Válka obrazů

(TV film)
  • Nemecko Krieg der Bilder - Der Kalte Krieg in Kindercomics und Zeichentrickfilmen (viac)
Nemecko / Francúzsko / Česko, 2019, 52 min

Réžia:

Joël Farges

Francouzsko-německo-český dokument o ideologické válce o dětské duše. V době studené války používaly obě strany ideologické zbraně. K nim patřila i výroba a kontrola dětských filmů, knih a komiksů. Na Západě sílilo Disneyho impérium, posílené možnostmi Marshallova plánu. Francouzi tehdy vnímali vpád a úspěch Myšáka Mickeyho a dalších amerických figurek jako útok na svou kulturu, ale děti Disneyho produkci milovaly. Sovětský svaz ji odsuzoval jako imperialistickou, ale tamní studia Disneyho s chutí napodobovala. Disney se do studené války osobně zapojil a udával své spolupracovníky jako komunisty. I v nově vzniklém Východním Německu řídili dětskou kulturu ideologové. Přišli s vlastním konceptem obrázkových seriálů, které se podobaly americký komiksům, ale propagovaly socialismus nebo odsuzovaly Západní Německo. Československo se tehdy převážně vydalo jinou cestou – vedle ideologických produktů tu vznikaly světově proslulé animované filmy a vycházely drahé dětské knihy. Obojí bylo výnosným exportem na Západ a zároveň argumentem, že socialismus tvoří pro děti umění, zatímco Západ jen komerční brak. Oba trendy ovlivnily celé poválečné generace. Archivní dokument Joela Fargese a Terezy Brdečkové vznikal jako trojstranný pandemický projekt „na dálku“. (Česká televize)

ostravak30

Schválně jsem se díval na přehled animovaných filmů velkých zemí Evropy od 50. let do roku 1990. A krom asi nejznámější série Asterix a Obelix moc evropské země neměly čím konkurovat. Nikoho slavného ani extra zábavného na svět nepřivedly. Takže není divu, že Československo a naše tvorba, včetně zmíněného Jiřího Trnky byly na světové úrovni a jako jedna z mála zemí jsme byly schopni Americké produkci konkurovat. Přeci jen Krteček je nadnárodní, malé děti jsou všude stejné. A dokument správně připomíná, že nejen Sovětský svaz, ale i USA měli svou propagandu. Nezáleží na tom, zda žijete v komunismu, vládne car, císař, nacisti či převládá kapitalismus. Propaganda funguje ve všech státních zřízeních a nejlepší je tahat ji přes děti, tak to bylo je a bude. Nicméně jsem se z dokumentu dozvěděl spousty nových věcí. Jedna z těch, která mě překvapila o které bych chtěl vědět něco víc jen francouzská komunistická strana. Dosud jsem netušil, že ve Francii měla šanci nějaká taková vzniknout. ()