Bývalý vedec, dnes vysokoškolský učiteľ Ira Kane (David Duchovny) a jeho kamarát, vedec a športový tréner Harry Phineas Block (Orlando Jones) trávia svoje všedné dni márnym čakaním na niečo, čo by zmenilo ich život. To sa však stane rýchlejšie, ako sa stihnú nazdať - na Zem totiž dopadne záhadný meteorit, obsahujúci zárodky vesmírnych organizmov! Evolúcia, ktorá by vo vesmíre trvala desaťtisíce rokov, prebehne na Zemi za jediný mesiac, následne na našej rodnej planéte nastane obrovský chaos a ľudstvo sa pripravuje na koniec sveta... Jedinou jeho záchranou sa stanú vedec s pochybnou minulosťou Ira, ktorý kedysi pracoval pre armádu, ale po jednom z nevydarených experimentov bol prepustený, jeho bláznivý kamarát Harry, netalentovaný požiarnik Wayne Grey (Seann William Scott) a svedomitá biologička Allison Reedová (Julianne Moore). Práve Allison, pôsobiaca v štátnom výskume, spočiatku absolútne nedôveruje Iraovým schopnostiam. Ide ale do tuhého a jej nezostáva nič iné, ako to risknúť a spojiť sa so skupinou bojujúcou s nebezpečnými votrelcami... (TV Markíza)

BH7

Super chytlavá sranda, nadsázka, parodie, lehkovážnost zasazená do originálního prostředí a děje. Moc jsem se bavil. ()

PORTER44

Docela dobrá sci-fi komedie,herecky docela dobrý až na S.W.Scotta jeho humor mě vůbec nesedí,docela dobrý oblůdky a dobrý humorný scény až na ten konec s reklamou na šampon to byla obsolutní trapárna. ()

Jirkacek

Snímek Evoluce jsem viděl poprvé poměrně nedlouho po jeho natočení roku 2001, když jsem si jej koupil na DVD a pamatuji si, že se mi tehdy hodně líbil a ocenil jsem jej třemi hvězdami. Od té doby v řece Moravě uplynulo hodně vody, moc jsem si toho nepamatoval a tak jsem se rozhodl podívat na tento film ještě jednou, zejména abych mohl napsat zasvěcený komentář a také případně upravit své původní hodnocení. A tak se po více než 15 letech film opět objevil na obrazovce naší TV a já byl zvědav, jestli mne tak zaujme jako při prvním sledování. Trochu jsem měl obavy, jestli se během 101 minutového děje nebudu sem tam nudit a zda mne dokáže nějaká ta situace zase rozesmát, ale mé obavy se ukázaly jako liché. Hned od začátku film bylo vidět, že si režisér Ivan Reitman nelámal hlavu s nějakým vědeckým pojetím děje, ale že opět natočil bohapustě jednoduchou komedii plnou mimozemských tvorů a legrace, i když byl původně napsán jako seriózní sci-fi horor. Příběh začal scénou v poušti, kde dobrovolný hasič Wayne Gray (Seann William Scott), vhodil nafukovací pannu do dřevěné chatrče a tu pak zapálil, aby si nacvičil hašení. Jenže v tu chvíli z vesmíru přiletěl meteor, spadl na jeho auto a propadl se do jeskyně. Pak jsme se přesunuli na univerzitu, kde vysokoškolský profesor Ira Kane (David Duchovny) a jeho kolega, profesor geologie Harry Block (Orlando Jones) vyučovali a prožívali svůj běžný život. Když se dozvěděli o události v poušti, vyrazili na místo, spustili se do jeskyně hlídané pouze místní policií a pak odebrali vzorek podivné modré tekutiny, která z meteoru vytékala. Ira v univerzitní laboratoři posléze zjistil, že tekutina obsahuje mimozemské jednobuněčné organismy na bázi dusíku, které se dokázaly exponenciálně množit a přeskočit miliony let vývoje během několika hodin. Následující den se do jeskyně vydali znovu i se svou školní třídou a zjistili, že je již porostlá houbami, které vyráběly kyslík a nějakými červy. Ira a Harry si jich pár vzali sebou a v laboratoři zjistili, že se buňky a organismy rychle rozmnožují prostřednictvím mitózy, tedy dělením na více jedinců. Vzápětí bylo místo dopadu meteoru uzavřeno armádou, která si zde zřídila základnu pod velením generála Russella Woodmana (Ted Levine). Ten znal Iru z jeho dřívějšího působení v armádě, ze které byl propuštěn poté, co způsobil podáním léku zažívací potíže celému pluku. Generál měl k ruce nemotornou doktorku Allison Reedovou (Julianne Moore) a tak nechtěl, aby se dva profesoři dále organismy v jeskyni zabývali. Nepomohlo ani soudní jednání, během něhož bylo odhaleno, že Ira byl propuštěna z armády po vytvoření vakcíny proti antraxu, která vedla k oněm vedlejším účinkům. Vzápětí jim Woodman ukradl zápisky z jejich výzkumu, takže se načerno do jeskyně spustili potřetí. Dole našli úplný mimozemský deštný prales hemžící se životem, ale vzápětí je Allison Reedová chytila, když se do Harryho těla dostal mimozemšťan podobný komárům, takže byli nuceni komára odstranit přes jeho řitní otvor. Následně přišel hasič Wayne na vysokou školu a ukázal jim mrtvé tělo mimozemšťana obojživelníka, který zabil majitele venkovského klubu, u něhož pracoval. O něco později se vydali do domu, kde se objevilo další mimozemské zvíře, podobné psovi. Jenže to nebylo nic proti tomu, když za domem objevili údolí plné mrtvých dračích mimozemšťanů. Ira a Harry teoretizovali, že se mimozemšťané šíří jeskyněmi spojenými s hlavní jeskyní, ale protože nemohli dýchat kyslík, vzápětí umírali. Hned poté jeden z umírajících tvorů vyplivl lusek obsahující novorozence, z něhož se potom vylíhl drak, dýchající kyslík. Mimozemšťan odletě do obchodního domu, kde napadal lidi, dokud tam nepřijela naše trojice hrdinů Ir, Harry a Wayne, kteří draka zastřelili. Mezitím na místo přijel guvernér Arizony (Dan Aykroyd), jenž chtěl vědět, jak bude armáda celou situaci řešit. Allison mu vysvětlila, že se tvorové rozšíří po celých USA za dva měsíce. Woodman navrhl evakuaci oblasti a spálení mimozemšťanů napalmem . V tu chvíli na ně zaútočili mimozemští primáti, ale byli zahnáni. Otřesený guvernér schválil Woodmanův plán, i když nikdo nevěděl, jak budou mimozemšťané reagovat. Allison na protest odešla z CDC a předala původní výzkum a vzorky sympatickému vysokoškolskému profesorovi. Na vysoké škole Harry náhodou hodil zápalku do Petriho misky s mimozemskou tekutinou, rychle vyrostla, takže bylo všem jasné, že teplo způsobuje vývoj mimozemšťanů a meteor dopadající na Zemi aktivoval mimozemskou DNA. Allison se snažil Woodmana varovat, že napalm jen urychlá proces evoluce, ale ten ignoroval jejich telefonát. Při pohledu na pozice dusíku a uhlíku v periodické tabulce Ira napadlo, že selen může být pro tvory jedovatý, protože jsou na bázi dusíku, jelikož arzen je jedovatý pro tvory na bázi uhlíku na modré planetě. Irovi nejhorší studenti Deke a Danny (Ethan Suplee a Michael Ray Bower) si vzpomněli, že sulfid seleničitý je aktivní složkou šamponu proti lupům Head & Shoulders, který sami používali a díky tomu Ira udělili bratřím Donaldům známku A. Poté Wayne obstaral hasičský vůz a tým jej naplnil šamponem za pomoci tlustých bratrů. Potom tento tým dorazil do jeskyně a připravoval se na vystříkání šamponu, jenže Woodman dal pokyn k odpálení napalmu. To způsobilo podobnou reakci jako u Petriho misky v laboratoři, jenže v mnohem větším měřítku. Došlo k vytvoření obrovské bytosti podobné amébě, což je jednobuněčný eukaryot, který se pohybuje pomocí panožek. Když se organismus připravoval na rozdělení, tým hasičů vjel pod jeho tělo, kde našli otvor podobný zadku. Harry hodlal urovnat skóre za incident s hmyzem a pumpoval do organismu hektolitry šamponu. Vzápětí odjeli rychle pryč, protože tvor následkem dávky selenu celý vybuchl na tisíce kousků. Guvernér Lewis prohlásil Irae, Harryho, Wayna a Allisona za hrdiny, čímž se Wayne stal plně pověřeným hasičem, zatímco Ira a Allison zatoužili po sexu v hasičském voze. Generál Woodman byl degradován na seržanta pro jeho chybu a byl konec. Bláznivá komedie mne i napodruhé pobavila a to byl určitě ten nejdůležitější faktor a poslání režiséra Reitmana od doby, co roku 1984 natočil legendární Krotitele duchů. Herec David Duchovny mi byl velice sympatický, ovšem jinak, než tisícům žen a dívek. Prostě Evoluce je skvělý film na zasmání a pro chvíle oddychu. Suma sumárum, sníme Evoluce ode mne získal tři evoluční hvězdy ***. () (menej) (viac)

VelkejViktor

U téhle kraviny jsem se náramně bavil, scénáristi se tady fakt vyřádili. Herci byli dobře zvoleni, hlavně se mi líbil Sean William Scott, takové role k němu nejvíc sedí. Počítačové efekty na tuhle dobu mi přišli velmi slušné. Samozřejmě, že tenhle film nebude nikdy patřit mezi klenoty filmografie, ale pokud se někdo chce večer pěkně pobavit, přijít na jiné myšlenky, tak doporučuji si pustit Evoluci. ()

monny9

Jednoznačne milujem Krotiteľov duchov !!! Tuto toto dielko ale tiež nie je úplne na zahodenie. Páči sa mi námet, ale humor je slabý. Tuším som sa zasmiala len raz...No, ale určite chápem prečo David Duchovny odmietol "Star Wars: Ep. 2 Klony útočia" - a pochopila som to až nedávno po prečítaní jeho knihy "Krava Nebeská" :) Ten zvláštny humor mu je očividne veľmi blízky. "Stifler" sa mi do filmu veľmi nehodil, ale zato Orlanda Jonesa mám veľmi rada :) ()

CaptainPixel

Hodinu a 40 minut dlouha komedialni reklama na sampon proti lupum, s dobihajicim main-stream sexismem, paradnim soundtrackem, dobrym obsazenim a prehnanym spolehanim na megalomanske CGI triky. Ve sve dobe to by urcite zanechalo vetsi dojem aneb prodava se v roce 2021 tahle znacka jeste? ()

Solitude

vydarena blazniva komedia a zaroven reklama na sampony head&shoulders. napriek tomu, ze to cele posobi ako nizkorozpoctovy film, tomu tak nieje. je zjavne, ze rozpocet nesiel len na platy na vtedy zvucne mena ako Duchovny alebo Moore ale uslo sa aj na podarene efekty ()

oashi

Duchovny hádám dostal roli hlavně jako prototyp herce z oboru záhadologie. O evoluci jde jen zpočátku, pak už se to musí zvrhnout do vyvražďovačky a "výpravy do neznáma" navíc v dětském podání. Ani tupý televizní divák nepřijde zkrátka: Dostane product placement. Jako by šlo o dva filmy: Ze začátku jsem se tetelil, jaké možnosti pro kreativitu téma nabízí, scenárista se však asi zalekl a otočil kormidlem: Asi ani sám neví, zda točí komedii, nebo parodii. Zpoloviny jsem se cítil zklamán, okraden. ()

Nellaron

Uletená americká komediálna scifáreň so slovenskými koreňmi, ktorá dnes vyzerá úsmevne, ale pred tými 20 rokmi som ju celkom žral. Nápad s extrémne rýchlym vývojom mimozemského života na zemi je zaujímavý, len Reitman to celé zaobalil do klasickej americkej blbiny. Škoda. ()

Mindf_ck

Pokus o nové Krotitelé duchů, který nemá tak zábavné postavy ani vtipy i když závislák na sexu Duchovny je skvělý a Julian Moore tam je... jsem se teď dozvěděl. Sean William Scott nehraje Stiflera a vlastně nehraje vůbec a pak je tam hlasitý černoch, bez charismatu. Monstra fajn, není to chytré a pak to skončí. Nenadchne, neublíží. ()