Štyria tankisti a pes

• Československo Čtyři z tanku a pes (viac)
Poľsko, (1966–1970), 18 h 58 min (Minutáž: 42–66 min)

Predloha:

Janusz Przymanowski (kniha)

Włodzimierz Press, Tadeusz Fijewski, Janusz Gajos, Wiesław Gołas, Franciszek Pieczka, Malgorzata Niemirska, Pola Raksa, Roman Wilhelmi, Szarik (viac)

Polský televizní seriál Čtyři z tanku a pes překonal všechny rekordy ve sledovanosti. Humorným způsobem přibližuje příběhy čtyř vojáků a psa Šarika. Při své dlouhé cestě za osvobozením Polska se dostanou až do Berlína. Nastávají situace plné bojových scén, ale i humorných příběhů. Jako vítězové se varcejí do hlavního města Slezska - Katovic. Seriál ukazuje kontrasty mezi romantikou a skutečností, nebezpečím vojenského života, a proto je stále tak oblíbeným. (Řitka video)

kekebreke

V současné době pro dnešní mládež pravděpodobně nepoživatelný seriál, což je škoda. Jsem sice staršího data, válku jsem však nezažil (bůhzaplať), ale seriál jsem svého času v mládí sledoval a rád si na něj vzpomenu. Byla to poctivá filmařská práce, bez efektů, fantasmagorií, komerce a lehce úsměvným způsobem přibližovala divákům krušné časy, které byly s válkou spjaty. V člověku příběhy čtyř tankistů a Šarika navozují atmosféru jak příjemné zábavy, tak i takové té národní hrdosti a úcty k těm, kteří museli bojovat za naši budoucnost i za naši suverenitu. V seriálu lze sledovat kontrast mezi ničící silou války a čistým přátelstvím, důvěrou a lidskou soudržností. Vše dokreslují dějové linie jednotlivých dílů, které dovedou člověka pobavit i dnes a nemusí to být zrovna fajnšmekr a konzument válečných snímků. ()

killer1992

Druhá světová válka byla prča. Pokud se chce člověk zasmát, užít si spoustu legrandy a poznat pár príma kamarádů, tak východní fronta byla tím nejlepším místem. Tedy alespoň dle tohoto seriálu. Ale teď vážně- jako kluk jsem ten seriál měl docela rád, dnes už to na mě působí o něco směšněji, nicméně určité kouzlo to stále má. ()

ferika

Ja som este nevidel film z cias vojny, ktory by mal taky nulovy propagandisticky naboj, ako tento serial. V tychto dnoch som si ho pozrel cely v originali - "propagandy tovarisci net!". Sympaticki herci,minimalne drasticke sceny, nasilie len naznacene - paradny serial vhodny aj pre najmladsie publikum. A ziadne pocitacove triky, realne sceny natocene v realnych podmienkach s pomocou polskej armady. Pri dnesnych americkych srackach prespikovanych potokmi krvi, bombastickymi exploziami, zvastami o patriotizme a takzvanej demokracii - neviem, s cim porovnavaju uroven propagandy niektori "hodnotitelia", ale ked si zapnem satelit, tak tvrda protivychodna a protiruska propaganda sa na mna priamo vali. Vidno, ze kazdodenne masirovanie americkymi srackami zanechava stopy. A to nehovorim len za seba - moj stryko isiel bojovat proti Rusom ako bratislavsky Nemec. Isiel tam z lasky k Hitlerovi ako dobrovolnik SS. A vratil sa skoro ako stopercentny rusomil. Potom, co ho v americkej zone po navrate zavreli do basy, nechali v spine vyhladovat, zarast a zavsivaviet - potom ho noviny v takomto stave uverejnili na titulkach s textom, ze takto zaobchadzaju Rusi so svojimi zajatcami! Tak, na koho strane je propaganda? Aj amici natocili debilne komedie o vojne a tuna to asi nikoho netankuje ? Mala chybicka v jednom z prvych dielov - pri prejazde dedinou na strechach domov televizne anteny. ()

StarFsh

Druhá séria je už dosť odfláknutá, čo sa týka výpravy. T-34 sa už ani moc nesnažia maskovať na nemecké tanky, Wehrmacht používa aj BRDM1 z roku 1957 a vrcholom sú AK-47, ktoré sa tu tiež objavili. ()

T.E.Elf

Pět hvězdiček za nostalgii a dvě hvězdičky za Polu Raksu a Malgorzatu Niemirskou. Mínus za zpracování námětu, mínus jedna za propagandu, mínus 4 za herecké provedení těch čtyř. Zkoušel jsem tři díly a měl jsem měl problém je dokoukat. O oživení některých vzpomínek na klukovská léta by se fakt člověk neměl pokoušet. ()

OtokPag

Jako dítě jsem to miloval... 🇵🇱Janek a Šarik, Grigorij, Gustík, Jaroš... Raději neřeším scénář a dialogy, to nejde 😂.  Komoušská propaganda z toho přímo stříká. Přesto jde o zajímavou a svým způsobem poučnou podívanou. Teď s odstupem času vidím věci, které jsem díky neznalosti historických souvislostí neměl možnost posoudit. ()