Ako si nezobrať princeznú

(TV film)
  • Česko Jak si nevzít princeznu (viac)
TV spot

Vianočná komediálna rozprávka o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Ako si nezobrať princeznú je komediálny príbeh o cestovaní v čase, ale aj o tom, že človek nemá svoj osud iba vo svojich rukách. Leopold a Jozefína si k sebe nevedia nájsť cestu, spojí ich dobrodružný výlet do budúcnosti, ktorý sa razom zvrtne sa nebezpečný boj o život a kráľovstvo. Ako to už v rozprávkach býva, napokon sa všetko na dobré obráti. (RTVS)

cskomando

Novodobé science-fiction v českém skoro až céčkovém provedení, nebo to měla být pohádka? Děj absolutně bezvýznamný, další z ubohých pokusů 20 století moderní doby v Česku. 1 hvězda za občasné vtipné scény. ()

Shagrath19 odpad!

Tak tohle byla hotová katastrofa..scénarista a dramaturg by zasloužili třikrát přes držku.Lituji,že jsem strávil 90 minut svého času u takovéto sračky!!! ()

Nolanofil

Videl som, netrpel som, zajtra na túto rozprávku zabudnem. Osobne bych uvítal aby se nové rozprávky točili štýlom 70-let, širšie a dlhšie zábery, menej strihu, účesy viac retro plus divadelnejšie prevedenie hercov. ()

fixaman

Pohádky obecně moc nemusím, ale tahle se vážně povedla a s celou rodinou jsme si ji užili. Krásně hlavně funguje veškerý humor i herecké obsazení. Jen tak dál, ČT :-) ()

Bozvav

Štědrovečerní pohádka se nesla v duchu, který se v dnešní době již nedá považovat za originální, neb s princeznami zakletými v čase, vracejících čas, či se jinak různě vypořádávajících s podobnou tématikou se docela roztrhl pytel. Nicméně námět nebylo to, co mi vadilo, ale výrazně chybějící komediální prvek. rádoby vtipných scén bylo v pohádce jak Šafránu, pár hlášek Janžurové a Táborského, to prostě nevytrhly. Chemie mezi ústřední dvojicí ( která navíc byla silně nesympatická a to jak malé tak i v dospělé verzi) prakticky nefungovala, spousta věcí nedávalo smysl a vůbec potenciál, který s sebou nesla možnost vracet se v čase zůstal dosti nevyužitý. Pro malého diváka je nosný příběh slabý a hlavně dosti matoucí, pro dospělého, to zase bylo moc naivní a dětské. Co říci závěrem, úplný propadák pohádka není, ale do skvělých českých pohádek jako je třeba Princezna ze mlejna, Anděl páně, nebo Čertova nevěsta či Tajemství staré bambitky to má sakra daleko a to se ani nezmiňuji o Popelce. Za mne 40% max. ()

malenfant

Nehodnotím, viděl jsem jen pár závěrečných scén, ale nejsem si jist, zda-li by hlavní hrdina pohádky měl hejbat kušnou jak poslední smažka. ()

Narciska

Dívat se na to dalo, princ a princezna byli dobře vybraní, samotná myšlenka byla vtipná a učinila z nich pár, který se musí nejdříve poznat, aby se opravdu zamiloval a tak to má být. Pojetí je velmi moderní a nejde ani tak o cestování v čase, jako o způsob mluvy, gesta a kostýmy. Ty mi vadily asi nejvíc, snahou o originalitu příliš bily do očí, tak překombinované, že se velmi příčily mému vkusu. Pak mi taky vadila plytkost charakteru, to už je dnes klasika, že se filmaři podřizují diktátu doby a hru na vykreslení osobností a jejího vývoje ponechávají stranou ve prospěch efektů, akce a vizuální stránky. ()

zdeny99

Jedna z recenzí měla nadpis, že princezna vypadá jako čtyřicetiletá úřednice z magistrátu, tak to mě ihned zaujalo, jak asi ta princezna vypadá. A musím říct, že přesně akorát pod 30. Není to konečně žádná mladičká holčička s obrovskýma nevkusnýma šatama. Nýbrž rajcovní ženská v pěkném hnědém oděvu ala princezna bojobnice. A jak flirtovala a usmívala se na Adamczyka, jak se občas dotkla, tak tím bych hned chtěl být. Prej... "Ty jsi byl ošklivý už jako miminko!" Nebo když se na něj dívala, jak Adamczyk choval sám sebe jako miminko a pak potřeboval přebalit. Adamczyk byl taky skvělej, tak jako ostatně všichni čeští herci. Jen ty královny, ty mohly fakt hrát Češky. Už ten akcent té slovenské herečky, ale že roli druhé královny dali nějaké Němce, to se mi nelíbilo. Záběry na Frýdlantský zámek byly nádherné, kamera tradičně parádní. A co se týče děje. Je to akční, vtipná pohádka, která bohužel má jednu velkou vadu. A to to tak nechvalné cestování časem do minulosti a zase do přítomnosti, kde se vám tolik herců a rolí poplantá, že nevíte přesně, kdo je kdo.  [4232. hodnocení, 262. komentář, 53%] ()

MiniMinion

No, letošní poklad se tak nějak nese v tradičním duchu novodobých českých pohádek - nic moc. Plusové body za hlavní dva představitele, v rámci žánru štědrovečerní pohádky docela originální nápad a sem tam nějaký ten povedený vtípek. Mínusové body zhruba tak za všechno ostatní. Nebyla jasně stanovená pravidla cestování v čase, takže sled událostí působil poněkud zmateně, dialogy převážně otřesné, kostýmy, hudba či kamera nic nového nepřinesly... Janák se poslední dobou snaží být ambiciózní, ale zatímco loni byla pohádka O vánoční hvězdě (TV film) (2020) vlastně docela dobrá, letos fakt hrůza. Zatím jeho nejslabší dílo, jen tak dál. 4.5/10 ()

Brtniik

Viděl jsem podruhé v TV a vydržel jsem. Naopak, dost jsem se bavil. Docela mě nadchla představitelka princezny přesto, že nevypadá jako předpokládaný typ. Možná právě proto - byla tak nějak současná. Potěšil i Marek Adamczyk i když také nemá vizáž prince. K nechtěné princezně se docela měl i když doma má rovněž špičkovou (protože použitelnou) babu. Zaujal mě i Ady Hajdu. Myslím, že takový typ zde nemáme. Pí Kolářové škatulka protivné baby už asi zůstane navěky. Závěrem, svižná, moderní pohádka, která nejspíš nezapadne. ()

Mallinali

Objektivně Janákova nejhorší pohádka. Tradičně zajímavý námět dostával čočku hned od začátku a celé to bylo takové nedomrlé, neodladěné, jako by to nikoho moc nebavilo. A to včetně chemie mezi postavami nebo lokací. Práce sudiček byla docela depresivní a celá fáze života ve vyhnanství v přírodě byla tak unylá, že jsem u ní při repríze usnul. Tohle se moc nepovedlo. ()

Rockerman

Po loňské nadějné "hvězdné" pohádce, kdy se Janákovi konečně podařilo vylézt nad pomyslnou laťku průměru, natočil vše doslova vysvětlovanou slátaninu o cestování časem, čímž se opět vrátil do starých podprůměrných kolejí. ()

RedDuck

Cestování v čase se pro pohádku příliš nehodí. Časové paradoxy a fungování sudiček nutně sjíždí po povrchu a bohužel zde není ani pohádkové vysvětlení vzniklých děr. Není tu žádné překvapení a hrdinové mají víc štěstí než rozumu, v podobě deus ex machina posledního přání a naivity záporáka. Ale vtipy byly povedené (vyloženě trapné je až konečné špičkování u svatby). ()

Ezis

První čtvrthodina v podstatě PERFEKTNÍ. Už dávno se mi nestalo, abych se při novodobé pohádce začala připitoměle, blaženě a pohádkově usmívat, jako u pohádkové klasiky ze 60. a 70. let. Za to určitě může i krásná a dobře použitá pohádková hudba, kterou musím vyzdvihnout a pochválit. Později se ale děj příliš zamotá. Pohádka působí dojmem, jako by měla tři hodiny, protože se v ní hodně jedná a hodně mluví a je v ní příliš málo scén, do kterých by se člověk ponořil a užil si atmosféru. Princ měl být důstojný a zodpovědný, ale na jeho pohybech a způsobu vyjadřování to bohužel nebylo poznat. Jinak ale na 21. století pohádka výborná. U scénáristy Hudského oceňuji hlavní mužské postavy: jsou to normální chlapi se smyslem pro zodpovědnost, co se učí bojovat, žít a milovat. Je to vlastně klasická "cesta hrdiny", která v českých filmech poslední dobou dost chyběla. Pro mě jsou pohádky režiséra Janáka a scénáristy Hudského potenciálním začátkem nového a dobrého pohádkového směru. Jsou to takové zvláštní směsice méně, více a úžasně povedených věcí, které na rozdíl od většiny současných pohádek působí celkem jednotným dojmem. Těch více a úžasně povedených věcí kdyby se někdo chytil a ještě je trochu někam posunul... tak vznkiknou pohádky naprosto nádherné :-) ()

Majkak

Velmi slabý scénář. Když si scenárista neví rady, zařídí se to jaksi samo, není zapotřebí promýšlet logickou stavbu. Sudičky jsou nejdříve všemocné a nedotknutelné, po další půl hodině jsou to popletené babky, které skončí ve vězení. I pohádky respektovaly v průběhu celého příběhu potenciál a nadpřirozené schopnosti postavy. Cestování v čase se zdá na začátku jako zajímavý nápad, ale nedotažený jako všechno ostatní. Není v tom napětí, ani zábava, je třeba vypnout jakékoliv přemýšlení, aby se dalo souhlasit s tím, že je třeba naslouchat dobře míněním varováním. Absentuje jakékoliv poselství, kromě toho, že se jednomu klukovi nelíbila jedna holka, aby pak zjistil, že se mu vlastně líbí, a ještě je to celý blbě vyprávěné. ()

L'Alpagueur

Nevím, proč se do této vánoční pohádky Karla Janáka silně naváží někteří kritici i uživatelé ČSFD.  Není to sice Korunní princ (jeho nejlepší film), ale rozhodně je mnohem lepší než loňská pohádka O vánoční hvězdě. Doufám, že Karel Janák s vánočními pohádkami neskončí, byla by to škoda. ()