Salamander

• Česko Salamandr (viac)

Salamandr je krycí jméno bohatého průmyslníka, který zasahuje, aby zabránil fašistickému spiknutí v Itálii. Při objasňování série vražd se totiž Franco Nero dostává až do nejvyšších kruhů… (oficiálny text distribútora)

mac000

Scénář k filmu napsal Robert Katz (27.6.1933 – 20. 10 2010), americký spisovatel (mj. Smrt v Římě, podle níž napsal scénář k stejnojmennému filmu, uvedenému 1974 na MFF v Karlových varech a následně v distribuci a v TV) a scénárista (scénář či dialogy k 11 filmům, mj. Přejezd Kasandra, 1976, Kůže, 1981, či Případ Moro, 1986). R.Katz není v ČSFD (nezaměňovat se scénáristou a režisérem stejného jména, jehož tvorba však spadá do období po r. 2000) ()

tatopulos

Filmu chybí atmosféra spiknutí, paranoie (kdy nevíte, co je jen úzkost z nereálného a co strach z reálného). Chabá a téměř nepřítomná charakteristika postav. Dále je zde málo napětí, jestliže jde o politický thriller. Salamandr místy připomíná "silný příběh"- kterak jsem ukradl tátovi auto. Představitel generála Leporela (Eli Wallach) je nechtěně směšný a připomíná ošklivého "hrdinu" z Hodný, zlý a ošklivý. Kdyby to byl alespoň spaghetti thriller:-) Drsné asi jako Policejní akademie. Oportunistický obchodník Anthony Quinn je velké plus filmu a jako jediný působil věrohodně, jeho pěkná myšlenka- "probuď v sobě nenávist, je to nejlepší stimul na světě" se v zápětí rozplynula v trapném závěru. Nero byl tak vzdálený ve svém herectví, patrně to měl být romantický bojovník, něco jako hrdina z mayovek, ale tak nějak nebyl na svém místě. Franco Nero vším proplouvá více-méně bez problémů, nabízí se otázka, proč Leporela nezastřelil, když mu bylo dovoleno dostat se až k němu ? Jak má podle mě vypadat politický thriller ? Například jako v Atentátu v Paříži- kdy nevíte, co se stane, prodejnost mocenských elit, jejich záludnost, kdy se za krásnou tváří skrývá zločinec. Další skvělé politické thrillery- Pohled společnosti Parallax, Tři muži na zabití, "Z", seriál Chobotnice , 100 dní v Palermu, Mám strach, Operacion Ogro, Subbura, Vlčí smečka, Carlos, Sicilská spojka ()

Pitryx

Politická konverzačka. Nebýt jedné dvou akcí, tak usnete. Proč jsem na to kdysi pradávno šel do kina, nevím. Aha, kvůli chirurgovi. No jo. A také jen jemu dávám velké plus. Bohužel, ani hvězdné herecké obsazení nezachránilo plytký scénář, bohatý snad jen myšlenkou boje proti fašizmu. ()

subic

Tak se podívej, kdo všechno v tom hrál. Franco Nero a Anthony Quinn jako spojenci, s nimi Martin Balsam, proti nim Eli Wallach a Christopher Lee. Ten jediný hrál v bondovce padoucha, ale klidně ho mohli hrát všichni. A pak tu má takovou čučku Paul L. Smith (velmi podobný na Buda Spencera) jako úchylný sadomasochistický doktor. No jo ale co dál doktore? Kdyby to ještě trochu rozvinuli, mohl z toho být zajímavý 2dílný televizní film. Je to sice koukatelné, ale takové jalové, napětí a emoce 0. ()

ostravak30

Itálie je země v níž se fašismus vyvinul. Není tak náhoda, že právě tato jižní krajina se tak rychle a snadno přidala na stranu nacistického Německa. Viděl jsem pár dokumentů v nichž mluvili bývalí fašisté a řada z nich dodnes věří myšlenkám, které tehdy hlásali. A jak můžeme vidět, boj Matucciho je skoro marný. Obsazení je nadstandartní a to zvyšuje kvalitu celého filmu, jehož tempo je ale velmi pomalé a nejde o žádné zběsilé napětí. ()

DooFooS

Celý film stojí na hutné a skličující atmosféře a naopak padá spolu s klíčovými okamžiky, které se až na samotný závěr, odehrávají bokem. Souhlasím s názorem, že se z tohoto filmu dalo vydolovat víc, nicméně pro nadčasový námět se jedná o výjimečný snímek. ()

PTuranyi

Dobrý špionážno-kriminálny thriller s dobrou produkciou a atmosférou typickou pre talianske kriminálky 80-tych rokov. Žiaľ väčšinu napätia už zožral čas a naivná romantická linka so špiónkou Lili. Príbeh konšpirácie prostredníctvom, ktorej sa snažia fašisti opäť dostať k moci v Taliansku však má silného ťahúňa v podobe Franca Nera. Okrem neho je tu však množstvo známych hereckých tvárí ako Anthony Quinn, Claudia Cardinale, Christopher Lee či Eli Wallach a Martin Balsam, ktorí až takí presvedčivý nie sú. Ich postavy nie sú napísané veľmi uveriteľne, takže napríklad generál Leporello a princ Baldasar sa pri odhalení stále tvária akoby im to ešte nedošlo a podnikateľ Bruno Manzini, ktorý ťahá za všetky nitky vyzerá skôr ako slovenský mafián na dôchodku. Celkovo sa tak nádejný príbeh skôr motá ako zamotáva a záverečné rozuzlenie je skôr elitným večierkom ako strhujúcou akciou aj keď zopár slušných akčných scén sa tu vyskytne. 70% ()

JimWalker007

V dobe vzniku to bol napínavý a drsný film. Postavu des budiaceho chirurga hral Paul L. Smith, ktorý sa podobal na Buda Spencera a neraz hral aj podobné role v komédiách. Čas snímke ubral na pôsobivosti, ale to nemení dojem z prvého zhliadnutia. Charizma Anthonyho Quinna má stále rovnakú silu. ()

pájap

Super.vsimli jste si ,jak skvělé byly za komunistů dabingy???jestli to bylo tím,že jich nedělali tolik nebo uměním herců, nechám na vás ()

andy60

Dost nezáživně natočené, navíc Franco Nero byl i přes své modré oči mírně řečeno nepřesvědčivý (je zajímavé, že si nevybavuji jediný nadprůměrný film s tímhle hercem). Další výtku bych měl k režii. Tam, kde se mělo jednat, se stále jenom mluví a to mě po čase uspávalo. ()