění vůbec nic - není to příčina, ale důsledek toho, kým daná postava ve skutečnosti je, je to jen jeden další příznak onoho chátrání, rozpadání se, úniku, neochoty. Tim Roth podává obdivuhodný výkon a z jeho Neila, muže, jehož tu tak obeznale ztělesnil, mimo jiné nad slunce jasněji vyzařuje, že ani na vteřinu nejedná, jako by měl smrt na jazyku, ale jako by mu bylo naprosto jedno, jestli před sebou má pět dní nebo dvacet let. Parádní a velice vzácná studie tohoto fenoménu generace našich otců. *~ ()

Slarque

Londýnská rodina opouští dovolenkový resort v Acapulcu kvůli rodinné tragédii. Jenže Tim Roth se rozhodne zůstat. Když se ho někdo na něco zeptá, sedí a ani nemukne. A stejně málo s divákem komunikuje film. Díky tomu přijde překvapení, když se ukáže, co vlastně byla tahle rodina zač. Jenže další podobný pokus už filmu nevyjde. Tim Roth to sice v pohodě utáhne svým charismatem, ale v závěru se ukáže, že je to celé stejné klišé jako samotný název. ()

lineker

Velmi se to ve vás přelevá. Emoce, snaha o pochopení, uchopení filmu. Stačíte postupně nenávidět snad všechny postavy. A premisa toho všeho je vám poskytnuta v samém závěru, i když se nenápadně line celým příběhem. Franco bude míť zřejmě nějaké severoevropské kořeny, protože tohle drama mělo zpracovaním přesně takový odér. ()

xxmurphyxx

Prdele. Tri je málo, štyri trochu viac. Prdele. Musím si to nechať uležať v hlave, zatiaľ nechávam kurva silnú trojku. Film tak nejak začne niekde a tak nejak nikde ne/skončí. Je to ako pár dňoví výsek zo života zaloveného maníka, ktorému z určitého dôvodu zajebalo v bedni a svoju situáciu sa rozhodol riešiť stoickým kľudom. Človek sa niečo málo dozvie na samotnom konci, inak je po celý čas nechaný v nevedomosti, čo má svoje čaro a preto dôrazne odporúčam nespraviť kokotinu ako ja a nečítať dopredu recenzie niektorých chujov, ktorí vytrepú vo co tady go. Trailer je za mňa tiež trochu nešťastný, navodzuje pocit, že sa bude jednať o slow burn, pomalé tempo s krvavým koncom, čo je tak blízko k pravde asi ako ja k vyhláseniu za svätého. Film je kurva pomalý, niečo málo, ale fakt že málo sa tam zomelie, ale inak je to tak, ako som už vyššie spomenul, nejako to začne a nejako to ne/skončí. Netreba tu čakať žiadnu katarziu. Ale osobne s tým nemám problém. Osobne mi to pomalé meditatívne tempo sedelo a viac krát som sa počas filmu zamyslel nad určitými vecami, ktoré nejdem rozpisovať nech nespoilujem. K výkonom hercov asi iba toľko, že sú minimalistické, strohé, top notch profesionálne a bavilo ma ich sledovať.  Filmu prospieva aj dobre zvolené dĺžka. Za mňa spokojnosť. Film je rozhodne veľmi kvalitný, len nie je pre každého. ()

Aljak

Vcelku podivný film, hoci podľa popisu to znelo dosť zaujímavo. No ten flegmatizmus Neila, ktorý sa vliekol takmer celým filmom, mi skôr pripomínala grécku kinematografiu - tam sa zvyknú postavy správať v podobnom duchu. Dej bol pomerne nevyspytateľný a drsný, ale to podanie bolo rovnaké ako Neil - bezduché a nekompromisné. Vidím, podľa hodnotení, že ľuďom sa to páčilo, ale mne až tak nie. Chýbali mi v tom emócie, racionalizmus, proste niečo ľudské. Neilova "chladná hlava" mi išla skôr na nervy. ()