Umieranie za dlhého dňa

• Československo Dlhý deň umierania (viac)

John, Cliff, Tom. Tři muži, tři angličtí výsadkáři. Všichni skvěle vyškoleni pro záškodnickou činnost. Všichni umějí správně zabíjet, klást miny, vyhazovat mosty, střílet samopalem i pistolí. Ale v tuto chvíli jim nic z toho není moc platné. Jsou odříznuti od své jednotky, uvízli v jakémsi podivném bezčasí, v neznámé krajině, bez spojení, bez velení. Už čtrnáct hodin čekají v polorozbořeném, opuštěném statku na svého seržanta, který odešel na průzkum, a je čím dál jasnější, že se dříve nebo později budou muset sami rozhodnout, co dál... (oficiálny text distribútora)

Han22

Půjdu proti proudu, protože mě tohle nestrhlo. Trojice vojáků se za války poflakuje v rozpadlém stavení a pak se vydávají i s německým zajatcem na pochod k vlastním. Ano je to špinavé, plné vnitřních monologů, ke konci patřičně brutální a nesmyslné jako celá válka. Dalo by se říct i realistické, ale problém je, že realistického nerovná se zábavné. Chybí tu jakýkoliv cíl, díky televizní kameře a ošuntělé výpravě to vypadá lacině, nikdo tu nehraje a ty více či méně vygumované stroje na zabíjení moc sympatií nevzbuzují. A především já si od válečného filmu představuju trošku něco jiného. SPOILER navíc to zase skončí totálně špatně a ještě v úplně nesmyslné konci, kdy trojici rozstřílí nejspíše vlastní vojáci. 3* a ani o chlup víc. ()

zdenny

Psychologický film z období 2. světové války, který se mi v mládí zdál lepší. Tu hutnou atmosféru jsem v něm dnes nenašel. Nejvíce mě dostalo to tahání sirek. Vždyt přece po vyhodnocení tahání, když jsem překvapen výsledkem, to s kolegy zpětně proberu - kdo jak hlasoval. Jenže Američani jsou gentlemani a tajné hlasování je pro ně svaté. A na to ten Němec vsázel. ()

Rob Roy

Scénář mi místy připadal dost hloupý a nepropracovaný/nepravděpodobný a hrozně mě to bilo do očí ( proč toho Němce nezabili - proč se vzdával, když je potom chtěl zabít? - co to hlasování, které nakonec nemělo žádný význam - tahat s sebou Němce na nepřátelském území, kde je může prozradit - a hlavně - to neznali nějaké to heslo? Když to jsou výsadkáři, kteří operují na nepřátelském území, tak jak jinak by se měli vracet? To mi přišlo opravdu nelogické. Vnitřní monology nebyly špatné, ale geniálními bych je nenazval ani náhodou ( většinou se omezovaly jen na komentování toho, co právě postavy dělají ). Navíc jsem nějak nedokázal s postavami nějak sympatizovat. Závěr by na mě mnohem více zapůsobil, kdybych si nekladl takovéhle otázky. Takže tak 3,5 hvězdičky, ale pro jistotu se na to podívám ještě jednou. ()

Gilmour93

Prchavé šero poskvrněné mysli, nad kterou monstrum válka přebrala kontrolu, aby mezi automatismy tahala za nitky emocí a intelektu. Nastává další dlouhý den, v jehož drtivé většině se nic neděje, ale garantuji vám, že na to, co se stane do jeho sklonku, byste ráno ani nepomysleli.. Nedostatky v logice bych tomu nevyčítal, ve válečném běsnění je jich plno. Nečekal jsem, že bude Hemmings v roli takového charakteru tak dobrý.. ()

crha

Je opravdu k nevíře, jak se dá za málo pěněz natočit tolik muziky. Vše tady působí strašně realisticky a dobrým způsobem se seznámíte s jednotlivými charaktery. Tenhle film je prostě úplně jiný, než ostatní válečné filmy. Měl jsem tu pocit asi jako kdybych četl knihu. Divné srovnání, ale při normálním filmu mi nepřijde, že vím tolik o každé konkrétní postavě. ()

• Britští výsadkáři ve filmu používají samopal Sten Mk III. (Privatejoker)
  • Ve scéně, kde se John (David Hemmings) plíží za německým výsadkářem, si lze na opasku německého výsadkáře povšimnout sumek k pušce Mauser, přestože je vybaven samopalem MP 40, do kterého byly puškové náboje nepoužitelné. (Privatejoker)