Kapitán Volkonogov uprchl

(festivalový názov)
  • Rusko Kapitan Volkonogov bežal (viac)

Leningrad, 1938. Stalinistická mašinerie jede na plné obrátky, vyhledává domnělé nepřátele státu a popravuje nevinné. Jedním z exekutorů je i respektovaný kapitán Volkonogov, muž, který si ale jednoho dne uvědomí ohavnost systému, jehož součástí se stal. V náhlém popudu se rozhodne vyhledat pozůstalé obětí a prosit o odpuštění i za cenu toho, že bude brzy umlčen. Mohou se i kati dostat do nebe? Svižný thriller, ozvláštněný prvky hororu, hledá záchvěvy lidského svědomí pod pokličkou ideologie, která dělá z lidí mrtvoly ještě dřív, než skutečně zemřou. Snímek z benátské soutěže umocňuje přesvědčivý výkon Jurije Borisova, mrazivý humor i příklon k tradici ruského absurdního umění. (MFF Karlovy Vary)

warrenur

Mimoriadne depresivny a "hnusny" film, z ktoreho kazdemu vnimavemu, ci citlivejsiemu divakovi bude "nevolno". Ked si predstavite, ze mnohi tej doktrine a vymyvaniu mozgu podliehaju i v sucasnosti, a tiez, ze maju mnohi volne ruky, aby mohli zverstva vykonavat beztrestne, pravom sa musite obavat tych "barbarov'. "Preto ich vaznime a popravujeme...prave dnes tomu predchadzame"...odporne. "Mucili ste ho lepsie ako fasisti?!" Rozhodne nepozerajte, ak ste emocnejsi typ, ci nedajboze s utlocitnou osobkou. Film ako taky je vsak len priemer. Obratenie a cesta k vykupeniu sa da vykreslit aj inak. ()

agassi68

Dlho mi trvalo sa prinútiť pozerať hocijaký ruský film po februári 2022. Tento sa stal výnimkou a musím povedať, že je to napriek krutosti, depresívnosti a až absurdnosti totalitnej mašinérie tých čias , úplne presné vyjadrenie toho, čo sa stane z ľudí, keď stratia dušu.. ()

Rockerman

Příliš pozdě došlo kapitánovi "Vlčí noze", že ty specifické metody, které uplatňovali na údajných nepřátelích lidu, teroristech či špiónech byly jen mučením nevinných lidí, které zločinecká komunistická mašinérie vyžadovala. Velmi se pak diví, že pozůstalí mu nechtějí odpustit ani když je o to prosí. Vynikající sonda do ruské mentality a duše, která mnohé vysvětluje i v kontextu na současnost. ()

darjeeling

Působivý ruský thriller s mrazivou a depresivní atmosférou, který ukazuje, jak daleko může dojít totalitní režim. V odporném a temném systému zde naději představuje mladý rudoarmějec, který hledá odpuštění za své činy v armádě. Příběhu, který už je sám o sobě poutavý, pomáhá i skvěle zvládnutá režie, jež příběh pozvedá ještě výše a divák má po konci filmu před sebou mnoho otázek a podnětů k zamyšlení. Skvělé herecké obsazení a povedená hudba. 8/10 (KVIFF 2022)  https://www.youtube.com/watch?v=TYnmFVTFT3E&ab_channel=ComradePhantasm ()

rivah

Drsný, drastický obraz Stalinových čistek z pohledu jednotky vojenské policie, která v Leningradě 1938 chytá označené lidi, vynucuje z nich doznání a dodává katovi. Volkonogov se vzbouří...Jeho konfrontace s pozůstalými a omluva vzbuzují protichůdné reakce, jiné než čekal...Obludný obraz obludného systému, který se tváří jako thriller či dokonce horor, ale přesto znamená něco jiného. Záslužný film. ()

JJezek

Autoři se nedokázali rozhodnout, jestli chtějí udělat nadčasovou alegorii stalinismu (velké čístky), nebo příběh, který se odehrává v roce 1938. Vyšlo jak vyšlo. ()

xxmurphyxx

Dve hodiny tej najtvrdšej depresie, pocitu totálnej bezmocnosti a krehkosti bytia, kde život človeka závisí od každej vyslovenej vety, pohľadu, či kývnutia hlavou. Mrazivé vykreslenie dystopickej spoločnosti fungujúcej na princípe strachu a zotrvačnosti v reáliách, ktoré dávajú človeku spomenúť na herné pecky ako Half Life 2, či Dishonored. Film špinavý a surový, miestami naozaj ťažký na pozeranie s jednou scénou pri ktorej musí zovrieť hrdlo aj tomu najväčšiemu duševnému bezdomovcovi, no o to viac potrebný v dnešnej dobe neoliberálneho fašizmu. Film Ruský. Kto zahodí predsudky, bude kráľovsky odmenený. Po každej stránke špičkovo zvládnutá vec. ()

cinemafil

30.léta  SSSR  KGB provádí čistky ve vlastních řadách. Kpt. Volkonogov   zdrhne a  má vidění, že bez odpuštění pozůstalých obětí se dostane do pekla.  Tak začíná jeho anabáze  Petrohradem. Když už to vypadá beznadějně,  odpuštění najde a může  jít směle na smrt.  Film má spád,  jednoduché alegorie, ale  dá se na to dívat.  Najít odpuštění vlastních vin  je to nejtězší.. 3*** ()

vinducha

Při sledování tohoto snímku jsem si okamžitě vzpoměl na starší film Čekist , přesně to co tam prováděli po revoluci r. 1917 , to tam prováděli následně i ve 30. letech . Pak mi bude někdo povídat , že jsou normální . Ale vysvětlení na to proč dělají takováto zvěrstva , to si oni vždycky najdou a odůvodní . Jinak film tedy napínák jako sudokopyník. ()

MiMax

Remeselnícky a celkovo je tento film kvalitne odvedená autorská práca. Dejovo je tu miestami cítiť vplyv „zatiahnutej staršej/nudnej ruskej kinematografie“, dialógy, len pre hlboko/široko mysliacich...hm.., zmysel príbehu tiež. Možno úmyselne je hlavná postava vykreslená „bezpohlavne“ tak, že sa k nej nedá vytvoriť ani kladný, ani záporný postoj čo mi príde celkom logické, nakoľko sa jedná o príbeh primitívneho sociopata, ktorý utečie keď zistí, že je odsúdení na likvidáciu, no a nakoľko nie je o nič chytrejší, ako „banda netvorov“ ktorej slepo slúžil, skúša si zabezpečiť aspoň „alibi“ na posmrtný život. Rozumiem chválospevom na bezpochyby a dobrý herecky výkon Jurija Borisova, ale podľa mňa veľkým ťahúňom celého filmu, je výkon a linka s Timofejom Tribuncevom. Film sa pomerne dobre snaží zachytiť „zrúdnosť“ tej doby, no napriek tomu na konci som mal pocit, že mu niečo chyba (napätie, lepší jasnejší príbeh, intriga, alebo širší rozmer aby viac oslovil). Napriek tomu si myslím, že by malo vznikať viac takýchto filmov, absurdita tej doby a vlád šialencov, na oboch stranách starého kontinentu, nepriniesla nič dobrého a viedla len ku katastrofe a to by sa malo pripomínať... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD