Cenzorka

• Česko 107 matek

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese - v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojim prvým dieťaťom. Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú benevolentné sestry a dozorkyne. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci. (Filmtopia)

blondboss

Že tento snímok získal množstvo ocenení mi vôbec nepríde prekvapivé. Jedná sa o prudko reálnu a chladnokrvne natočenú drámu, ktorá je navyše napoly zrežírovaná dokumentárnym spôsobom, takže o autenticitu nie je núdza. A na to, že tam hralo množstvo nehercov, som osobne dosť prekvapený. Odkaz silný, príbeh jemne kostrbatý, ale zaujímavý, a k tomu všetkému reálie ukrajinskej väznice a dojemný koniec. Proste tento snímok sa Kerekesovi vydaril, a to nehovorím len kvôli súdržnosti s ukrajinským ľudom v súčasných ťažkých časoch. 75 % ()

heger

Keď sa Ulrich Seidl stane na staré kolená sentimentálny... (P.S. Ktorý *** vymyslel ten plagát? Vyzerá ako reklama na lacný erotický časopis z 90-tych rokov) ()

Saxos

Vše zazní jasně. "Lituješ?" - "Ne, nelituji. A kdyby bylo možné, udělám to znovu." A my vás máme litovat? Jen proto, že se vám korupčním zázrakem povedlo v base otěhotnět. Nebo těsně před trestem. Jo, úlevy jsou úlevy. Slza v oku prostě nebyla. Basy postsovětských republik jsou stejně, jako rusácké, plné kojících Nataš, které mají svého Sergeje taky v base, nebo na krchově s jejím nožem v zádech. Zbytek děcek po pasťácích, kde čekají na poslední přírůstek. Tam dostanou správnou výchovu, aby kolečko, děcák - basa, mohlo pokračovat. Natáši se zase těší, že se dostanou ven a příležitostně vezmou tyč a rozmašírujou další z milenek svého starého. Závěr: nedoporučuji - ani film, ani dokument. ()

Ovecka_Saki

Dlouhé, nudné, zbytečné. Ani nevím, za co přesně dávám tu jednu hvězdu, protože mi ty matky přišly ubohé a já si ani neumím představit, co za člověka by je litoval. ()

PTuranyi

Príbehy žien, ktoré spája prostredie ženského väzenia, v ktorom sú väčšinou matky s deťmi. Hlavné protagonistky však rozdeľuje ich postavenie. Iryna je dozorkyňa a Lesya je väzenkyňa Dni vo väzení sú monotónne, jediným svetlým bodom pre Lesyu je možnosť byť so synom aspoň pár hodín denne. Táto doba sa však kráti a hrozí že jej syn skončí v detskom domove. Iryna je naopak osamelá bezdetná žena a stará sa o kontrolu pošty a psychologickú prácu so zverenkyňami. Film zachytáva emocionálne vypäté situácie. Herečky však hrajú skôr apatické postavy a film v niektorých častiach skôr pripomína dokument a hoci emócie presakujú, celok pôsobí odťažito. 70% ()

ElessarSand

Režisér filmu Peter Kerekes bol zameraný na dokumentárnu tvorbu, no pri práci s novým projektom s témou na cenzúru (ku ktorej sa dostal vtipnou príhodou na letisku - vyggoglite si to, zasmejete sa) ho doviedol až k materskej, ženskej väznici na Ukrajine, kde spoznal cenzorku, ktorá kontrolovala korešpondenciu. A na tom mieste sa rozhodol urobiť príbeh o týchto ženách... až nakoniec vznikol z toho hraný film. Dúfam, že aj nabudúce sa pustí radšej do hraného filmu. Jeho záujem o danú tému vie prísť príbehu na krásne detaily, ktoré je vidno aj v tomto snímku. Konečne má Slovensko byť na čo hrdé vo svojej kinematografii, vskutku náš najlepší film roku 2021! ()