Upír aneb Podivné dobrodružství Davida Graye

• Nemecká ríša Vampyr (viac)

Jeden z nejpozoruhodnějších filmů světové kinematografie první poloviny 20. století (natočen 1932) se vyznačuje hypnotickou, až surreálnou atmosférou, budovanou už od prvních záběrů. Snový charakter filmu, v něm Dreyer volně vycházel z povídky spisovatele Sheridana Le Fanua Carmilla (o čtvrt století starší než Stokerův Dracula), je budován jak specifickým výtvarným stylem, tak i překrýváním a splétáním dějových linií. (oficiálny text distribútora)

brasek

Tešil som sa na klasický hororový snímok a žiaľ tá hypnotická až surrealistická atmosféra spôsobila príliš depresívne. Absolútne sa mi to nepáčilo, príbehu som tiež absolútne nerozumel a odchádzam od obrazovky skoro znechutený. ()

sibskyn

Dvakrát jsem se snažil na to dívat a dvakrát jsem u toho usnul. Já už ani nemám tušení o čem to ani bylo, ne že by na to film dával nějakou odpověď. Pamatuji si jen dva záběry, jednou odnáší muže v rakvi a druhého chlapa zasype tuna mouky. Nemám tušení, jak tohle spolu souvisí, ale je to tam. ()

Budulínek

Jemný, dobrý a poměrně jednoduchý předchůdce Stokerova Draculy. Decentní znázornění vampýrského prvku oceňuji, zvláště v dnešní době překrvavených Bladeů a podobných kvaziupírských slátanin. Naštěstí jsem měl možnost před filmem vychutnat přednášku Giuseppeho Maiello o tomtéž tématu. Ve vzájemné kombinaci parádní večer. :-) ()