Jak se stát tyranem

• USA How to Become a Tyrant
USA, 2021, 2 h 49 min (Minutáž: 26–31 min)

Každý diktátor musí znát triky, jak si získat a udržet moc. Lehce cynický dokumentární seriál o despotech v dějinách lidstva. (Netflix)

Lischai

Je to dokument pro lidi, co jim normální dokumenty připadnou moc intelektuální a málo cool. (Hey, yo, chcete vědět, jaký je to bejt pořádnej diktátor? Tak to buckle up, kidz, protože největší frája co ho znáte z Gejm of Trouns vám to všechno polopaticky vysvětlí s pomocí krátkejch cool animací, kde se Goeringovi lesknou brejle jak padouchovi v anime.) Takže nevím, no. Smíšené pocity. Připadám si z nějakého důvodu po každém díle o něco hloupější. ()

Vajonek

Měla jsem trochu obavu, že to bude na můj vkus cynické až moc, přece jen je to u těchto témat trochu ošemetné. Nakonec mi připadalo, že i ten popis "lehce cynický" byl vlastně lehce nadsazený.:) Připadalo mi, že informačně se šlo spíše po povrchu a někdy zjednodušeně, na druhou stranu jsem se i přesto dozvěděla některé dosud mně neznámé informace a zejména viděla některé dosud neviděné dobové záběry. Líbily se mi animované pasáže. Ač byl každý díl zaměřený na trochu jinou "položku z příručky" a jiného "velikána", tvůrcům se poměrně dařilo propojení v jeden smysluplný, pohromadě držící celek. Zhruba od druhé půlky jsem se dívala s českým dabingem a jak mám obvykle raději originální znění, zde byl podle mě dabing OK a asi bych ho i upřednostnila z toho důvodu, že pak člověk lépe stíhal poměrně rychle se střídající záběry a promluvy. Pokud jste už v životě viděli pár dokumentů o Hitlerovi a spol., asi nečekejte, že se v Jak se stát tyranem dozvíte nějaké nové převratné informace. Těch 6 hlavních bodů, které byste jako správní tyrani měli zvládnout, by vás asi také napadlo i bez zhlédnutí tohoto dokumentárního seriálu. Ale celkově je to poměrně poutavě udělané a jako nějaké shrnutí či pro osvěžení paměti to není špatné. 70 %. ()

Cappuccino

Napriek tomu, že dokumentu chýbajú celkom dôležité detaily, svoj účel splnil, a preto mu dávam sedem a pol bodu z desiatich. How to Become a Tyrant  poukázal na praktiky tyranov a donútil ma zamyslieť sa nad tým, ako ľahko a pomerne nenápadne sa môžeme dostať pod nadvládu diktatúry, a že v žiadnom prípade nejde iba o záležitosť histórie. Viac v recenzii. ()

NinonL

Ano, přesně jak píše Ketri, seriál pro Američany. Teoreticky by se mi cesta "jak se stát tyranem" líbila. Jenže mi tam nesedí "tyrani", které zavraždili Amíci nebo na jejich příkaz někdo jiný. Muammar Kaddáfí, Saddam Husain, aspoň ti z poslední doby. Proto pochybuji i o některých ostatních postavách seriálu. ()

borec999

Spracovanie je celkom atraktívne. Ale ako maturant z dejepisu a milovník histórie som sa prakticky nič nové nedozvedel. Preto len 3*. Inak pre ostatných mladých ľudí to môže byť dokument, vďaka ktorému nadobudnú aspoň základné info o niektorých dôležitých, aj keď nie zrovna obdivuhodných postavách histórie. 60% ()